Putinova propaganda útočí na Černobyl? Na seriál si posvítila ruská média

Seriál HBO, který je v současnosti nejlépe hodnoceným v rámci filmové databáze IMDB, se nelíbí ruským vládním médiím. Ruská televize informovalo o tom, že seriál oceňovaný za autenticitu, popisuje o katastrofě příliš drasticky a opomíjí důležité momenty historie tak, jak si ji Rusové představují.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

seriál Chernobyl
doporučujeme

Text, který kritizuje úspěšný televizní seriál, rozporuje autenticitu počinu i přes to, že jde o jednu z hlavních příčin úspěchu díla. Hned zkraje je zkritizována fiktivní postava vědkyně - ženy ztvárněné Emilií Watson. Ženská postava však není jediné, co komentátor ruského média zkritizoval.

Vadilo také špatné zachycení atmosféry Sovětského svazu na hraně tzv. perestrojky, kdy se stal generálním tajemníkem strany a vůdcem SSSR Michail Gorbačov, který zahájil reformy upadajícího soustátí, v jejichž důsledku došlo k rozpadu Sovětského svazu.

Dalším problémem je absence sovětského lidu v seriálu. Děj sice pojednává o tragédii na Ukrajině, tehdy součástí SSSR, ale byl natočen americkou společnosti HBO. Na americké pozadí seriálu článek také útočí. 

Ve scéně, která okamžitě po odvysílání oběhla svět, se dohadují komunističtí pohlaváři jestli letět ke kráteru i přes riziko smrti na radiaci. V textu Ruské televize jsou aktéři scény přirovnání k americkému prezidentovi Georgi H. W. Bushovi (v době černobylské tragédie v roli viceprezidenta) a jeho lékaři Feymanovi. I když zmíněný americký politik s událostí neměl nic společného.

Zásadním problémem je pak absence hrdinství, která by oslavila statečnost ruského lidu v průběhu katastrofy. 

Jako projev ideologie autoritářského režimu současného ruského prezidenta Putina považuje text například komentátor Vojtěch Gibiš. "Putinova státní televize kritizuje Černobyl HBO. Mj. i proto, že neukazuje hrdinství. Byli to však politici velmi podobní Putinovi, kteří hrdinné bioroboty, trojici potápěčů i Legasova zamlčovali. A kteří o události mlžili jako Putin o Dubrovce, Beslanu či Kursku...," napsal na sociální síti k textu na webu Ruské televize.

Seriál Černobyl je tak nejen napínavou televizní podívanou, ale jitří i "politické emoce" v souvislostech současného politického dění.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny MTV: Nejlepším filmem je akční epos Avengers: Endgame

18.06.2019 09:37 Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos…

Noví Muži v černém porážejí X-Meny. Žebříček návštěvnosti kin se o víkendu…

17.06.2019 17:24 Čtvrté pokračování série Muži v černém s podtitulem Globální hrozba, do které se však již nevrátili…

Zemřel režisér Franco Zeffirelli, proslavil ho výpravný film Ježíš…

15.06.2019 14:53 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn…

Karlovarský festival bude letos se změnami, některé jsou nepříjemné

12.06.2019 16:20 Město Karlovy Vary se zvolna chystá na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Proti minulým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama