RECENZE: Most! je zrcadlem českých předsudků. Na každého působí jinak

RECENZE - V uplynulých osmi týdnech bychom stěží nalezli něco, o čem by se diskutovalo natolik hojně jako o komediálním seriálu Most!. Ten se za relativně krátkou dobu stal fenoménem, navzdory tomu, že rozvíjí řadu nepříliš komfortních témat. Úspěch seriálu potvrzuje i jeho průběžná narůstající sledovanost pohybující se výrazně nad milionem diváků.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

seriál Most!
doporučujeme

Most! je situován do stejnojmenného severočeského města, v němž jsou rasové problémy každodenním chlebem. Prostřednictvím pětice hrdinů okupující hospodu Severka se setkáváme se sebrankou lidí, kteří svými názory dávají jasně najevo, že jsou xenofobové, homofobové, a tak trochu „debilové“. Jedním z nich je hlavní protagonista Luďan (Martin Hofmann), k němuž se jednoho dne nastěhuje bratr Pavel, jenž se do Mostu vrátil po změně pohlaví na Dášu (Erika Stárková).
 
Luďan se potýká s řadou problémů. Vyhodili jej z práce, dluží alimenty za syna Tondu (Filip František Červenka) bývalé manželce (Jitka Čvančarová) a nějaké ty peníze visí i místnímu lichváři Radkovi (Josef Berky). Nechtěnou pomocí v těchto „těžkých časech“ se stává Dáša, jejíž přítomnost značně neopětuje. Po patálii v Chánově se stane romský Klekí-petra a majitel hnutí Snědá tíseň „bojující“ proti společenské nerovnováze. Události naberou nový směr a začnou se rozdávat rány na všechny strany. 

Teaser seriálu Most (2:00) | zdroj: YouTube

Zbraní osmidílného seriálu je drsný humor opírající se o citlivá témata. Touto poněkud neobvyklou kombinací dokázal k obrazovce přilákat velmi pestré složení diváků. Ti se později rozdělili na dva standardní tábory – milovníky a odpůrce, kteří se neshodli v přístupu zpracování závažných témat. Velmi častou kritikou seriálu je jeho rasistická, homofobní a transfobní stránka. Odpůrci k tomu připojují skutečnost, že pokud v divákovi každý nový díl vzbuzuje radost, tak by se měl ve skrytu duše stydět, baví-li jej to, pak musí být automaticky špatný člověk. Jenže věci se zas tak černě nemají, je to pouze otázkou přístupu.
 
Nutno podotknout, že se Most! dotýká řady reálných a palčivých problémů panující v naší společnosti, což se podařilo málokterému porevolučnímu televiznímu počinu. Dále je důležité brát v potaz popularitu seriálu napříč sociálními bublinami. Následný dopad na konkrétní jedince je ryze spekulativní a těžce prokazatelný, nicméně stále může obsahovat jakýsi element katarze.

img-responsive

Erika Stárková v roli Dáši | foto: Česká televize

Co je problematické z hlediska děje je forma vyprávění. Příběh nějakým způsobem plyne, ale po pátém díle se zničehonic dočká kompletní retardace. Ta vyvrcholí nemastným neslaným sedmým dílem, který zachrání až závěrečná epizoda. Na druhou stranu v druhé polovině postavy procházejí kompletní psychologickou přeměnou. „Hovádka“ z hospody začínají být vnímaví občané, jimž jejich sousedi nejsou zas tak lhostejní. Tím seriál s mnoha negativními predikáty dostává nový, pozitivní charakter.
 
Režisér Jan Prušínovský a scénárista Petr Kolečko se po seriálech Okresní přebor a Trpaslík znovu pustili do tvůrčí spolupráce. Prušínovský umí obratně vtisknout pravým momentům hloubku a vtip. Zatímco Kolečko ze sebe chrlí pásmo vypointovaných hlášek, jež se někdy až příliš týkají alkoholu a sexu. Hybným tělesem Mostu! je jeho přirozenost a skvělé herecké výkony.
 
Autoři ve volbě herců měli šťastnou ruku. Dalo by se říct, že skrze seriál některé tváře pro televizi dokonce objevili. Jedním z nich je romský herec Zdeněk Godla, jenž byl v minulosti k vidění ve filmech Petra Václava, ale až díky Mostu! se stal hvězdou ve svém rodném Chomutově a na sociálních médiích. V roli Franty je přirozený, opravdový a především sympatický.

img-responsive

Místní hospoda Severka | foto: Česká televize

Podobně na tom je Martin Hofmann, jehož komediální talent byl až do teď značně potlačený. Sice byl k vidění už v Trpaslíkovi, ale tam nehrál natolik trefnou postavu jako je tomu tentokrát. Hofmann svůj talent drží i v momentech, kdy jde opravdu do tuhého. Zmínky by se zasloužili další herecké výkony jako Michal Isteník, Cyril Drozda nebo Erika Stárková.
 
Po skončení seriálu diváci volají po druhé řadě, jejíž existence je prozatím ve hvězdách. Mostu! se v průběhu osmi dílů podařilo přeměnit pouhou legraci na sociální drama prodchnuté černým humorem. Postavy uzemněné soužitím na maloměstě se proměnily ve svébytné hrdiny, které se pod tou kůrkou nenávisti mají vlastně docela rádi.

Celkové hodnocení: 70 %

Most! (2019)

Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Petr Kolečko, Jan Prušinovský
Kamera: Petr Koblovský
Hrají: Martin Hofmann, Erika Stárková, Filip František Červenka, Michal Isteník, Zdeněk Godla, Cyril Drozda, Vladimír Škultéty, Jitka Čvančarová, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Leoš Noha, Klaudia Dudová, Dominika Býmová, Ester Janečková

Česko / 6 hodin / Komedie / Drama

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude příští Bond žena, nebo černoch? Agenta 007 by dokonce měla ztvárnit…

15.07.2019 17:25 Od té doby, co současný představitel Jamese Bonda, Daniel Craig, oznámil svůj odchod, se spekuluje…

RECENZE: Uberem na lovu zločinců. Šílená jízda Spolujízda je komedie na…

14.07.2019 17:40 RECENZE – Léto je v plném proudu, a to mimo jiné znamená bláznivé, sluncem prozářené komedie, u…

Agnieszka Holland dotočila Šarlatána s Ivanem Trojanem

11.07.2019 09:00 Po 36 natáčecích dnech padla na začátku července poslední klapka nového filmu polské režisérky…

Petr Kolečko představil trailer své komedie Přes prsty

10.07.2019 21:45 Početná delegace filmu Přes prsty dorazila do Karlových Varů, aby zde představila trailer a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama