Zemřel režisér Václav Vorlíček, natočil Popelku či Arabelu

Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček, jehož filmy i seriály baví již desítky let děti i dospělé. Divákům přinesl třeba pohádku Tři oříšky pro Popelku, která patří ke stálicím vánočního televizního programu. Na obrazovky se stále vrací i jeho komedie Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo seriál Arabela. Podle kolegů byl Vorlíček profesionálem, který dobře znal své publikum.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Václav Vorlíček

Vorlíček zemřel v pražské nemocnici Pod Petřínem, řekl ČTK režisér Zdeněk Zelenka. "Je to pro mě smutná zpráva. Vorlíček seděl v přijímací komisi na FAMU, když já jsem se hlásil. Přijímal mě, když mi bylo 20, dneska je mi 65," uvedl Zelenka. "Byl pro mě mistr komedie a člověk, který v české kinematografii zanechal nesmazatelnou stopu a šířil svými filmy dobrou pověst Československa a České republiky po celém světě. Jeho filmy byly jako jedny z mála exportovatelné a jsou pořád živé," dodal.

Kolegové viděli Vorlíčka jako profesionála, který dokonale uměl vytěžit komediální látku a chtěl bavit publikum i sebe. "Tolik generací vyrůstalo na jeho filmech a doteď se jim dokážou lidé smát... A ten smích je něco, co v dnešní době všichni hrozně potřebujeme," řekla režisérka Alice Nellis. "Vyrostli jsme na jeho filmech, ve kterých přišel s novými trikovými kouzly. V době, kdy neměl k dispozici dnešní techniku, přicházel s novátorskými věcmi, byl to moderní režisér," uvedl režisér Filip Renč.

zdroj: YouTube

Setkání s Vorlíčkem třeba zpěvačka Petra Černocká, kterou režisér roku 1971 obsadil do hlavní role v Dívce na koštěti, označila za obrovský vklad do života. "Já jsem do smrti smrťoucí Saxana a za jeho film mě mají rádi jak dospělí, tak děti," řekla. "Jeho filmy s námi zůstanou napořád a nikdy diváky neomrzí," uvedl herec Jan Hrušínský, který byl v Dívce na koštěti partnerem Černocké.

Vorlíčkova úmrtí si všímá i Německo. Připomínají ho především jako režiséra kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku. Ta vznikla v koprodukci s Německem a dodnes je pro řadu Němců neodmyslitelnou součástí Vánoc. "Vorlíček patřil k nejdůležitějším režisérům dětských a pohádkových filmů v Československu a později i v Česku.

V roce 1973 se mu se Třemi oříšky pro Popelku podařil průlom také ve východním a západním Německu," uvedl server německé veřejnoprávní televize ARD. Web magazínu Die Zeit Vorlíčka označil za průkopníka a o úmrtí režiséra informovaly i německá tisková agentura DPA a weby televize n-tv či listů Die Welt a Süddeutsche Zeitung.

Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasno, že bude režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče. Po roce Vorlíčka na FAMU přijali, absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl do roku 1992. Jako režisér debutoval roku 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.

Většina Vorlíčkových nejslavnějších pohádek a crazy komedií s prvky sci-fi se zrodila ze spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. Do širokého povědomí vstoupili oba parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, spojené s kresbami Káji Saudka. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti nebo Což takhle dát si špenát. Pro televizi v Československu i ve světě vytvořili úspěšné seriály Arabela, Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Bond zamíří na jih Itálie. Filmaře okouzlilo město Matera, ještě nedávno…

15.02.2019 09:41 Další bondovka, jejíž pracovní název zní Bond 25 a v níž bude agenta 007 popáté a naposledy hrát…

RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má…

14.02.2019 20:50 RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních…

Hanzlíkův gentleman není pro každého, svoje nostalgické diváky si však…

14.02.2019 15:37 RECENZE – Hvězdně obsazený film v čele s Jaromírem Hanzlíkem, který se několik let v žádném snímku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama