RECENZE: Stálo to čekání za to? Opar tajemství se nad poslední řadou seriálu Hry o trůny vypařil

RECENZE – Hry o trůny jdou po osmi sezónách do finále a první díl nejočekávanějšího seriálu tohoto roku je na světě. Prozatím se jedná o rutinně zpracovaného následovníka poněkud slabší sedmé série páchajícího obdobné chyby. Zatím se na obrazovce toho moc nestalo, ale je jasné, že zvrat přijde brzy, snad se v dobrém dotkne režie i scénáře.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jon Snow a Daenarys Targaryen ze seriálu Hra o trůny.
doporučujeme

Noční Král se dostal za pomoci ovládnutého draka Viseriona za Zeď spolu se svojí obrovskou armádou Bílých chodců. Mezitím Jon Snow a Daenarys doputovali na Zimohrad, kde se připravují na nadcházející bitvu. Jenže Seveřané se k bělovlasé ženě s armádou složenou z Neposkrvněných a Dothraků chovají více než obezřetně. Cersei i přes příslib pomoci na Jihu kuje pykle s Euronem Greyjoyem a dává dohromady armádu pro svoji vlastní potřebu.

To by nebyly Hry o trůny, kdyby se celá situace ještě více nezkomplikovala. Milenecký vztah mezi Jonem a Daenarys stále pokračuje. Ten značně zkomplikuje situace, kdy se Jon dozví od Sama Tarlyho o svém pravém původu a jménu. Do toho ještě musí řešit svoji minulost. Byl korunován králem Severu, ale toho se zřeknul, aby mohl nalézt řešení proti Nočnímu Králi, protože chtěl pouze chránit Sever.

Trailer poslední řady seriálu Hra o trůny (1:54) | zdroj: YouTube

První díl závěrečné osmé série se nesl v duchu znovusetkávání, neboť se napříč sériemi dává dohromady téměř celá plejáda postav. Jon je po letech se svými nevlastními sestrami a bratrem, Tyrion má zase možnost pohovořit s bývalou manželkou Sansou. Téměř veškeré dění se odehrává na Zimohradu. Postavy mezi sebou konverzují, řeší dávné křivdy a jak se mohou co nejlépe připravit na nadcházející příliv Bílých chodců.

Osmá série tedy začíná velmi pozvolným tempem tak, jak jsme na to zvyklí  u předchozích sérií. V průběhu se však nestane nic, co by nebylo nijak zvlášť předvídatelné dopředu. Ostatně tvůrci vychytrale vybrali upoutávky tak, že většina záběrů bylo možné vidět dopředu. Pouze chyběl jakýsi článek, díky němuž by si divák smršť obrazů poskládal dohromady. První díl navozuje ducha sedmé série, která sice byla zábavná, ale daleko více triviálnější než série předchozí. Je to zkrátka už jiný seriál.

img-responsive

seriál Hra o trůny (HBO) | foto: HBO

Divák už si po několika sezónach zvykl na to, že s předlohou je nakládáno velice volně. Sice tak staví čtenáře Her o trůny a ryzí diváky seriálu na jednu loď, ale zase scénář absolutně pohrdá svými zákonitostmi jako třeba teleportování po mapě nebo smrtelnost hrdinů. Do první poloviny seriálu se totiž mohlo stát, že dvě nejvýraznější postavy klidně zemřou během jednoho dílu. Tvůrci si patrně uvědomili oblíbenost daných postav a nechávají je přežít stůj co stůj.

Obdobně se to má i se scénářem, jenž byl dříve nepředvídatelný a opírající se o propracovaný svět Her o trůny. Na druhou stranu jsou situace, které se předpovědět prostě nedaly jako smrt Neda Starka, antentát na Tyrelly, useknutí ruky Jaimeho Lannistera nebo rudá svatba. Jaksi tu zase hovoříme o situacích spadajících do poctivých předchozích šesti sezón.

img-responsive

seriál Hra o trůny (HBO) | foto: HBO

Režisér David Nutter natočil režijně generický díl navazující na zaběhlou tradici Her o trůny. Otázkou je, kam se podělo těch 15 milionů dolarů věnovaných na jednotlivou epizodu, protože to po celou dobu není moc vidět. Ano, máme zde nespočet CGI efektů, draky a poutavou výpravu, ale proč se chlubit takovou částkou, když ji ve výsledku divák ani nezaznamená. Stále se však jedná o nejlépe zpracovaný fantasy seriál vůbec.

Tvůrci měli na osmou sérii necelé dva roky. Za tu dobu vytvořili úctyhodného nástupníka s prakticky stejnými chybami jako tomu bylo minule. Naštěstí jsme pouze na začátku takže můžeme akorát tak doufat, že v dalších dílech se tyto škraloupy vyřeší. Na úvod do nové série se zatím jedná o slušný průměr, alespoň že ti herci udržují laťku stejně vysoko. Avizované smrti oblíbených postav a objevení Bílých chodců se dočkáme později.

Celkové hodnocení: 65%

Hra o trůny - 8. série / Game of Thrones - 8 Season (2019)

Tvůrci: David Benioff, D.B. Weiss
Režie: David Nutter, Miguel Sapochnik, David Benioff, D.B. Weiss
Předloha: George R.R. Martin (kniha)
Scénář: Dave Hill, Bryan Cogman, David Benioff, D.B. Weiss
Kamera: David Franco
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Rory McCann, Liam Cunningham, Nathalie Emmanuel, Conleth Hill, Isaac Hempstead-Wright, Iain Glen, Jacob Anderson, Kristofer Hivju, Pilou Asbæk, Bella Ramsey, Carice van Houten

USA / Velká Británie / 7 hodin 12 minut / Fantasy / Drama / Dobrodružný

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není…

29.11.2019 18:59 Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů,…

Jáklův film o Žižkovi je ve střižně, náročné jsou bojové scény

28.11.2019 14:01 Historický film Petra Jákla Jan Žižka, který je s půlmiliardovým rozpočtem nejdražším filmem české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama