RECENZE: Ženy v běhy jsou neškodným mainstreamem. Originalní příběh poraží očividný scénář

RECENZE – Scénárista Martin Horský si po nepříliš vydařených komediích Bezva ženská na krku a Život je život poprvé sedá za režisérské křeslo. Námět na film se mu zrodil v hlavě jak jinak než při běhání. Obklopil se výrazným hereckým obsazením a natočil nekomplikovanou vztahovou komedii v duchu Marie Poledňákové.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ženy v běhu a jejich pohledný trenér

Jindřich (Boleslav Polívka) se na staré kolena rozhodne žít svůj život naplno. Nechá se potetovat, skočí s padákem nebo své manželce Věře (Zlata Adamovská) uplete teplé ponožky. Při sledování televize se inspiruje Zátopkovým zlatým finišem a připíše si na svůj seznam položku: uběhnout maraton. Jenže splnění tohoto cíle se nedočká, neboť náhle zemře.
 
Věra se rozhodne uctít jeho památku během na 42 kilometrů za pomoci svých tří dcer. Zpočátku to vypadá, že žádná z dcer nabude mít na tříměsíční trénink čas. Nejstarší Marcela (Tereza Kostková) má plné ruce práce se svými třemi syny a dětinským partnerem Karlem (Ondřej Vetchý). Prostřední Bára (Veronika Khek Kubařová) touží po dítěti, ale zatím nenašla toho pravého a nejmladší Kačka (Jenovéfa Boková) řeší partnerské problémy s ženatým přítelem, vedle toho má značný odpor k běhání.

Ženy v běhu (2018) oficiální HD trailer (2:19) | zdroj: CinemArt

Nakonec dcery svolí a zúčastní se rodinného závodu. Pohledný trenér (Vladimír Polívka) je provede běžeckou přípravou se záměrem doběhnout do cíle. Mezitím si Bára vyhlédne v okně protějšího domu osamělou holčičku, s níž naváže přátelství a probudí sympatie v nerudném tatínkovi (Martin Hoffman).

Ústřední zápletka filmu je relativně originální – čtyři ženy si skrze zesnulého otce nacházejí cestu ke sportu a tím navracejí i kontrolu svému životu. Kromě sportovního podtextu se zde především rozehrává vztahové drama mezi dcerami a jejich protějšky. Marcela žije přes 20 let s Karlem, mají spolu tři syny a on není schopný ji požádat o ruku, proto může být maraton jakýmsi příslibem změny. Velice podobné je to u ostatních sester, kdy každá řeší jinou sérii dilemat.

img-responsive

Marcela už 20 let žije se svým dětinským partnerem bez svatby | foto: CinemArt

Směrování děje je patrné od prvních momentů filmu. Příběh se rozehrává na předem daném hřišti vztahů mezi postavami s celkem předvídatelným budoucím vývojem. Proto Horský sází na humor a autentické výkony herců. Důkazem tomu jsou kupříkladu rodinné scénky Marcely, v niž velmi výrazně dominuje Vetchého osobnost a humor, i když občas zavání častými předsudky o pohlavích.

img-responsive

Ženy si skrze zesnulého otce nacházejí cestu ke sportu a tím navracejí i kontrolu svému životu. Kromě sportovního podtextu se zde především rozehrává vztahové drama mezi dcerami a jejich protějšky | foto: CinemArt

Některé pokusy o humor působí samoúčelně, jiné se zase spoléhají na charisma daného herce. Film navozuje pocit radostného pohledu na svět, v němž vždy zvítězí láska a vše dospěje k pozitivnímu konci. Snadné vtažení do děje způsobují velmi vhodně zvolené pražské lokace, jež dotvářejí kulisy snímku.

Na to, že se jedná o režijní debut Martina Horského, tak je nutno uznat, že mu jde práce od ruky. Ve filmu se nenachází nic, z čeho by měl být divák nutně zděšen. Naopak vše ústrojně zapadá a děj se zbytečně nevleče.

img-responsive

Už od začátku je jasné, kam bude děj směrovat | foto: CinemArt

Ženy v běhu si nenárokují patent na pravdu, je pouze na divákovi, zdali bude souhlasit či nikoliv. Nicméně jsou i nadále jistou zárukou smíchu a nositelem dobré nálady. Nehledě na tom, že je vše přiznané už od začátku.

Celkové hodnocení: 65 %

Ženy v běhu (2019)

Režie: Martin Horský
Scénář: Martin Horský
Kamera: Jan Drnek
Hrají: Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann, Samuel Gyerták, David Kraus, Petr Vondráček, Ondřej Malý, Bolek Polívka

Česko / 93 minut / Komedie

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Bond zamíří na jih Itálie. Filmaře okouzlilo město Matera, ještě nedávno…

15.02.2019 09:41 Další bondovka, jejíž pracovní název zní Bond 25 a v níž bude agenta 007 popáté a naposledy hrát…

RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má…

14.02.2019 20:50 RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama