Vítězný film letošních Oscarů neměl triumfovat? Valí se kritika ze všech stran

Drama z doby segregace Zelená kniha bylo v noci na dnešek korunováno nejlepším filmem 91. ročníku cen americké akademie. Nejcennější hollywoodskou sošku tak získal film, který někteří označují za příjemnou vzpomínku na doby minulé, zatímco jiní kritizují a zesměšňují coby zastaralou variaci na oscarový snímek Řidič slečny Daisy z roku 1989, který líčil příběh křehkého přátelství mezi bohatou americkou židovkou a jejím černošským řidičem odehrávající se v době rasových sporů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

filmové ceny oscar
doporučujeme

V roce, kdy se mohl Hollywood zapsat do historie tím, že poprvé přiřkne ocenění nejlepšímu filmu na streamingové službě Netflix (Roma) nebo ze studia Marvel (Black Panther), filmová akademie raději podpořila tradiční road-movie o mezirasovém kamarádství, napsala agentura AP.

Kromě příznivých ohlasů sklízí film Petera Farrellyho kritiku coby nepůvodní krok zpět, který podle mínění mnohých neměl triumfovat nad snímky, které vyvolaly větší ohlas a přinesly vyšší kasovní zisky.

Udělení hlavní ceny pro Zelenou knihu bylo nečekaným finále svižné ceremonie, která se poprvé za posledních 30 let obešla bez moderátora a byla plná historických vítězství pro diverzitu - včetně první soutěžní sošky pro režiséra Spikea Leeho.

zdroj: YouTube

Právě Lee, jehož film Jednej správně šel do kin ve stejném roce jako Řidič slečny Daisy, který posléze získal Oscara za nejlepší film, patřil k těm, kdo byli viditelně rozčílení poté, co byla Zelená kniha vyhlášena letošním vítězem v kategorii nejlepší film. Jakmile Julia Robertsová vyřkla název vítězného filmu, Lee vstal, zamával rukama a zamířil pryč ze sálu, ale pak se vrátil zpět.

V zákulisí pak Lee svíral sklenku šampaňského a vzpomínal na 30 let, které uplynuly mezi Řidičem slečny Daisy a Zelenou knihou. "Mám smůlu," prohlásil se smíchem. "Kdykoli někdo někam jede autem, já to projedu!"

Lee letos získal sošku za nejlepší scénář podle předlohy společně se spoluscénáristy snímku BlacKkKlansman. Vyhlášení této kategorie patřilo mezi mimořádné okamžiky udílení cen. Hlediště povstalo k potlesku vestoje, Lee se vrhl do náruče Samuela L. Jacksona, který výsledek této kategorie vyhlašoval, a potlesk propukl i v tiskovém středisku v zákulisí.

Netflix je americký placený poskytovatel filmů online, který je od ledna 2016 dostupný ve 190 zemích světa včetně ČR a SR; prvního Oscara získal v roce 2017 za krátkometrážní dokument, v loňském roce přibyla další soška za celovečerní dokument a letos ho tři Oscary pro film Roma posunuly ve filmovém světě o další stupeň výš.

Marvel je americké televizní a filmové studio, které v 90. letech 20. století založila mateřská společnost Marvel Entertainment, do níž patří také vydavatelství komiksů Marvel Comics. Produkuje především filmová zpracování komiksů mateřské společnosti a patří do divize studií Walta Disneyho. Za snímek Black Panther letos dostalo tři sošky Oscara (za nejlepší hudbu, kostýmy a výpravu a dekorace), které jsou prvními za dobu existence studia Marvel.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Ad Astra je epická sci-fi se zoufalým Bradem Pittem. Diváka získá…

16.09.2019 00:20 RECENZE - Po dlouhém očekávání zamíří ve čtvrtek do kin dvouhodinový sci-fi thriller Ad Astra,…

Násilný odraz lidské krutosti. Nabarvené ptáče ocenila i hollywoodská…

15.09.2019 20:23 Americký magazín The Hollywood Reporter zařadil český film režiséra Václava Marhoula Nabarvené…

Český film zabodoval u Akademie, studentský Oscar se vrací na FAMU

13.09.2019 10:48 Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané…

Film Nabarvené ptáče má po české premiéře. Má brutalita místo v českých…

12.09.2019 05:33 Téměř dvoutisícové publikum v největším sále pražského Kongresového centra dnes večer vidělo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama