"Hliník se odstěhoval do Humpolce." Zdeňka Srstku (†83) mimo jiné proslavila filmová hláška

Drsňák s něžným srdcem, vzpěrač a účastník olympiády či zastánce opuštěných zvířat, jenž svými často komickými rolemi siláků a svalovců obohatil desítky českých filmů. Tím vším byl populární herec, kaskadér a moderátor Zdeněk Srstka, který dnes ve věku 83 let zemřel. V posledních letech si značnou popularitu získal jako moderátor televizního pořadu Chcete mě?, v němž pomáhal najít nový domov opuštěným zvířatům z útulků.

Přidejte svůj názor

Zdeněk Srstka (autor: Packa)
doporučujeme

Být v pohybu a hlavně v pohodě, to bylo Srstkovo životní krédo. "Musíte být nad věcí, jen tak se dá přežít," svěřil se před lety muž s nezaměnitelnou zápasnickou fyziognomií, jenž se 50 let věnoval kaskadérství a svých fyzických předpokladů později dokázal dobře využít i ve filmové branži. Srstka ztvárnil role ve více než padesátce titulů. V dalších snímcích se pak objevil "jen" jako kaskadér, na svém kontě měl i desítky televizních rolí.

Jako dublér začínal ve skupině kolegů, která se formovala na počátku 60. let ve filmovém studiu Barrandov. Mezi Srstkovy první role patřil jeden z pistolníků v parodii Limonádový Joe (1964), kde se právě někdejší sportovci blýskli v hromadných rvačkách. Poté již následovaly role svalovců i komických figurek, jež ho provázely také v dalších letech. A i když Srstkovou doménou nebyly zrovna titulní role, řadou postav a zejména replik se u diváků trvale zapsal.

Asi nejznámější se pak stala věta "Hliník se odstěhoval do Humpolce" z oblíbené komedie Marečku, podejte mi pero! (1975), informující o nepřítomnosti spolužáka, či pouhá jednoslovná hláška "Kachny..., kachny...", kterou s kamenným výrazem Srstka pronášel ve snímku Rozpuštěný a vypuštěný (1984). Do jeho filmografie patří i snímky Parta hic, Adéla ještě nevečeřela, Volání rodu, Kulový blesk, Slavnosti sněženek, "kaskadérský snímek" Cesta peklem a další.

zdroj: YouTube

Řadu příležitostí nabídla Srstkovi také televize. Objevil se v seriálech včetně Sanitky, Létajícího Čestmíra, Vlaku dětství a naděje, Rodáků i série o majoru Zemanovi, drobnou roličku měl třeba i v Návštěvnících. Zahrál si též v Četnických humoreskách či v Případech detektivní kanceláře Ostrozrak. V 80. letech zaujal vystoupeními v pořadu Možná přijde i kouzelník a k televizní zábavě se později vrátil například v Čundrcountry show Ivana Mládka.

Méně známé bylo, že filmové a televizní řemeslo Srstku tak docela neživilo. Od konce 60. let strávil přes tři desítky let jako hlavní správce kolejí Českého vysokého učení technického v Praze. Po roce 1989 se spolu s Martou Kubišovou zasloužil o umístění stovek opuštěných zvířat, s moderováním televizního pořadu Chcete mě? skončil Srstka až letos v únoru.

Hřmotnější postavu i chuť zdolávat fyzickou námahu zdědil Srstka po svém otci a dědovi, kteří se živili jako řezníci. Rodina má kořeny na Hlinecku v Pardubickém kraji, Srstka se však narodil 26. září 1935 v Praze. Vyučil se v ČKD elektromechanikem a již v mládí mu učarovaly sportovní disciplíny jako box, vzpírání či zápas. Ve sportu dosáhl nemalých úspěchů. Jako vzpěrač například reprezentoval republiku v roce 1960 na letních olympijských hrách v Římě.

Srstka byl podruhé ženatý (od roku 2008). Z prvního manželství měl syna Jiřího, právníka a bývalého ředitele Národního divadla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Spuštění Apple TV+ se blíží. Firma zveřejnila upoutávku na seriál s…

20.08.2019 09:31 Americká společnost Apple je odhodlána vynaložit přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na…

RECENZE: Když Tarantino miluje Hollywood, je vše povoleno

19.08.2019 22:00 RECENZE - Režisér a scénarista Quentin Tarantino se ve svém devátém filmu vyznává z lásky k…

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama