Poslední film o Holmesovi z němé éry se našel v Polsku, je v české verzi

Poslední film o Sherlocku Holmesovi z němé éry, desítky let považovaný za ztracený, se náhodou našel v Polsku, kde se - deset let po znovunalezení a následné rekonstrukci v USA - bude v příštích dnech poprvé promítat. Projekce se uskuteční na filmovém festivalu věnovaném slavnému detektivovi. Napsal to dnes list Gazeta Wyborcza na svém webu. V Polsku se přitom podle deníku našla česká verze německého filmu Pes baskervillský z roku 1929.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Kopie snímku se podle kurátorky festivalu Elžbiety Wysocké našla v roce 2009 ve sklepě kostela ve městě Sosnowiec, kde ze zaprášených krabic vycházel podezřelý zápach, jak se celuloidové filmy rozkládaly. Farář je naštěstí nevyhodil, ale zavolal známému, filmovému znalci, a přes něj se filmy dostaly do povolaných rukou.

"Pes baskervillský byl v české verzi. Všechny informace i titulky byly v češtině. Ale když jsme uviděli název, nepotřebovali jsme Sherlocka, abychom odhalili, co je to za film," vysvětlila Wysocká.

"Byl to poslední němý film o Sherlocku Holmesovi v režii Richarda Oswalda, který natočilo malé berlínské studio s mezinárodním obsazením. Senzace spočívala v tom, že se desítky let považoval za ztracený, současní experti jej neznali. Vědělo se, že existoval, ale nikdo ho neviděl."

Německý film o anglickém detektivovi v české verzi se do polského města dostal podle expertky díky předchozímu faráři, který byl filmovým fanouškem. Filmy sbíral a měl známého v Českém Těšíně, který jej zásoboval. V kostele se kromě filmů našla i stará promítačka.

Do opět použitelného stavu se snímek dostal díky spolupráci s ředitelem festivalu němého filmu v San Francisku: filmový pás byl v Polsku naskenován a odeslán do laboratoří filmového muzea v San Francisku, kde jej políčko po políčku digitálně restaurovali. Umožnily to sponzorské příspěvky hlavně od klubů fanoušků Sherlocka Holmese v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není…

29.11.2019 18:59 Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama