RECENZE: Rychle a zběsile 8 1/2: Sympaťáci Hobbs a Shaw po sobě hází hlášky, bomby i auta. A bojují s kyborgem…

RECENZE – Moderní béčková série, která funguje. Možná jediná svého druhu. Rychle a zběsile buď milujete, nebo nenávidíte, jeho tržby ale jasně ukazují, že Vin Diesel a jeho rodina dělají aspoň něco dobře. Tak dobře, že si dvojice vedlejších postav z minulých dílů vysloužila vlastní spin-off. Goliáš Hobbs a David Shaw ale tentokrát nebojují proti sobě. Naopak musí spojit síly, aby dali nakládačku technologicky vylepšenému supervojákovi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hrdinové k pohledání. Právě ústřední dvojice je hlavním důvodem, proč film funguje.
doporučujeme

Zlotřilý fantatik Brixton (Idris Elba) totiž pase po všemocném macguffinviru, který dokáže méně odolným jedincům rozpustit vnitřnosti. Problém je, že virus Brixtonovi přímo před nosem ukradla nejmladší z shawovic famílie Hattie (Vanessa Kirby). A právě tehdy musí na scénu přijít samoiský Thor Luke Hobbs (Dwayne The Rock Johnson) a britský elegán Deckard Shaw (Jason Statham). A pokud si říkáte: „Počkat! Nebyla tahle série o pouličním závodění?“ asi jste žili posledních 10 let pod kamenem.

trailer Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw | zdroj: YouTube

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw ze všeho nejvíc připomíná sérii Mission: Impossible (první polovina zápletky je pak přímo do očí bijící vykrádačkou na M:I 2). Jen místo Toma Cruise a jeho patentního běhání tu máme bývalého wrestlera Johnsona a jeho neméně patentní obočí. Jinak se ale vedlejší eskapády elitního policajta Hobbse a napraveného záporáka ze sedmého dílu Shawa drží stylu hlavní série. Hodně se hláškuje, popichuje a vůbec mluví, hodně se jezdí auty, hodně se bojuje a opravdu, ale opravdu hodně se klade důraz na rodinu. A hlavně je všechno zveličené na 120 %, nic nedává smysl a proti vší logice to neskutečně baví.

A tentokrát to baví hlavně díky ústřední dvojici, skvěle doplněné Vanessou Kirby. Je sice pravda, že v podstatě každý, jak už je u Rychle a zběsile zvykem, ve filmu hraje sám sebe (Kirby výjimkou), ale ústřední trio má velmi dobrou chemii a scénář jim dává prostor jak pro komediální popichování, tak i dramatičtější vztahové peripetie. Důraz na rodinu a pochroumané vztahy mezi jejími členy je sice poněkud zjednodušený, ale v rámci žánru akčních výplachů funguje velmi slušně.

Koho nezajímá tisíc a jedna variace na výhružku nakopu tě tam, kam slunce nesvítí (a že jsou některé skutečně nápadité a vtipné), ale chce pořádnou poctivou akci, přijde si také na své. Je sice pravda, že hlavně pěstní souboje nejsou žádná sláva a choreografie u nich znatelně pokulhává (na to, že má film na svědomí David Leitch, spolurežisér prvního Johna Wicka a bývalý kaskadér, jde možná skoro až o ostudu), na druhou stranu nejsou ani nejhorší a ztratí se ve vší ostatní, ad absurdum dohnané akci, při níž náklaďáky projíždějí skrz zdi staré elektrárny, řetězy propojená auta se snaží zahákovat a stáhnout z oblohy vrtulník a kdy každá druhá scéna končí obřím výbuchem.

Největší slabinou filmu je opět antagonista. Idris Elba může být charismatický, jak chce, ale stejně jde nakonec jen o dalšího zfanatizovaného bioteroristu, který chce zachránit lidskou rasu tím, že ji téměř zničí a oddělí tak zrno od plev. O to nudnější záporák to je, že tentokrát ani nejde o jeho plán, ale že jeho biotechnologicky zdokonalené tělo, které z něho dělá „černého Supermana“, je jen loutka tajné machiavellistické organizace. O té se samozřejmě dozvíme jen to, že se o ní něco dozvíme v příštích dílech.

Pokud jste fandy této po všech stránkách zběsilé série, pokud vás (ironicky i neironicky) baví přihlouplé akčňáky, nebo pokud vám leží v žaludku, že žebříčku nejvýdělečnějších filmů roku vládne pětice disneyovských hitů, bude Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw přesně pro vás. V rámci tupých akčních béček jde momentálně o nepřekonatelnou špičku žánru.

Celkové hodnocení: 75 %

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)

Hrají: Dwayne Johnson, Jason Statham, Vanessa Kirby, Idris Elba, Eiza González, Eddie Marsana, Helen Mirren, Ryan Reynolds a další

Režie: David Leitch

Scénář: Chris Morgan

Kamera: Jonathan Sela

Hudba: Tyler Bates

USA / 134 minut / akční, thriller, krimi

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel René Auberjonois (†79), hrál ve filmu MASH či seriálu Star Trek

09.12.2019 13:14 Ve věku 79 let v neděli zemřel americký herec René Auberjonois, který proslul zejména rolí Otce…

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama