Zemřel režisér Václav Vorlíček, natočil Popelku či Arabelu

Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček, jehož filmy i seriály baví již desítky let děti i dospělé. Divákům přinesl třeba pohádku Tři oříšky pro Popelku, která patří ke stálicím vánočního televizního programu. Na obrazovky se stále vrací i jeho komedie Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo seriál Arabela. Podle kolegů byl Vorlíček profesionálem, který dobře znal své publikum.

Václav Vorlíček
doporučujeme

Vorlíček zemřel v pražské nemocnici Pod Petřínem, řekl ČTK režisér Zdeněk Zelenka. "Je to pro mě smutná zpráva. Vorlíček seděl v přijímací komisi na FAMU, když já jsem se hlásil. Přijímal mě, když mi bylo 20, dneska je mi 65," uvedl Zelenka. "Byl pro mě mistr komedie a člověk, který v české kinematografii zanechal nesmazatelnou stopu a šířil svými filmy dobrou pověst Československa a České republiky po celém světě. Jeho filmy byly jako jedny z mála exportovatelné a jsou pořád živé," dodal.

Kolegové viděli Vorlíčka jako profesionála, který dokonale uměl vytěžit komediální látku a chtěl bavit publikum i sebe. "Tolik generací vyrůstalo na jeho filmech a doteď se jim dokážou lidé smát... A ten smích je něco, co v dnešní době všichni hrozně potřebujeme," řekla režisérka Alice Nellis. "Vyrostli jsme na jeho filmech, ve kterých přišel s novými trikovými kouzly. V době, kdy neměl k dispozici dnešní techniku, přicházel s novátorskými věcmi, byl to moderní režisér," uvedl režisér Filip Renč.

zdroj: YouTube

Setkání s Vorlíčkem třeba zpěvačka Petra Černocká, kterou režisér roku 1971 obsadil do hlavní role v Dívce na koštěti, označila za obrovský vklad do života. "Já jsem do smrti smrťoucí Saxana a za jeho film mě mají rádi jak dospělí, tak děti," řekla. "Jeho filmy s námi zůstanou napořád a nikdy diváky neomrzí," uvedl herec Jan Hrušínský, který byl v Dívce na koštěti partnerem Černocké.

Vorlíčkova úmrtí si všímá i Německo. Připomínají ho především jako režiséra kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku. Ta vznikla v koprodukci s Německem a dodnes je pro řadu Němců neodmyslitelnou součástí Vánoc. "Vorlíček patřil k nejdůležitějším režisérům dětských a pohádkových filmů v Československu a později i v Česku.

V roce 1973 se mu se Třemi oříšky pro Popelku podařil průlom také ve východním a západním Německu," uvedl server německé veřejnoprávní televize ARD. Web magazínu Die Zeit Vorlíčka označil za průkopníka a o úmrtí režiséra informovaly i německá tisková agentura DPA a weby televize n-tv či listů Die Welt a Süddeutsche Zeitung.

Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasno, že bude režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče. Po roce Vorlíčka na FAMU přijali, absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl do roku 1992. Jako režisér debutoval roku 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.

Většina Vorlíčkových nejslavnějších pohádek a crazy komedií s prvky sci-fi se zrodila ze spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. Do širokého povědomí vstoupili oba parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, spojené s kresbami Káji Saudka. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti nebo Což takhle dát si špenát. Pro televizi v Československu i ve světě vytvořili úspěšné seriály Arabela, Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

České želízko v ohni. Do boje o nominaci na Oscara půjde film Šarlatán

13.10.2020 09:45 Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou. Zazněla píseň Sou fár, tu jú…

09.10.2020 14:29 Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou, které se dnes konalo ve strašnickém krematoriu v Praze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama