Filmový svět truchlí: Vorlíček (†88) byl král ztřeštěných komedií, bavil sebe i diváky

Profesionál, který dokonale uměl vytěžit komediální látku, chtěl bavit své publikum i sebe a autor filmů, které nestárnou ani po desítkách let byl podle svých kolegů a spolupracovníků režisér Václav Vorlíček. Autor mnoha oblíbených pohádek a komedií zemřel v úterý v 88 letech.

Přidejte svůj názor

Černocká, Petra

"Myslím, že kdyby se se svými schopnostmi narodil v Hollywoodu, tak ho zná celá zeměkoule," řekl režisér Zdeněk Zelenka. Žánr, ve kterém ho zná dětské i dospělé publikum, podle něj Vorlíček dokázal mistrovsky. "Jsou to vzorové komedie, matematicky přesně vystavěné. Nesmírně jsem si ho vážil," dodal Zelenka, který s Vorlíčkem mimo jiné učil na pražské FAMU a jeho starší kolega ho jako člen komise do školy kdysi přijímal.

"Filmový svět truchlí a my s ním. V požehnaném věku 88 let zemřel režisér Václav Vorlíček. Zůstává po něm zástup filmových a pohádkových postav, filmů a situací, kterým se nepřestaneme smát. Zavři oči brouku, vzpomínáte? A vy, pane režisére, odpočívejte v pokoji," uvedlo na twitteru ministerstvo kultury s odkazem na film Pane, vy jste vdova.

Režisérka Alice Nellis čeká, že odchod někoho, kdo dokázal pobavit tolik dětí i dospělých, "proběhne" celým národem. "Tolik generací vyrůstalo na jeho filmech a doteď se jim dokážou lidí smát... A ten smích je něco, co v dnešní době všichni hrozně potřebujeme," řekla ČTK. "Vážil jsem si ho za to, že rozvíjel českou komedii, dělal filmy pro lidi, které byly zábavné, a přitom ne hloupé. To považuju za velkou dovednost, protože sami dnes vidíme, jak právě v české kinematografii takové filmy lidem chybějí a jak naopak ty Vorlíčkovy stále baví i nové generace," řekl filmař Fero Fenič.

K Vorlíčkovi patří pohádky, tou ve světě neslavnější a autorovi nejmilejší jsou Tři oříšky pro Popelku. Film dokonce patří mezi ty, které Národní filmový archiv vybral mezi snímky, které jako první digitálně restauroval.

"Nejen filmoví režiséři zacházejí s pamětí volně podle toho, oč si zrovna situace říká. Když jsme začínali pracovat na digitálním restaurování Tří oříšků pro Popelku, pozvali jsme Václava Vorlíčka na projekci, abychom získali i jeho osobní svědectví o vzniku tohoto filmu," vzpomíná na Vorlíčka ředitel NFA Michal Bregant.

Vorlíček byl podle něj rád, že se jeho pohádka vrátí na plátna kin a byl velice vstřícný. "Ale když se ho kdosi ptal, zda ho při kompozici některých scén inspirovala barevnost a nálada Breughelových obrazů, odpověděl slušně, ale rázně: Prosím vás, kdo by si to po těch letech pamatoval?," uvedl Bregant.

Při obnovené premiéře v Norsku, kde je Popelka velmi populární, bavil historkami sestavenými umně a spolehlivě, takže publikum se vděčně bavilo, aniž by kdo zkoumal míru autenticity. "Vorlíček byl profesionál, který se orientoval podle žánru a zvlášť když měl k dispozici komediální látku, dokázal z ní vytěžit maximum. Jeho historky byly mimo dobro a zlo, chtěl bavit své publikum i sebe," řekl ředitel.

Obrovským vkladem do života bylo setkání s Vorlíčkem třeba pro zpěvačku Petru Černockou, kterou režisér v roce 1971 obsadil do hlavní role ve filmu Dívka na koštěti. "Vklad do mého života, ačkoli jsme si to ani on, ani já tehdy neuvědomovali, byl obrovský, já jsem do smrti smrťoucí Saxana a za jeho film mě mají rádi jak dospělí, tak děti," řekla Černocká.

zdroj: YouTube

"Znali jsme se skoro 50 let. V roce 1970 mi Václav nabídl roli v komedii Dívka na koštěti a od té doby jsme spolu dělali mnohokrát. Jeho filmy s námi zůstanou napořád a nikdy diváky neomrzí," uvedl Jan Hrušínský, který byl v Dívce na koštěti Černocké partnerem.

"Václav byl vstřícný nejen ke mně, ale ke všem kolegům z branže. Vyrostli jsme na jeho filmech, ve kterých přišel s novými trikovými kouzly. V době, kdy neměl k dispozici dnešní techniku, přicházel s novátorskými věcmi, byl to moderní režisér," řekl režisér Filip Renč, který loni uvedl premiéru muzikálové podoby filmu Tři oříšky pro Popelku. "Dočkal se ovací ve stoje. Nebyl už na tom zdravotně dobře, všichni jsme cítili, že je to možná poslední aplaus před velkým publikem," uvedl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Herečka Huffmanová i jiní dostali své děti na univerzity podvodem

13.03.2019 04:21 Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, je mezi asi čtyřicítkou osob, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama