RECENZE: Thriller Všichni to vědí odkrývá stará rodinná tajemství. Exceluje v něm hvězdný pár Cruz a Bardem

RECENZE: Psychologický thriller Všichni to vědí minulý rok zahajoval festival v Cannes. Dvojnásobný oscarový režisér Asghar Farhadi v něm vykresluje drama jedné španělské rodiny, v níž únos dítěte otevírá dávné křivdy a nebezpečná tajemství. Hlavní role se zhostil herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem.

Přidejte svůj názor

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem ve snímku Všichni to vědí.
doporučujeme

Ocitáme se na španělském maloměstě, kam přilétá krásná Laura (Penélope Cruz) spolu se svým synem a dospívající dcerou z Argentiny. Její sestra (Inma Cuesta) má svatbu, a tak se po letech setkává se zbytkem své rodiny a s dávnou láskou Pacem (Javier Bardem). Manžel (Ricardo Darín) musel z pracovních důvodů zůstat v Argentině.

Jak už to na maloměstech často bývá, všichni mají přehled o všem. Nikdo nezapomněl na časy, kdy Laura a Paco byli vášnivě zamilovaní a že Laura před odjezdem do Argentiny velmi výhodně prodala bývalému milenci rodinnou půdu, jež se později rozrostla v úspěšnou vinici.

Všichni to vědí – Trailer CZ (2:07) | zdroj: aerofilms.cz

Snadný průchod návštěvy prodlouží nečekaná událost. Během bujaré oslavy zmizí z ložnice Lauřina alkoholem opojená dcera. Svatebčané obrátí celý dům vzhůru nohama, avšak bez úspěchu. Nedlouho poté se ozvou únosci se žádostí o výkupné. Za žádných okolností nesmějí kontaktovat policii, proto Paco začne pátrat na vlastní pěst.

Způsob vyprávění děje je velmi pozvolný, třetina filmu je věnována seznámení  s patnácti relevantními postavami a následné svatbě spojené s oslavami. Toto pomalé tempo nemusí vyhovovat každému, neboť samotný únos se odehrává výrazně později než je tomu zvykem. Farhadi tak pracuje obdobně jako tomu bylo u jeho dvou předchozích snímků z arabského světa. Otázkou je, zdali to bude fungovat i v tomto případě.

img-responsive

Během bujaré oslavy zmizí z ložnice Lauřina alkoholem opojená dcera. | foto: aerofilms.cz

V první řadě je důležité si uvědomit, že se nejedná o detektivní film. Sice snímek vykazuje jakousi detektivní zápletku, ale ta je bez žánrových rysů sloužící spíše jako katalyzátor psychologického dramatu. Napětí vychází přímo ze vztahů mezi postavami a ze situace, v níž se za určitých okolností nachází. Zbytek filmu je vyplněn odhalováním minulosti a odkrýváním různých rodinných tajemství včetně jejich křivd.

Místy se může zdát, že se hrdinové především rýpají ve své minulosti než aby vyšetřovali únos a pátrali po pachatelích. Právě neznalost totožnosti únosců vnáší do děje napětí a nejistotu, avšak vedoucí v závěru k neuspokojivému vyvrcholení. Na jedné straně máme možnost vidět přesvědčivě zachycený rozpad rodiny, na druhé straně nedostatečné odhalení existence únosců.

img-responsive

Napětí vychází přímo ze vztahů mezi postavami a ze situace, v níž se za určitých okolností nachází. | foto: aerofilms.cz

Režisér Asghar Farhadi líčí děj velmi realisticky, spoléhá na emocionální prožitek výkonu herců a na propracovanou psychologii jednotlivých postav. Nepokouší se o přebytečnou vyumělkovanost, naopak buduje houstnoucí atmosféru doplněnou o různá odhalení a konfrontace. Jeho oblíbené téma rodiny tentokrát aplikuje na jinou kulturu než íránskou.

Právě díky zasazení příběhu do Španělska se na filmu podílí manželská herecká dvojice Cruz a Bardem. Nejžádanější španělští herci jsou nejen velkým lákadlem, ale také příslibem perfektní chemie mezi hlavními postavami. Výkon Penélope Cruz je po celou dobu skvělý, pouze v případech, kdy jde opravdu do tuhého se nevyhne kolísavému přehrávání. Javier Bardem je po celou dobu vyvážený, reprezentující nejsympatičtější postavu filmu, do níž se divák snadno vcítí.

img-responsive

Výkon Penélope Cruz je po celou dobu skvělý, pouze v případech, kdy jde opravdu do tuhého se nevyhne kolísavému přehrávání. | foto: aerofilms.cz

Všichni to vědí je velice podařeným snímkem, který stojí na výtečných hercích a emočně drasavém zpracování. Fardahi opět dokazuje své režisérské schopnosti z předchozích filmů. Natočil španělský film plný dobře natočených scén z prostředí španělského venkova. Pokud se oprostíte od nutnost pohlížet na snímek jako na detektivku či thriller, dostanete drama, jež vás zaručeně dostane.

Celkové hodnocení: 75 %

Everybody Knows (2018)

Režie: Asghar Farhadi
Scénář: Asghar Farhadi
Kamera: José Luis Alcaine
Hudba: Javier Limón
Hrají: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Bárbara Lennie, Carla Campra, Inma Cuesta, Eduard Fernández, Elvira Mínguez, Roger Casamajor, Ramón Barea, Sergio Castellanos

Španělsko / Francie / Itálie / 132 minut / Drama / Thriller / Psychologický

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joker poražen. Do čela návštěvnosti kin se dostala fantasy s Angelinou…

21.10.2019 18:03 Čelní místo v žebříčku návštěvnosti kin po víkendu obsadila novinka v podobě amerického fantasy…

Josef Trojan v novém filmu Davida Vignera Abstinent

21.10.2019 13:24 S prvními listopadovými dny přijde do kin český film Abstinent s výmluvným podtitulem – Jízda na…

Prague Spring Festival: Zvítězil německý film. Je důležitý i pro Čechy,…

20.10.2019 20:12 Hlavní cenu prvního ročníku mezinárodního filmového Prague Spring Festivalu získal po složitém…

Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou…

18.10.2019 10:57 Aktualizováno Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama