RECENZE: Dokonalá teenagerská komedie Šprtky to chtěj taky má šmrnc i srdce

RECENZE – Olivii Wilde znají diváci především jako herečku. Teď se ale dala i na režii a její energický debut Booksmart (v Česku zmrzačený dle oblíbené tuzemské šablony pro brakové teen komedie) patří k vrcholům letošní nezávislé a komediální filmové tvorby, který dokáže oslovit i lidi věku 20+ a IQ 120+. Liberálové a outsideři v ní pak dost možná najdou kus svého života.

Přidejte svůj názor

Molly a Amy si chtějí před koncem střední ještě i užít. Aspoň jednou.
doporučujeme

Středoškolačky Molly (Beanie Feldstein) a Amy (Kaitlyn Dever) jsou nejlepší kamarádky a jedna bez druhé nedají ani ránu. A protože to jsou podivínky a šprtky, které celé 4 roky obětovaly jen a jen škole, jiné přátele ani nemají. Naopak jimi mnoho jejich spolužáků opovrhuje. Děvčata sama mají nosy až příliš nahoře a po uznání davem nezodpovědných orangutanů nijak netouží. Budíček pro ně nastane ve chvíli, kdy zjistí, že se i jejich méně zodpovědní vrstevníci dostali na ty nejprestižnější školy a zvládli tedy obojí – školu i zábavu. V zoufalé snaze dohnat, co se dá, se rozhodnou konečně socializovat a přitom prožít noc svého života. Dostat se na závěrečnou ročníkovou party ale není jen tak.

trailer Šprtky to chtěj taky | zdroj: YouTube

Filmy o dospívání poslední dobou odpovídají jedné ze dvou kolonek. Buď jde o příběhy outsiderů hledajících sebe sama, nebo o bláznivé komedie, ve kterých se nešetří vulgarismy, přisprostlými vtípky na hranici tabu i vkusu a sex je pro hrdiny hlavním cílem. Booksmart s obdivuhodnou lehkostí spojuje obojí. Jeho postavy jsou sbírkou karikatur a středoškoláckých klišé, scénář jim ale zároveň dává dostatečnou hloubku a staví je do situací, které jsou výzvou pro jejich chápání světa i sebe samých. Bláznivé situace na i za hranicí uvěřitelnosti, doplněné o snové či absurdní psychedelické scény po požití drog, střídají intimní krizové situace, kterými si v jisté fázi svého života prošel téměř každý.

Scénář umocňují i skvělé herecké výkony, které povyšují jeho silné pasáže a maskují jeho slabiny. Ústřední duo je perfektní, i zbytek hereckého ansámblu ale baví. Epizodické postavy jako ředitel Brown (Jason Sudeikis), bohatý trouba Jared (Skyler Gisondo) nebo pozérka s bolavým srdcem Gigi (Billie Lourd) si dokážou ukrást scény pro sebe i podtrhnout výkony dvojice protagonistek.

Olivia Wilde zároveň zúročuje svoje zkušenosti z kraťasů a videoklipů a chrlí na diváka jeden nápad za druhým. Osobitý styl a svižný střih podbarvený vykřičeným hiphopovým soundtrackem u několika (nejen snových) montáží jistě nesednou každému, k filmu se ale perfektně hodí. Šprtky se navíc můžou opřít o prvotřídní práci kameramana McCormicka, který ví, jak správně podtrhnout tu kterou scénu.

Celovečerní prvotina představitelky Třináctky z Dr. House je koktejl spojující to nejlepší z historie žánru. Koktejl, který ale má svoji vlastní chuť a s ničím jiným si ho nespletete, i když některé z jeho klasických ingrediencí jsou cítit na sto honů. Wilde sice občas honí o jednoho dva králíky víc, než kolik jich zvládne chytit, jde ale jen o nepatrné problémy.

Kapitola sama pro sebe je velmi liberální přístup. Mezi postavami najdeme feministky, homosexuály, transexuály, notorické uživatele marihuany, osoby všech možných ras atd. Snímek se v tomto ohledu rozhodně nedrží zpět, na druhou stranu ani nepoučuje. Nemá to zapotřebí. Je s tím ale třeba počítat.

Nejspíš nejde úplně o generační záležitost – už jen proto, že se s filmy podobného ražení poslední dobou roztrhnul pytel. I tak je ale těžké kouzlu Šprtek nepodlehnout. Ne že by byl důvod se o to snažit.

Celkové hodnocení: 90 %

Booksmart (2019)

Hrají: Beanie Feldstein, Kaitlyn Dever, Billie Lourd, Lisa Kudrow, Skyler Gisondo, Jason Sudeikis, Will Forte a další

Režie: Olivia Wilde

Scénář: Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman

Kamera: Jason McCormick

Hudba: Daniel Nakamura

USA / 102 minut / komedie

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Případ mrtvého nebožtíka si těžkou municí střílí z krimiseriálů

25.01.2020 15:50 Parodie inspirovaná policejními seriály si utahuje z jejich klišé a scénáristických šablon, které…

RECENZE: Lepší než originál? Mizerové dokázali i po sedmnácti letech…

23.01.2020 11:40 Aktualizováno RECENZE – Před 25 lety se v kinech zjevila nablýskaná, černohumorná a užvaněná akční kriminálka,…

Zemřel herec Terry Jones, nezapomenutelný člen Monty Python

22.01.2020 16:02 Aktualizováno V 77 letech zemřel britský herec Terry Jones, známý zejména z komediální skupiny Monty Python. S…

V čele návštěvnosti českých kin jsou tři novinky, vede Dolittle

20.01.2020 17:07 V čele víkendové návštěvnosti českých kin jsou tři distribuční novinky, nejvíce diváků přilákala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama