Festival v Cannes začal poctou zesnulé režisérce Vardaové

Poctou francouzské režisérce Agnès Vardaové, která zemřela letos v březnu, dnes ve jihofrancouzském letovisku Cannes začal 72. ročník mezinárodního filmového festivalu. Zahájili ho herci Javier Bardem a Charlotte Gainsbourgová. Následuje světová premiéra hororové komedie Mrtví neumírají amerického režiséra Jima Jarmusche. Ve snímku o městě, kde mrtví vstávají z hrobů a terorizují obyvatele, hrají například Bill Murray, Adam Driver a Tilda Swintonová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

DiCaprio, Leonardo
doporučujeme

Přehlídka nabídne 21 soutěžních filmů, které se utkají o hlavní cenu, Zlatou palmu. Fanoušci, kterých bude v přímořském městě o 74.000 obyvatelích přes 160.000, netrpělivě čekají především na nový snímek amerického režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. První záběry posledního ze série filmů o Rambovi přiveze do Cannes Sylvester Stallone. K Česku se bude vztahovat několik snímků v nesoutěžních sekcích.

Polemika se letos očekává například kolem nového filmu bratří Dardenneových Le jeune Ahmed (Mladý Ahmed), který vypráví o radikalizaci jednoho dospívajícího mladíka. Deník Le Figaro dnes napsal, že někteří už snímek obvinili z generalizace a souzení islámu.

Spor vznikl také kolem Zlaté palmy za celoživotní dílo Alainu Delonovi, která má být legendě francouzského filmu udělena 19. května. Na internetu proti tomu vznikla petice. Její autorka třiaosmdesátiletého herce obviňuje kvůli jeho kontroverzním výrokům o fackování žen, svazcích homosexuálů a migraci ze sexismu, rasismu a homofobie. Ředitel přehlídky Thierry Frémaux ale dnes cenu pro Delona hájil. "Je to politická policie," řekl na adresu odpůrců a dodal, že Delon je součástí dřívější generace a má právo si myslet, co chce.

Terčem kritiky se může stát i Tarantino, protože jeho film pojednává o vraždě těhotné americké herečky Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, kterou bestiálně zavraždila skupina kolem Charlese Mansona. "Kritici budou zkoumat, zda Tenkrát v Hollywoodu nepřekročilo hranice vkusu a slušnosti," napsal k tomu britský deník The Guardian a připomněl, že v Tarantinových filmech se objevuje extrémní násilí.

Aktivistky letos také poukázaly na to, že festival nedokázal vyrovnat svou genderovou bilanci, neboť z 21 soutěžních snímků jen čtyři natočily ženy.

S napětím se očekávají i další filmy. Patří k nim Atlantique Mati Diopové o uprchlících ze Senegalu nebo Bolest a sláva španělského režiséra Pedra Almodóvara s Antonio Banderasem a Penélope Cruzovou. S válečným filmem A Hidden Life (Skrytý život) přijede Američan Terrence Malick a k vidění bude i tříhodinová letní romance Mektoub My Love: Intermezzo tunisko-francouzského režiséra Abdal Latífa Kešiše.

V závěrečný den, 25. května, předá Zlatou palmu vítězi předseda poroty, jímž je letos slavný mexický filmař Alejandro González Iñárritu. V Cannes se objeví jako každý rok známé tváře. Očekávají se Penélope Cruzová, Isabelle Huppertová, Leonardo DiCaprio a další.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Režisér Vojtěch Jasný (†93) byl nadčasový i poetický, vzpomínají jeho…

16.11.2019 13:42 Nadčasovým autorem i básníkem byl podle mladších kolegů zesnulý režisér Vojtěch Jasný. Třeba jeho…

Zemřel režisér Vojtěch Jasný (†93), stál za filmem Všichni dobří rodáci

16.11.2019 11:29 Aktualizováno Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni…

Film Nabarvené ptáče má další cenu, Marhoul si odnesl "bengálského tygra"

16.11.2019 11:12 Koprodukční snímek Nabarvené ptáče vynesl jeho tvůrci Václavu Marhoulovi cenu za nejlepší režii na…

Česko láká filmaře. Půjde na pobídky ještě víc peněz? Rozhodne vláda

16.11.2019 10:11 Zvýšit dotaci na podporu filmových pobídek o 500 milionů korun v roce 2020 i v letech následujících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama