Zemřela hvězda českého filmu Martin Kurel

Ve věku 58 let ve čtvrtek náhle zemřel filmový architekt Martin Kurel. ČTK to dnes sdělila jeho partnerka Silvie Michajlová. Kurel se dlouhodobě věnoval filmu a televizi, v roce 2016 získal francouzskou filmovou cenu César v kategorii nejlepší výprava za svůj podíl na francouzsko-česko-belgickém filmu Marguerite. Třikrát byl také nominován na Českého lva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Martin Kurel
doporučujeme

Kurel vystudoval scénografii na pražské DAMU, spolupracoval na desítkách filmů a seriálů. Nejnověji na pohádce Hodinářův učeň a komedii Poslední aristokratka, které budou v kinech uvedeny ještě letos, pohádka v srpnu a komedie v říjnu.

Nominace na Českého lva získal Kurel za práci na filmech Postel (1998), 3 sezóny v pekle (2009) a Wilsonov (2015). Dále se podílel například na televizním cyklu České století a spolupracoval na řadě mezinárodních koprodukcí, jako byla například Příliš hlučná samota nebo Všichni moji blízcí. Ze seriálů do byly třeba Polda nebo Ordinace v růžové zahradě, kde si i zahrál.

Kurel je druhým Čechem, který dostal francouzské ocenění César. Před ním cenu získal v roce 1990 český výtvarník Theodor Pištěk za kostýmy k filmu Valmont. Film Marguerite, za který byl Kurel oceněný, líčí osud zámožné milovnice hudby a opery označované za "nejlepší falešnou zpěvačku". Snímek byl natáčený také v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, brněnském Mahenově divadle nebo na zámku Slapy, Kurel měl na starosti vizuální stránku filmu.

"Je dobře, že to je ocenění českých tvůrců. Je tak vidět, že není potřeba, aby se francouzští režiséři obklopovali při natáčení v České republice svými týmy, ale že tu je adekvátní kvalita filmařů pro zahraniční režiséry," řekl tehdy Kurel ČTK po ceremonii.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Cats jsou bizarním muzikálem, na který kritici cení zuby

18.01.2020 20:46 Velkolepý muzikál od oscarového Toma Hoopera, režiséra Bídníků a Královy řeči, se potýká s…

Festival Berlinale 2020: První film s českou účastí v soutěži, koprodukční…

17.01.2020 19:24 Festival Berlinale oznámil první film s českou účastí vybraný do soutěžní sekce letošního ročníku,…

Český lev: Nejvíc nominací mají Vlastníci, na paty jim šlape Nabarvené…

15.01.2020 13:29 Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získala tragikomedie Vlastníci režiséra Jiřího Havelky z…

Má šanci získat Oscara i trvalý pobyt v ČR. Zaorálek pomáhá Rusce…

15.01.2020 13:17 Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva), jejíž film Dcera byl nominován na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama