Poslední film o Holmesovi z němé éry se našel v Polsku, je v české verzi

Poslední film o Sherlocku Holmesovi z němé éry, desítky let považovaný za ztracený, se náhodou našel v Polsku, kde se - deset let po znovunalezení a následné rekonstrukci v USA - bude v příštích dnech poprvé promítat. Projekce se uskuteční na filmovém festivalu věnovaném slavnému detektivovi. Napsal to dnes list Gazeta Wyborcza na svém webu. V Polsku se přitom podle deníku našla česká verze německého filmu Pes baskervillský z roku 1929.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Kopie snímku se podle kurátorky festivalu Elžbiety Wysocké našla v roce 2009 ve sklepě kostela ve městě Sosnowiec, kde ze zaprášených krabic vycházel podezřelý zápach, jak se celuloidové filmy rozkládaly. Farář je naštěstí nevyhodil, ale zavolal známému, filmovému znalci, a přes něj se filmy dostaly do povolaných rukou.

"Pes baskervillský byl v české verzi. Všechny informace i titulky byly v češtině. Ale když jsme uviděli název, nepotřebovali jsme Sherlocka, abychom odhalili, co je to za film," vysvětlila Wysocká.

"Byl to poslední němý film o Sherlocku Holmesovi v režii Richarda Oswalda, který natočilo malé berlínské studio s mezinárodním obsazením. Senzace spočívala v tom, že se desítky let považoval za ztracený, současní experti jej neznali. Vědělo se, že existoval, ale nikdo ho neviděl."

Německý film o anglickém detektivovi v české verzi se do polského města dostal podle expertky díky předchozímu faráři, který byl filmovým fanouškem. Filmy sbíral a měl známého v Českém Těšíně, který jej zásoboval. V kostele se kromě filmů našla i stará promítačka.

Do opět použitelného stavu se snímek dostal díky spolupráci s ředitelem festivalu němého filmu v San Francisku: filmový pás byl v Polsku naskenován a odeslán do laboratoří filmového muzea v San Francisku, kde jej políčko po políčku digitálně restaurovali. Umožnily to sponzorské příspěvky hlavně od klubů fanoušků Sherlocka Holmese v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Konec jedné epochy. Avengers: Endgame uzavírají 11 let MCU

25.04.2019 06:06 RECENZE – Marvel Cinematic Universe udělal z komiksů, dle neznalých pouhé „zábavy dětí a upocených…

loading...

Zemřela hvězda z Dallasu Cliff Barnes. Nepříteli J. R. Ewinga herci Kenu…

25.04.2019 04:27 Ve věku 83 let zemřel americký herec Ken Kercheval, známý jako Cliff Barnes z legendárního seriálu…

Zemřel oblíbený herec a dabér Jaroslav Kepka. Bylo mu 83 let

24.04.2019 08:50 Česko přišlo o další výraznou hereckou tvář. Zemřel herec Jaroslav Kepka, bylo mu 83 let. Kepka se…

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama