Letní filmová škola nabízí nové sekce, Terra festivalis a Neznámý vojín

Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti letos nabízí nové sekce Terra festivalis a Neznámý vojín. ČTK to řekl hlavní dramaturg přehlídky Jan Jílek. Terra festivalis spadá do programového bloku zaměřeného na současnost, letos je sekce věnovaná bulharským tvůrcům. Neznámý vojín je částí historického bloku, v této sekci se divákům představí polský režisér Grzegorz Królikiewicz.

Přidejte svůj názor

Kina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sekce Terra festivalis by se podle Jílka měla věnovat vždy nějaké zemi, která je "in" na velkých světových festivalech. "Filmy z dané země se hrají v soutěžích největších festivalů, je to země, na kterou je upřena pozornost světových dramaturgů. Rozhodli jsme se začít Bulharskem, je to země, která historicky nepatří mezi nejatraktivnější a nejzásadnější krajiny východoevropského prostoru, ale Bulhaři se v poslední době hodně zvedají a mají celou řadu mladých autorů, kteří mají co říci," uvedl Jílek.

Představeny budou filmy od roku 2015 do letoška. K vidění bude například snímek Glory Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. "Jejich nejnovější film Otec soutěžil v Karlových Varech a vyhrál hlavní cenu. Je dalším důkazem, jak je bulharský film nyní silný," uvedl Jílek, podle kterého se ještě zvažuje, na kterou zemi bude sekce zaměřena příští rok.

Sekce neznámý vojín chce podle Jílka představovat méně známá jména. Królikiewicz je podle něj autorem divácky náročných filmů. "Je pověstný tím, že hodně využívá prostor mimo záběr, kdy si divák konstruuje, co se v tom prostoru děje," uvedl Jílek. Diváci uvidí snímky režiséra od počátku 70. let minulého století do současnosti, například film Skrz naskrz, Tančící jestřáb nebo Sousedi.

LFŠ začala v pátek, potrvá do 4. srpna, letos jde o 45. ročník.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Spuštění Apple TV+ se blíží. Firma zveřejnila upoutávku na seriál s…

20.08.2019 09:31 Americká společnost Apple je odhodlána vynaložit přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na…

RECENZE: Když Tarantino miluje Hollywood, je vše povoleno

19.08.2019 22:00 RECENZE - Režisér a scénarista Quentin Tarantino se ve svém devátém filmu vyznává z lásky k…

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama