Zemřel Ray Harryhausen. Muž, který změnil dějiny filmu

Los Angeles - Ve věku nedožitých 93 let zemřel filmový mág a legenda filmových triků Ray Harryhausen. Muž, který rozpohyboval filmy se Sindibádem, Jásona a jeho argonauty i epický Souboj Titánů.

Snímek z filmu Souboj titánů
doporučujeme

O úmrtí filmového velikána informovala jeho rodina včera na facebooku a twitteru. Harryhausen se stal slavným trikovým kouzelníkem už před třicítkou, už v roce 1949 byl nominovaný na Oskara.

Čeští diváci ovšem jeho výtvory znají z novějších filmů jako jsou dobrodružné filmy o pirátovi Sindibádovi ze sedmdesátých let.

Milovníci fantastických příběhů a řeckých bájí si nejspíš vybaví snímek Jáson a Argonauti z roku 1963, kde hrdina z legend čelí útokům "Harryhausenových" harpyjí nebo šermuje se sedmi kostlivci najednou.

Zdaleka nejslavnějším Harryhausenovým angažmá však bezpochyby zůstává původní Souboj titánů z roku 1981. Ať už jde o mechanickou sovu nebo souboj s ohavnou Medúsou, všechny bájné obludy rozhýbal právě Ray Harryhausen.

Trikový mág navíc za desetiletí práce v Hollywoodu a u filmu vůbec inspiroval takové velikány jako jsou James Cameron (Titanic, Avatar, Terminátor), Steven Spielberg (Indiana Jones) nebo ocec Hvězdných válek George Lucas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál…

21.09.2020 12:35 Aktualizováno Letošní 72. ročník amerických televizních cen Emmy, který se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil…

Nejlepší dabing: Cenu Františka Filipovského získali Jan Šťastný a Vanda…

19.09.2020 19:25 Ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu dnes v Občanské záložně v Přelouči získali…

Na Festivalu české filmové komedie bodoval snímek Vlastníci

19.09.2020 18:07 Hlavní cenu Zlatý prim získal na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují snímek…

Do Rudolfina přišly vzdát hold Menzelovi stovky lidí

18.09.2020 18:26 Asi tři stovky lidí se do odpoledne přišly do pražského Rudolfina rozloučit s režisérem Jiřím…

Právě se děje

Další zprávy

reklama