Venezuelu ovládá mafie a armáda, říká režisér Jencquel

Venezuela je státem, který ovládá mafie a armáda. Změna režimu není možná, dokud bude systém založený na strachu a teroru, řekl dnes v rozhovoru s ČTK venezuelský režisér Tuki Jencquel. Dokumentarista v Praze představil svůj nový snímek Vše v pořádku (Está todo bien) na festivalu o lidských právech Jeden svět. Dokumentární snímek zachycuje vrcholící ekonomickou a politickou krizi ve Venezuele.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Venezuela

"Venezuela je kriminálním státem, kde společnost je ovládaná mafií. Struktura je složitá a prostupuje celou společností, že není možné, aby jedinec dobrovolně odešel nebo něco změnil. Je to systém založený na strachu. Lidé se bojí něco změnit, proto systém stále pokračuje," řekl Jencquel. Podle něj je na běžné občany vyvíjený značný tlak ze strany vlády a armády. Režim k tomu používá různé metody, například daným lidem přestane poskytovat potravinovou pomoc nebo je odstraní.

zdroj: YouTube

Cílem filmu, který se zaměřuje na nedostatek léků a exodus lékařů do zahraničí, je podle autora rozvířit diskusi o krizi ve Venezuele. "Pro mě bylo důležité představit lidem to, co se děje teď ve Venezuele. Pokud bych chtěl vytvořit skutečný dopad na lidi, udělal bych krátká videa a umístil je na sociální sítě. Chtěl jsem vytvořit film, který osloví i Venezuelce v Evropě podporující Nicoláse Madura a socialistickou vládu. Toto publikum je stále skeptické k tomu, co se skutečně děje," uvedl.

Jencquel se svým snímkem snažil zachytit vrcholící ekonomickou a politickou krizi ve Venezuele jako varování pro další generace. Dokument má být zároveň protiváhou k produkci filmů vytvářených vládní propagandou, která venezuelské i mezinárodní společnosti ukazuje zkreslenou realitu. V současnosti režisér pracuje na dalším dokumentárním snímku, který má divákům přiblížit realitu emigrantů z Venezuely a důvody, proč museli opustit zemi.

Film sleduje osudy pěti hlavních protagonistů a jejich rodin. Výraznou postavou je Francisco Valencia, který jako předseda koalice nevládních organizací v zemi, je hlavní tváří veřejného zdravotnictví. Do prostředí nemocnice zavede diváky mladý lékař Efraím Vegas, který v parlamentu upozorňuje na nedostatek léků pro pacienty a exodus lékařů do zahraničí.

Pokud lidé chtějí podpořit činnost nevládních organizací distribuující léky do Venezuely, na stránkách www.estatodobien.net najdou odkazy na příslušné organizace. "Poslat léky poštou nejde, protože poštovní systém nefunguje. Navíc je zde vládní zařízení, podle kterého nelze do země dostat léky poštou," doplnil Jencquel.

Jeden svět v Praze potrvá do 17. března. Přehlídka nabídne 117 dokumentů z 51 zemí. Poté se akce přesune do dalších 35 měst v Česku a do Bruselu. Pro jednadvacátý ročník zvolili organizátoři téma Bezpečná blízkost.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Herečka Huffmanová i jiní dostali své děti na univerzity podvodem

13.03.2019 04:21 Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, je mezi asi čtyřicítkou osob, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama