Březen v kinech: Kontroverzní vítěz Oscara, Burtonův remake Dumba a nejnovější Eastwood

Praha – Letošní březen přináší první velké hity – ať už mluvíme o komiksové Captain Marvel, hvězdami nabité pohádce o létajícím slůněti nebo dlouho očekávaném hororu My. Těšit se ale můžeme také na českou adaptaci světového bestselleru o vile Tugendhat, dvojici animovaných filmů pro děti nebo tři velmi rozdílné dokumenty.

Přidejte svůj názor

Captain Marvel
doporučujeme

Týden 1 (od 7. 3.)

Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, jistý kasovní trhák, první komiksová nálož tohoto roku. Carol Denversová alias Captain Marvel je jednou z nejsilnějších postav marvelovského komiksového světa. Než se ale koncem dubna objeví v Avengers: Endgame, aby nakopala zadek Thanosovi, diváci se s ní seznámí v jejím sólovém filmu. Dobovka odehrávající se v 90. letech láká na retro odkazující zejména na Top Gun, speciální vesmírné komando a válku dvou mimozemských impérií přenesenou na Zemi. A také na Nicka Furyho se dvěma očima a zrzavého kocourka, který může, ale nemusí být ve skutečnosti záhadný Flerkin. V hlavní roli se představí držitelka Oscara Brie Larsonová.

trailer Captain Marvel | zdroj: YouTube

Kdo by nemiloval štěňátka? Vždyť když jde o společníky hodné královny Bětky II., jsou dost dobrá i pro všechny ostatní. Kreslený film Psí veličenstvo pojednává právě o malém corgim, nejnovějším přírůstku do psí smečky britské královské rodiny, který se – jak jinak – ztratí v zablešeném a chladném světě poddaných. Psí veličenstvo se se svým jednoduchým a velmi okoukaným dějem zaměří spíš na menší děti. Rodiče by ho ale snad mohli přežít ve zdraví také.

trailer Psí veličenstvo | zdroj: YouTube

Zelená kniha možná není z nejpřekvapivějších vítězů Ceny akademie, zato ale patří mezi jednu z těch kritizovanějších voleb. Odlehčená road movie o rasismu a homofobii je kritizována z mnoha důvodů (zjednodušuje, oproti skutečnému příběhu, který ji inspiroval, si hodně vymýšlí, je nudná), mnoho diváků si ji ale zamilovalo a v USA se jedná o nejvýdělečnějšího vítěze Oscarů od roku 2012, kdy uspělo Argo Bena Afflecka. V podstatě se tedy jedná o takovou Bohemian Rhapsody v bledě modrém.

trailer Zelená kniha | zdroj: YouTube

Z evropsko-gruzijské koprodukce se v limitovaném počtu kin můžeme těšit také na Bojovnice slunce, snímek pojednávající o jednotce kurdských bojovnic proti islámskému státu. Příběh snímku je sice smyšlený, ovšem inspirovaný tím, že takováto jednotka skutečně existuje.

trailer Bojovnice slunce | zdroj: YouTube

Že jsou Francouzi národem stávkařů a demonstrantů, je dávno známé. Drama Do boje pak sleduje příběh 1 100 bývalých dělníků z automobilky, kteří se se svým propuštěním nehodlají smířit.

trailer Do boje | zdroj: YouTube

Týden 2 (14. 3.)

České snímky s mezinárodním obsazením jsou čím dál častějším jevem. A specialistou na ně je zjevně Julius Ševčík, který po dva roky starém Masarykovi, vítězi Českého lva, přichází s dramatem Skleněný pokoj. Ten se odehrává za 2. světové války v Brně a točí se okolo možná nejslavnějšího československého architektonického díla 20. století – vily Tugendhat. V adaptaci bestselleru Simona Mawera se kromě Karla Rodena představí například nizozemka Carice Van Houtenová ze seriálu Hra o trůny nebo švédská princezna ze série Kingsman Hanna Alströmová.

trailer Skleněný pokoj | zdroj: YouTube

Také druhý březnový týden nabídne pohádku pro nejmenší. Barvami nabitý Kouzelný park se také tváří jako jednohubka pro menší a středně staré děti, která dospělému projde žaludkem sice bez břichabolu, ale rozhodně ho nezasytí. V originálním znění hvězdně nabitý film ale oproti Psímu veličenstvu vypadá ambiciózněji, takže se nechme překvapit. Minimálně animaci má totiž sympaticky kouzelnou.

trailer Kouzelný park | zdroj: YouTube

Dalším potomkem evropské koprodukce je Šťastný Lazzaro. Snímek, který si z Cannes odnesl cenu za scénář a (neproměněnou) nominaci na Zlatou palmu, pojednává o až utopické komuně italských zemědělců, kteří najednou zjistí, že žili v bublině a za lesem se skrývá civilizace. Snímek se hlásí k odkazu bohaté italské kinematografie a už na první pohled mu čouhají špagety z bot.

trailer Šťastný Lazzaro | zdroj: YouTube

Týden 3 (21. 3.)

Clint Eastwood je i v osmaosmdesáti letech nezastavitelný. A po letech, která strávil prakticky jen za kamerou, se konečně vrací také do hlavní role. Ve svém nejnovějším počinu si zahraje starého Pašeráka drog, který změří síly s agentem FBI v podání Bradleyho Coopera (který se s Eastwoodem zná už z Amerického snipera). Snímek ve světě vzbudil rozporuplné reakce, ať už je ale jeho kvalita jakákoli, nejčastěji se v souvislosti s ním mluví o hned dvou švédských trojkách, které si téměř 90letý protagonista ve filmu užije.

trailer Pašerák | zdroj: YouTube

S novým filmem se vrací také stálice české komediální tvorby Karel Janák. Jeho LOVEní odstartuje klasickým romcomovým fíglem „ženich na útěku“ a dále směřuje cestou opuštěné Ester Geislerové lovící mužské na seznamkách. Jasný cíl pro březnové dámské jízdy, mužům vstup zakázán (což pravděpodobně uvítají).

trailer LOVEní | zdroj: YouTube

Třetí březnový týden ale patří hlavně dokumentům. V první řadě se na scénu vrací jméno Třeštíková. Tentokrát se ale nejedná o Helenu, nýbrž o její dceru Hanu. Ta pokračuje v matčiných stopách a oživuje její nejznámější projekt. Manželské etudy: Nová generace sledují 7 let života mladého manželského páru, a to v klasickém formátu, jak jej známe z dřívějška.

trailer Manželské etudy: Nová generace | zdroj: YouTube

Pro rodiče s dětmi a zamilované páry, které se nechtějí dívat na trable s hypotékou a výchovou dětí, je tu dokumentární pořad číslo dvě. Francouzské Putování se sobíkem láká na roztomilé mládě toulající se panenskou laponskou divočinou a Marka Ebena, který v českém znění obstaral výklad.

trailer Putování se sobíkem | zdroj: YouTube

Týden 4 (28. 3.)

V podstatě všechny předválečné Disneyovky jsou dnes považovány za klasiku. A to včetně Dumba, který odstartoval nepočetnou, zato ale silnou disneyovskou tradici zvířecích hlavních hrdinů. A protože myšákovu studiu dnes není nic svaté a všechny jeho staré animované filmy dostávají hraný remake, neuletí této hrozbě ani melancholické cirkusové slůně. Jak jinak než hvězdně nabitý film (Eva Greenová, Colin Farrell, Michael Keaton, Danny DeVito či Alan Arkin) režíruje mistr všeho bizarního Tim Burton, který už pro Disneyho předělal Alenku v říši divů. Od Burtona je dnes těžké cokoli očekávat, protože za poslední roky má na svědomí jak kasovní trháky, tak i propadáky, jak kvalitní osobité filmy, tak prapodivné kýčovité hrůzy.

trailer Dumbo | zdroj: YouTube

Mnohem větší očekávání vzbuzuje horor My. V podstatě již zaručený kasovní trhák je druhým režijním počinem talentovaného Jordana Peelea, který před dvěma lety uchvátil diváky i kritiku na Oscary nominovaným hitem Uteč. A vše nasvědčuje tomu, že se jeho nový film ponese v podobném duchu. V hlavních rolích se představí blackpantherovští Lupita Nyong'ová a Winston Duke nebo hlavní protagonistka Příběhu služebnice Elizabeth Mossová.

trailer My | zdroj: YouTube

Fanouškům žánru člověk vs. příroda by nemělo uniknout islandské drama Arctic: Ledové peklo. V něm se s neúprosným živlem utká hvězdný Dán Mads Mikkelsen, který musí na svých bedrech utáhnout prakticky celý film sám. A podle zahraniční kritiky se mu to daří na výbornou.

trailer: Arctic: Ledové peklo | zdroj: YouTube

Jestli má někdo v prvním letošním čtvrtletí radost, jsou to milovníci Keiry Knightleyové. Ta se v únoru objevila v životopisném dramatu Colette a tento měsíc se vrací s další dobovkou, byť tentokrát tradičnější. Romantické drama Zraněná srdce slibuje klasický milostný trojúhelník okořeněný atmosférou 2. světové války (respektive období po ní těsně následujícího) a faktem, že ač se odehrává v Hamburku, natáčelo se v České republice. Režie se navíc ujal James Kent, který dal světu již velmi populární retro romantiku Testament mládí.

trailer Zraněná srdce | zdroj: YouTube

Subkultury milující módu pak jistě již netrpělivě vyhlíží dokument o Vivienne Westwoodové, bývalé manželce manažera Sex Pistols Malcolma McLarena, módní návrhářce a ekologické aktivistce. Westwood: Punk, Icon, Activist tak uzavírá náš měsíční výčet.

trailer Westwood: Punk, Icon, Activist | zdroj: YouTube

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není…

29.11.2019 18:59 Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů,…

Jáklův film o Žižkovi je ve střižně, náročné jsou bojové scény

28.11.2019 14:01 Historický film Petra Jákla Jan Žižka, který je s půlmiliardovým rozpočtem nejdražším filmem české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama