RECENZE: Vítěz letošních Oscarů jde proti rasismu s humorem. Jediným protivníkem mu je očividný scénář

RECENZE – Komediálně laděná road movie nesoucí název Zelená kniha na konci února překvapila vítězstvím Oscara pro nejlepší film. K tomu si odnesla nejlepší původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Humorně lidským způsobem pojednává o rasismu ve Spojených státech, kde dva nepravděpodobné protiklady naleznou společnou řeč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Úspěch Zelené kniha spočívá především na vtipném kontrastu hlavních postav

Ocitáme se v Americe v šedesátých letech minulého století, kde jsme svědky zrodu jednoho nepravděpodobného přátelství a neutuchajícího rasismu. Černošský klavírní virtuos Don Shirley (Mahershala Ali) se chystá na dvouměsíční turné na americký Jih. Očekává tam potíže, proto si najímá Tonyho „Pyska“ Vallelongu (Viggo Mortensen) jako řidiče, bodyguarda a osobního asistenta v jedné osobě.
 
Tony žije v italské čtvrti New Yorku mezi hlučnou domácí atmosférou a mafiány. Finančně na tom není bůhvíjak slavně, a tak hledá způsoby, jak uplatnit svoji prořízlou pusu a pěsti. Zatímco Don je Afroameričan aristokratických mravů poznamenaný studiem v Moskvě a Londýně mluvící plynně několika jazyky a velmi vybraným způsobem. Když se ti dva vydají na cestu zjistí, že se jeden od druhého má co učit.

Zelená kniha (0:30) | zdroj: aerofilms.cz

V úvodní scéně vidíme, jak Tony vyhodí dvě sklenice poté, co jeho manželka nabídne černošským dělníkům limonádu. Kdyby nutně nepotřeboval peníze, za volant by se tento počáteční „rasistický buran“ jen tak nepostavil. Jakmile překročí svoji zeď plnou předsudků zjistí, že ten jeho snobsky vyhlížející šéf je docela fajn chlapík. Don to také nemá úplně jednoduché, kromě neustálého potýkání s rasismem se stal jakýmsi vyděděncem svého vlastního etnika, který v obleku přihlíží posluhujícím černochům.

Způsob vyprávění je poměrně pozvolný a děj je už začátku značně předvídatelný, což v tomto případě není na škodu. Vyprávění utváří hezké situace, slovní šarvátky nebo drobné konflikty s obyvateli Jihu ústící v převýchovu k toleranci. Mezičas se točí kolem jídla, pití a kouření, v němž je Tony značným přeborníkem a průvodcem, kdežto Don jej zase naučí psát milostné dopisy manželce a že je někdy lepší schovat pěsti a tím se vyhnout zbytečnému problému.

img-responsive

Jeden z nejúspěšnějších letošních filmů svým nenáročným humorem zaujme i českého diváka | foto: aerofilms.cz

Hrdiny na jejich cestě doprovází zelená kniha, která figuruje jako „michelinský průvodce“ po podnicích, jež jsou určené černochům. Pokud černoch vkročí do podniku určeného bělochům koleduje si o problémy. Situace začne tuhnout, když se dostanou do hlubokého Jihu, kde jejich výstřední kombinace přitahuje pozornost. Ačkoliv si film zahrává s rasismem, tak oproti oceňovanému BlacKkKlansman jde na to povrchně, místy až pohádkově. I ten nejzarputilejší Jižan ve filmu není nakonec takový „hajzl“, aby fatálně zkřížil hrdinům cestu.

Úspěch Zelené knihy spočívá především na vtipném kontrastu obou protagonistů a jejich pozvolné proměně vděčící za vše výbornému scénáři. Skvělé jsou také herecké výkony. Viggo Mortensen se svým nakřáplým newyorským akcentem plave v roli Tonyho jako ryba ve vodě, ostatně není se čemu divit, že dostal za svůj výkon Zlatý glóbus, ocenění BAFTA a nominaci na Oscara. To samé platí pro jeho kolegu Mahershala Ali, jemuž role fajnového pianisty přinesla Oscara za vedlejší roli.

img-responsive

Mahershal Ali a Viggo Mortensen ve filmu Zelená kniha | foto: aerofilms.cz

Zdánlivě jednoduché poselství filmu je velmi náročné věrohodně zachytit. Zelené knize se to daří pohlednou formou prostřednictvím herců, báječné hudby a precizně vykresleného stylu šedesátých let. To, že je film místy až příliš pohádkový či očividný nevyvrací chytrou zábavu s humánním podtextem. Je však otázkou, zdali je tím oprávněným vítězem Oscara pro nejlepší film roku. Něco takového může posoudit pouze divák.

Celkové hodnocení: 80 %

Green Book (2018)

Režie: Peter Farrelly
Scénář: Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly
Kamera: Sean Porter
Hudba: Kris Bowers
Hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Dimiter D. Marinov, Mike Hatton, Iqbal Theba, Sebastian Maniscalco, P.J. Byrne, Montrel Miller, Tom Virtue, Don Stark, Brian Stepanek, Ninja N. Devoe, Daniel Greene, Paul Sloan

USA / 130 minut / Drama / Komedie / Road movie

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Herečka Huffmanová i jiní dostali své děti na univerzity podvodem

13.03.2019 04:21 Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, je mezi asi čtyřicítkou osob, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama