Zemřela hvězda českého filmu Martin Kurel

Ve věku 58 let ve čtvrtek náhle zemřel filmový architekt Martin Kurel. ČTK to dnes sdělila jeho partnerka Silvie Michajlová. Kurel se dlouhodobě věnoval filmu a televizi, v roce 2016 získal francouzskou filmovou cenu César v kategorii nejlepší výprava za svůj podíl na francouzsko-česko-belgickém filmu Marguerite. Třikrát byl také nominován na Českého lva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Martin Kurel
doporučujeme

Kurel vystudoval scénografii na pražské DAMU, spolupracoval na desítkách filmů a seriálů. Nejnověji na pohádce Hodinářův učeň a komedii Poslední aristokratka, které budou v kinech uvedeny ještě letos, pohádka v srpnu a komedie v říjnu.

Nominace na Českého lva získal Kurel za práci na filmech Postel (1998), 3 sezóny v pekle (2009) a Wilsonov (2015). Dále se podílel například na televizním cyklu České století a spolupracoval na řadě mezinárodních koprodukcí, jako byla například Příliš hlučná samota nebo Všichni moji blízcí. Ze seriálů do byly třeba Polda nebo Ordinace v růžové zahradě, kde si i zahrál.

Kurel je druhým Čechem, který dostal francouzské ocenění César. Před ním cenu získal v roce 1990 český výtvarník Theodor Pištěk za kostýmy k filmu Valmont. Film Marguerite, za který byl Kurel oceněný, líčí osud zámožné milovnice hudby a opery označované za "nejlepší falešnou zpěvačku". Snímek byl natáčený také v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, brněnském Mahenově divadle nebo na zámku Slapy, Kurel měl na starosti vizuální stránku filmu.

"Je dobře, že to je ocenění českých tvůrců. Je tak vidět, že není potřeba, aby se francouzští režiséři obklopovali při natáčení v České republice svými týmy, ale že tu je adekvátní kvalita filmařů pro zahraniční režiséry," řekl tehdy Kurel ČTK po ceremonii.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lví král ovládl tuzemská kina. Porazil Spider-Mana, který se natáčel i v…

22.07.2019 18:02 V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man:…

V Česku se natáčí první fantasy pohádka, bude v ní mnoho digitálních efektů

22.07.2019 15:43 Novou českou fantasy pohádku Princezna zakletá v čase uvidí diváci v březnu 2020. V hlavních rolích…

Avengers:Endgame se oficiálně stane nejvýdělečnějším filmem v historii

21.07.2019 14:24 Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů,…

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama