Rozloučení s Václavem Postráneckým: Zaplněné Národní divadlo aplaudovalo vestoje

V Národním divadle se dnes lidé naposledy loučili s oblíbeným hercem Václavem Postráneckým. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 7. května ve věku 75 let. Už před začátkem ceremoniálu, který byl zahájen v 11:00, bylo divadlo narvané k prasknutí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Postránecký, Václav
doporučujeme

Postránecký byl dlouholetým členem činoherního souboru první české scény, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. V Národním divadle strávil téměř čtyři desítky let. I proto se divadlo rozhodlo, že mu vystrojí opravdu důstojný smuteční obřad.

Lidé už před začátkem pietní akce zaplnili foyer divadla, kde byla umístěna kondolenční kniha. Před začátkem obřadu se mohli poklonit u rakve umístěné na pódiu plném smutečních věnců a položit květinové dary.

U rakve po celou dobu stála čestná stráž složená z kolegů ze souboru, ale i z dalších českých divadel. Nechyběli mezi nimi ani Jiřina Bohdalová, Petr Kostka, Jaromír Hanzlík nebo František Němec či Tomáš Töpfer. Na poslední cestu Postráneckému zazpíval například Ondřej Brzobohatý.

V divadle byla k dispozici zhruba 900 míst a ceremoniál trval přibližně 50 minut. Mezi smutečními hosty nechyběli vdova po herci Helena (72) a další členové hercovy rodiny, Tereza Kostková, Miroslav Donutil, Bára Kodetová a Pavel Šporcl, Josef Somr, Petr Kostka s manželkou Carmen Mayerovou, David Matásek nebo Igor Bareš s manželkou. 

V 11:00 se opona pomalu roztáhla. Na úvod zazněl hlas samotného Postráneckého, u jeho rakve se střídá čestná stráž. Jako první se slova chopil šéf ND Jan Burian. Toho následně vystřídala herečka Medvecká, které se při její řeči místy silně třásl hlas. "Budeš nám chybět, Václave. Moc. Čest tvojí památce," vzkázala. 

Když se za Postráneckým opona v 11:50 naposledy zatáhla, následoval několikaminutový potlesk ve stoje. 

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Režisér Vojtěch Jasný (†93) byl nadčasový i poetický, vzpomínají jeho…

16.11.2019 13:42 Nadčasovým autorem i básníkem byl podle mladších kolegů zesnulý režisér Vojtěch Jasný. Třeba jeho…

Zemřel režisér Vojtěch Jasný (†93), stál za filmem Všichni dobří rodáci

16.11.2019 11:29 Aktualizováno Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni…

Film Nabarvené ptáče má další cenu, Marhoul si odnesl "bengálského tygra"

16.11.2019 11:12 Koprodukční snímek Nabarvené ptáče vynesl jeho tvůrci Václavu Marhoulovi cenu za nejlepší režii na…

Česko láká filmaře. Půjde na pobídky ještě víc peněz? Rozhodne vláda

16.11.2019 10:11 Zvýšit dotaci na podporu filmových pobídek o 500 milionů korun v roce 2020 i v letech následujících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama