RECENZE: Velvet Buzzsaw je hororovou satirou současného světa umění. Bát se u něj ale nebudete

RECENZE – Hororová novinka z dílny Netflix se vydává do světa současného umění, v němž se dílo stává komoditou s velmi proměnlivou výslednou cenou. Někteří jsou schopni umřít pro peníze, jiní zase pro umění. Ve snímku Velvet Buzzsaw se nachází nejen oba zmíněné typy, ale hlavně bizarní pachatel. Vraždí v něm totiž samo umění.

Přidejte svůj názor

Velvet Buzzsaw je po řemeslné stránce perfektně zpracovaný, ale postrádá onen element strachu natolik podstatný pro hororový žánr.
doporučujeme

Umělecký kritik Morf Vandewalt (Jake Gyllenhaal) patří v umělecké kritice mezi špičku. Na jeho názor dbají jak znalci umění, tak i kurátoři galerií a muzeí. Pochvalná recenze dokáže z neznámého umělce udělat superstar, negativní naopak svede způsobit, že se dotyčný už nikdy nechopí štětce.
 
Morf se právě nachází v Miami na události Art Basel, kde posuzuje současné výstřelky. Svoje kandidáty sděluje ziskuchtivé majitelce galerie Rhodoře Haze (Rene Russo) a umělecké kurátorce Gretchen (Toni Collette). O několik dní později se mu dostane do rukou dílo neznámého, zesnulého autora Vetrila Dease, jehož obrazy jsou natolik působivé, že jej zcela pohltí. Pak se začnou dít divné věci.

Velvet Buzzsaw | Official Trailer [HD] (2:50) | zdroj: Netflix

Režisér a scénárista Dan Gilroy je velkým milovníkem umění, proto bylo otázkou času, kdy se rozhodne tento komplikovaný svět zachytit do podoby celovečerního filmu. Už podle synopse příběhu je zřejmé, že s inspirací nešel daleko. Myšlenka atakujících obrazů se zcela jistě musela zjevit minimálně tisícovce galerijních návštěvníků, ostatně byla předmětem i jedné počítačové hry s názvem Layers of Fear.

Jenže předmětem Velvet Buzzsaw nejsou pouze vraždící obrazy, ale též problematika současného trhu umění, v němž dominují dva antipodi Jeff Koons a Damien Hirst. Umění již není výsostně o tom, jak daný umělec umí malovat/fotit/točit, ale je především o myšlence a příběhu. Gilroy tematicky naráží na samotnou komodifikaci uměleckých děl, kdy se daný výtvor stává artiklem, jehož hodnota se odvíjí od trendu a prestiže umělce. Právě finanční nenasytnost se stane zhoubou hlavních představitelů.

img-responsive

Předmětem Velvet Buzzsaw nejsou pouze vraždící obrazy, ale též problematika současného trhu umění. | foto: Netflix

Tempo vyprávění příběhu je velmi pomalé, kolečko dění se roztáčí až kolem čtyřicáté minuty, což není na horor pozdě, pokud je přítomné napětí. V případě Gilroye je to tak napůl, místy dokáže diváka přikovat v obrazovce, ve zbytku vyvolává pouze nenaplněná očekávání. Nutno podotknout, že film je působivě natočený a po trikové stránce opravdu zajímavý.

img-responsive

Někteří jsou schopni umřít pro peníze, jiní zase pro umění. | foto: Netflix

Gilroy se znovu pustil do spolupráce s hercem Jakem Gyllenhaalem a manželkou Rene Russo, jež zazářili v jeho režijní prvotině Slídil. Do snímku dále nalákal jména jako Toni Collette, Daveed Diggs nebo John Malkovich, kteří reprezentují ploché postavy s přijatelně rozpracovanou psychologií – vyhořelý umělec, nadržený skladník, horlivá asistentka nebo hrabivá majitelka galerie. Herecké výkony dokážou snímku vtisknout charakter i v místech, kde by to mělo být děsivé, ale není.

Velvet Buzzsaw ukazuje, že se Netflix nebojí experimentovat a dát zelenou projektu, jenž nemusí nutně zabodovat u diváků. Film je po řemeslné stránce perfektně zpracovaný, ale postrádá onen element strachu natolik podstatný pro hororový žánr. Zároveň je zřejmé, že kdyby tento film šel do kin, ztratil by se ve změti malých filmů a patrně se vyhnul větší pozornosti. A právě proto je k vidění pouze na Netflixu, na malém plátně představeném chytrými zařízeními a počítačem.

Celkové hodnocení: 60 %

Velvet Buzzsaw (2019)

Režie: Dan Gilroy
Scénář: Dan Gilroy
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Marco Beltrami, Buck Sanders
Hrají: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Zawe Ashton, Toni Collette, Tom Sturridge, Natalia Dyer, John Malkovich, Daveed Diggs, Billy Magnussen

USA / 112 minut / Horor / Thriller / Mysteriózní

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života,…

19.07.2019 11:25 RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých…

Do českých kin vtrhne Lví král. Neuvěříte, že zvířata jsou animovaná

17.07.2019 20:49 Ve čtvrtek vstoupí do českých kin animovaný film Lví král. Nejde o pokračování populární série…

Zemřela Jana Kopecká, vdova po slavném českém herci

17.07.2019 17:52 Ve věku 80 let zemřela po dlouhé těžké nemoci 9. července v Praze Jana Kopecká, vdova po českém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama