Letní filmová škola odstartovala. Cenu získal režisér Bočan, další čeká na Lasicu

Filmový a televizní scenárista a režisér Hynek Bočan dnes převzal výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK). Stalo se tak při slavnostním zahájení Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti, kterou asociace pořádá. Po ocenění jedenaosmdesátiletého režiséra byl uveden jeho film Bumerang. Kromě Bočana budou letos na festivalu oceněni polský režisér Lech Majewski či slovenský herec Milan Lasica.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

"Děkuji moc, kdybych nebyl tak starý, řekl bych, že jsem dojatý, ale už po mně nemůžete chtít všechno. Moc si toho vážím," uvedl při převzetí ceny režisér Bočan. Podle organizátorů festivalu je výraznou osobností československé kinematografie, z jejich pohledu stále nedoceněnou. Cenu dostal podle organizátorů mimo jiné za hravost a chytrost svých filmů.

Po slavnostním zahájení byl uveden Bočanův snímek Bumerang z roku 1996 v hlavní roli s Jiřím Schmitzerem. Snímek sleduje osudy politických vězňů v 50. letech v uranovém lágru. "Pro mě je to vzpomínka na mého přítele Jirku Stránského," doplnil smutně režisér v narážce na scénáristu filmu Jiřího Stránského, který letos zemřel.

"Ten film je připomínkou naší společné úvahy a ta byla, že národ, který ztratí paměť, tak se mu události vrátí. Za sebe bych chtěl k tomu dodat, že národ, který ztratí kulturu, ztratí sám sebe a rozplyne se," doplnil Bočan a ocenil, že festival se snaží, aby kultura vzkvétala.

LFŠ s letošním podtitulem Všechny chutě filmu se otevřela návštěvníkům již v pátek, během desetidenní přehlídky nabídne divákům zhruba 200 filmů. Festivalový program je rozdělen do tří základních bloků nazvaných Historie, Současnost a Česko/Slovensko, pod které spadá 16 festivalových sekcí. "Chutě filmu jsou pestré, svědčí o tom 24 míst, kde se něco děje," řekla ředitelka festivalu Radana Korená při slavnostním zahájení.

Počet akreditovaných sdělí organizátoři festivalu při ukončení, loni to bylo 5100 lidí, pořadatelé navíc prodali stejné množství vstupenek na jednotlivé projekce. Mezi hosty festivalu se objeví například režisérka Olga Sommerová, slovenský herec Milan Lasica, polští režiséři Wojciech Smarzowski a Lech Majewski, rumunský filmař Catalin Mitulescu nebo ruský režisér Alexej German mladší.

Festival, který se letos koná po pětačtyřicáté, každoročně promění atmosféru města. Již dnes to bylo znát nejen v okolí centrálního kina Hvězda, ale po celém centru. Ulice obsadili mladí lidé, často s batůžky a fialovými visačkami na krku. Podle Korené na festivalu dnes nechybějí ani lidé, kteří absolvovali všech předchozích 44 ročníků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Spuštění Apple TV+ se blíží. Firma zveřejnila upoutávku na seriál s…

20.08.2019 09:31 Americká společnost Apple je odhodlána vynaložit přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na…

RECENZE: Když Tarantino miluje Hollywood, je vše povoleno

19.08.2019 22:00 RECENZE - Režisér a scénarista Quentin Tarantino se ve svém devátém filmu vyznává z lásky k…

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama