RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života, barev a duše

RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých animovaných pokladů do hraných (případně „hraných“) remaků. A vydělal na tom balík. Nejinak tomu bude i u Lvího krále, dost možná nejhoršího příkladu trendu moderních předělávek.

Přidejte svůj názor

Lví král opakuje nejen ikonické scény, ale prakticky vše, co už jednou ukázal originál.
doporučujeme

Kdo by neznal Lvího krále. Pro generaci dětí narozených mezi lety 1985 a 2000 jde o absolutní klasiku, pro jejich rodiče o velmi povedený animák, který si mohli užít společně se svými ratolestmi. A milovníci klasické literatury v něm jistě rozpoznají variaci na Hamleta. Snímek se silným příběhem, komplexním poselstvím, sympatickými postavami a životem překypujícími muzikálovými čísly od Tima Rice a Eltona Johna se nejspíš nedá vylepšit. Nabízejí se proto dvě varianty – udělat ho vůči originálu velmi odlišný, nebo ho v podstatě zrekonstruovat v poměru 1:1. U Disneyho (bohužel) zvolili variantu č. 2.

trailer Lví král | zdroj: YouTube

Bohužel zejména z toho důvodu, že se tím pádem nový film srovnání s originálem prostě nevyhne. Jestliže máte všechny scénky zaryté hluboko pod kůži, můžete se snažit sebevíc, ale stejně budete simultánně sledovat dva filmy – ten na plátně a ten ve vaší paměti. Stejná hudba, téměř stejné dialogy a častokrát i tytéž záběry hned od úvodního songu Circle of Life jasně říkají: „Víme, že Lví král je jen jeden, a proto ho tu máte znovu, jen v realistickém podání.“ Pro někoho vysněný remake, pro jiného nenápaditý pokus hrát na nostalgickou strunu.

Komentovat kvalitu příběhu a scénáře tak v tomto případě nemá smysl – vše je téměř stejné jako v případě 25 let starého originálu. Půlhodina přidaného materiálu se většinou omezuje na protahování původních scén a vatu, která příběh neprohlubuje vůbec a charaktery jen částečně. Stejně tak je nejspíš zbytečné chválit počítačové mágy z Lucasfilmu. Jejich savana vypadá velmi realisticky – od prvního chlupu na lví hřívě až po poslední stéblo trávy kdesi v pozadí. (Problematickým tak zůstává jen samotné „mluvení“ postav, o tom ale až níže.)

Výborné je také obsazení. Co herec, to persona s nezaměnitelným hlasem, přičemž z davu vystupují zejména James Earl Jones, Seth Rogen, Keegan-Michael Key či britský neurotik John Oliver. Že jde z většiny o komiky, také o něčem vypovídá. Jestli se totiž nový Lví král v něčem povedl, je to jeho komediální stránka. Timon a Pumba i hyeny Kamari a Azizi (možná i díky tomu, že jejich dialogy jsou z většiny napsané znovu, svým představitelům přímo na tělo… případně že jde o improvizaci herců přímo na place) baví. Jejich hašteření, špičkování i běžné poznatky o životě dávají filmu svěží příchuť.

Čeho naopak ubylo, jsou hudební a taneční čísla. Je to logické, originál hned několikrát v podstatě přepne do módu broadwayského muzikálu a jako takový by v nové, realistické verzi nefungoval. Zpívá se sice i tady, ale zdaleka ne tak sebevědomě a kolikrát spíš z nutnosti, než nadšení filmařů pro žánr. Toto opět bude pro někoho výhodou, ale pro ostatní ztrátou něčeho, co dělá klasiku klasikou.

Stejně tak vyvstává otázka, nakolik se diváci dokážou smířit s mluvícími fotorealistickými zvířaty. Protože postavy filmu spadají v míře realističnosti přesně na dno tzv. uncanny valley (tísnivého údolí). Jinými slovy – vidět více méně normálního lva, jak pohybuje rty, je znepokojující zážitek, který mate lidský mozek a útočí na jeho primární instinkty. A tentokrát jsou mluvící zvířata ještě divnější než u 3 roky staré Knihy džunglí.

Kruh života se uzavřel a zbortil sám do sebe. Lví král připomíná čerstvou mrtvolu, kterou u Disneyho vyzvedli z márnice a přivázali ji na šňůrky. Ať už ale se svou morbidní marionetou tancují sebevíc, život v ní ne a ne probudit.

Celkové hodnocení: 40 %

The Lion King (2019)

Hrají: Donald Glover, Seth Rogen, James Earl Jones, Billy Eichner, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Alfre Woodard, Beyoncé Knowles-Carter, John Oliver a další

Režie: Jon Favreau

Scénář: Jeff Nathanson

Kamera: Caleb Deschanel

Hudba: Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice

USA / 118 minut / dobrodružný, drama, muzikál, animovaný

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Alain Delon utrpěl mozkovou mrtvici, o život bojoval tři týdny

09.08.2019 09:37 Třiaosmdesátiletého francouzského herce Alaina Delona postihly před několika týdny potíže s…

Zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, točil s Charlesem Aznavourem

08.08.2019 19:31 Ve věku 90 let zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, který točil s Charlesem Aznavourem…

Každou lží si děláme u pravdy dluh

08.08.2019 15:41 Ondřej Trojan, Petra Procházková, Jana Hovorková, Martin Fendrych, ale i Tomáš Bouška či Tomáš Klus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama