Letní filmová škola odstartovala. Cenu získal režisér Bočan, další čeká na Lasicu

Filmový a televizní scenárista a režisér Hynek Bočan dnes převzal výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK). Stalo se tak při slavnostním zahájení Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti, kterou asociace pořádá. Po ocenění jedenaosmdesátiletého režiséra byl uveden jeho film Bumerang. Kromě Bočana budou letos na festivalu oceněni polský režisér Lech Majewski či slovenský herec Milan Lasica.

Film, ilustrační foto
doporučujeme

"Děkuji moc, kdybych nebyl tak starý, řekl bych, že jsem dojatý, ale už po mně nemůžete chtít všechno. Moc si toho vážím," uvedl při převzetí ceny režisér Bočan. Podle organizátorů festivalu je výraznou osobností československé kinematografie, z jejich pohledu stále nedoceněnou. Cenu dostal podle organizátorů mimo jiné za hravost a chytrost svých filmů.

Po slavnostním zahájení byl uveden Bočanův snímek Bumerang z roku 1996 v hlavní roli s Jiřím Schmitzerem. Snímek sleduje osudy politických vězňů v 50. letech v uranovém lágru. "Pro mě je to vzpomínka na mého přítele Jirku Stránského," doplnil smutně režisér v narážce na scénáristu filmu Jiřího Stránského, který letos zemřel.

"Ten film je připomínkou naší společné úvahy a ta byla, že národ, který ztratí paměť, tak se mu události vrátí. Za sebe bych chtěl k tomu dodat, že národ, který ztratí kulturu, ztratí sám sebe a rozplyne se," doplnil Bočan a ocenil, že festival se snaží, aby kultura vzkvétala.

LFŠ s letošním podtitulem Všechny chutě filmu se otevřela návštěvníkům již v pátek, během desetidenní přehlídky nabídne divákům zhruba 200 filmů. Festivalový program je rozdělen do tří základních bloků nazvaných Historie, Současnost a Česko/Slovensko, pod které spadá 16 festivalových sekcí. "Chutě filmu jsou pestré, svědčí o tom 24 míst, kde se něco děje," řekla ředitelka festivalu Radana Korená při slavnostním zahájení.

Počet akreditovaných sdělí organizátoři festivalu při ukončení, loni to bylo 5100 lidí, pořadatelé navíc prodali stejné množství vstupenek na jednotlivé projekce. Mezi hosty festivalu se objeví například režisérka Olga Sommerová, slovenský herec Milan Lasica, polští režiséři Wojciech Smarzowski a Lech Majewski, rumunský filmař Catalin Mitulescu nebo ruský režisér Alexej German mladší.

Festival, který se letos koná po pětačtyřicáté, každoročně promění atmosféru města. Již dnes to bylo znát nejen v okolí centrálního kina Hvězda, ale po celém centru. Ulice obsadili mladí lidé, často s batůžky a fialovými visačkami na krku. Podle Korené na festivalu dnes nechybějí ani lidé, kteří absolvovali všech předchozích 44 ročníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Forbes: Žebříček nejlépe vydělávajících herců opět ovládl Dwayne Johnson

12.08.2020 07:32 Žebříček nejlépe vydělávajících herců letos opět ovládl bývalý zápasník wrestlingu a protagonista…

Český horor zvítězil na on-line filmovém festivalu v Torontu

10.08.2020 13:01 Cenu za nejlepší hororový film a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získal na měsíčním…

Film Havel by mohly uvést globální streamovací služby, režisér Horák jedná…

09.08.2020 18:06 Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v…

Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová

09.08.2020 16:08 Manželka Václava Havla Olga byla podle herečky Anny Geislerové, která ji ztvárnila v novém filmu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama