Dlouho očekávané finále: Poslední díl Hry o trůny rozhodne, kdo usedne na Železný trůn

Konec Hry o trůny, kultovního fantasy seriálu z produkce HBO, nastane už dnes, v České republice v pondělí. Kabelová televize odvysílá poslední šestou epizodu závěrečné osmé řady příběhu soupeřících šlechtických rodů na fiktivním kontinentě Západozemí. Fanoušci seriálu se tak dočkají rozuzlení příběhu, v němž jde o moc, a v některých případech o samotné přežití jednotlivých rodů. Ve hře jsou i životy zbývajících hlavních postav příběhu.

Přidejte svůj názor

seriál Hra o trůny (HBO)
doporučujeme

Děj Hry o trůny se odehrává v Sedmi královstvích, o jejichž Železný trůn bojují znepřátelené rody. Do těchto bojů se postupně zapojují i rody toužící po nezávislosti. Poslední členové kdysi velkého rodu Targaryenů se mezitím ocitli ve vyhnanství mimo území království, na kontinentě Essos, a také oni si činí nárok na trůn, který dříve drželi, pro svůj rod.

Seriál až do šesté série čerpal z rozsáhlé knižní epické ságy Píseň ledu a ohně, jejíž autorem je George Raymond Richard Martin. Seriál se jmenuje podle první knihy ságy spisovatele, který se podílel i na vzniku televizního příběhu plného bitev a mytických bytostí, ale především představitelů sedmi šlechtických rodů. Ty pro své mocenské cíle používají všechny dostupné prostředky, včetně politických, dynastických a sexuálních intrik.

Konečnému rozuzlení předcházelo několik epizod, které mnohé skalní fanoušky příliš nenadchly. Někteří je označovali za uměle nastavované oddalování konce, kritizovali zdlouhavé dialogy hlavních protagonistů. Až drsná předposlední pátá epizoda nastolila nečekané otázky a naznačila i možné odpovědi.

Předplatitelé HBO jsou natěšení. Může být zabita Arya Stark, které se podařilo přežít masakr v Králově přístavišti i díky záhadné pomoci bílého koně? Není náhodou ona legendární hrdina Azor Ahai? Stane se po smrti královny Cersei jejím novým terčem Daenerys Targaryen? Přežije Jon Sníh?

Svou představu o závěru Hry o trůny předestřel například i renomovaný autor hororů Stephen King. Stejně jako George R.R. Martin nedělá ani jemu problém posílat postavy svých příběhů ve velkém počtu na smrt. King se domnívá, že nakonec zemřou Jon Sníh i dosavadní vládkyně na Dračím kameni Daenerys Targaryen, z níž se v předposlední epizodě vyklubala po předcích šílená panovnice, která za pomoci svého draka zaživa upálí tisíce nevinných civilistů a vzdávajících se vojáků.

Kdo pak ale zůstane, aby nastoupil na Železný trůn? "Jistý malý muž s velkým srdcem," napsal King na twitteru. Není pochyb o tom, že má na mysli chytrého trpaslíka Tyriona Lannistera. Stejnou předpověď se slavným spisovatelem sdílejí i mnozí běžní fanoušci série. Mnohým z nich Tyrion přirostl k srdci a přáli by si, aby právě on získal Železný trůn.

Nejrůznějších spekulací se po každém odvysílaném díle vynoří spousta, a přesto v nových epizodách nebývá nouze o nečekané zvraty a překvapení. I když ve čtvrtém díle závěrečné série jedno způsobili autoři nedopatřením. Na stole Daenerys Targaryen, kterou hraje Emilia Clarkeová, se totiž v záběru krátce objevil kelímek kávy z řetězce Starbucks, takže internet měl o zábavu postaráno.

Jednotlivé epizody Hry o trůny sleduje při premiéře v průměru přes 17 miliónů diváků, což je nejvíc v historii televize. Divácké rekordy boří série i v České republice.

Seriál je navzdory častému zobrazování nahoty a násilí dobře vnímán i kritiky díky hereckým výkonům, komplexnosti postav a nápaditosti děje. Seriál vyhrál celkem 38 televizních cen Emmy.

První řada diváky i kritiky oceňovaného seriálu Hra o trůny odstartovala 17. dubna 2011. Na scénáři seriálu se podílelo sedm lidí v čele s hlavními tvůrci, Davidem Benioffem a D. B. Weissem. Autor knižní předlohy, George R. R. Martin, napsal scénář vždy k jednomu dílu z každé z prvních čtyř řad. Seriál se natáčel na Maltě, Islandu, v Chorvatsku či Severním Irsku. Hudba k seriálu byla nahrána v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není…

29.11.2019 18:59 Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů,…

Jáklův film o Žižkovi je ve střižně, náročné jsou bojové scény

28.11.2019 14:01 Historický film Petra Jákla Jan Žižka, který je s půlmiliardovým rozpočtem nejdražším filmem české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama