Rusové zveřejnili upoutávku na svou verzi Černobylu. Lidé se jí vysmáli

Kriticky velmi oceňovaný seriál Černobyl vyvolal pozdvižení i v Rusku. Některé ruská média a komentátoři jej označila za lživou americkou propagandu. Rusové se rozhodli natočit rozhodla natočit vlastní verzi, založené na populární konspirační teorii, že za černobylskou katastrofou může americký agent.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

seriál Chernobyl
doporučujeme

Podle serveru Moscow Times seriál Černobyl od stanice HBO byl prokremelskými médii odsouzena jako americká propaganda, která se vysmívá ruských schopnosti a podrývá její postavení jaderné velmoci. Např. jeden z nejčtenějších ruských bulvárních listů, Komsomolskaya Pravda napsal, že za seriálem stojí zahraniční konkurence Rosatomu (Federální agentury pro atomovou energii Ruské federace).

Rusové se tak rozhodli vytvořit vlastní verzi událostí Černobylu, postavené na konspirační teorii, že jaderná továrna byla sabotována Američany. Seriál má natočit televize NTV patří do mediální skupiny Gazprom Media, mediální pobočky energetického koncernu Gazprom.

Na seriál by mělo přispět ministerstvo kultury 30 miliónů rublů (asi 10 a půl milionu korun). Celková výše rozpočtu však není známa.

Nyní se objevila upoutávka na 12dílný seriál, který bude zobrazovat boj hrdinného příslušníka sovětské tajné služby KGB Andreje Nikolajeva (Igor Petrenko) proti zločinnému agentovi CIA, Albertu Lenzovi (Dmitrij Uljanov), pokoušejícímu se o sanitaci proslulé jaderné továrny na Ukrajině.

„(Upoutávka) představuje hrdinské sovětské velitele, kteří se hluboce zajímají o životy záchranářů, a také americké špiony, kteří bez zjevného důvodu sabotují příměstskou železniční dopravu,“ popsal upoutávku Max Seddon, moskevský korespondent ekonomických novin Financial Times.

Jím zveřejněná upoutávka už není na YouTube dostupná, neboť si Amalgama Studio, tvůrce seriálu, si nárokuje vlastnická práva. „Jiná CIA sabotáž, zřejmě,“ komentoval to jeden diskutující na Seddonově Twitteru.

Další se vysmál přízvuku hlavního amerického agenda. „(Je to) poněkud komické, že Rusové hrající americké padouchy mají stejný přízvuk jako Američané hrající ruské padouchy.

Seriál začal být natáčen v roce 2018. Natočila jej ruská filmová společnost Amalgama Studio. Skutečnost, že byl produkován ještě předtím, než vyšel ven ruskými médii kritizovaný Černobyl od stanice HBO, ukazuje, jak silně je v Rusku rozšířená teorie o napojení CIA na černobylskou katastrofu.

„Jedna teorie tvrdí, že Američané infiltrovali do černobylské jaderné elektrárny a mnoho historiků nepopírá, že v den výbuchu byl na stanici přítomen agent nepřátelských zpravodajských služeb," řekl režisér seriálu, Alexej Muradov, ruskému bulvárnímu listu Komsomolskaja Pravda.

Ačkoliv ruská média americký Černobyl strhala, běžní ruští diváci se v jeho hodnocení nijak nelišili od těch v jiných zemích včetně USA. Na ruské filmové databázi KinoPoisk, obdobě amerického IMDb, získal skóre 9,1. Pro srovnání, na IMBd to je 9,7. I ruští diváci jej tedy – dle hodnocení – považují za jeden z nejlepších seriálů všech dob. 

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Spuštění Apple TV+ se blíží. Firma zveřejnila upoutávku na seriál s…

20.08.2019 09:31 Americká společnost Apple je odhodlána vynaložit přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na…

RECENZE: Když Tarantino miluje Hollywood, je vše povoleno

19.08.2019 22:00 RECENZE - Režisér a scénarista Quentin Tarantino se ve svém devátém filmu vyznává z lásky k…

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama