Snow film fest nabídne filmy o zimních sportech z celého světa

Olomouc - Festival Snow film fest nabídne divákům filmy plné adrenalinu o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních sportech z celého světa. Festivalové filmy navštíví celkem 140 českých a 47 slovenských měst do konce listopadu 2013.

Festival nabídne divákům filmy plné extrémních zážitků

Festival Snow film fest probíhá v České republice od roku 2011 a letos se poprvé předvede i na Slovensku. Tento festival zimních sportů na filmovém plátně pořádá občanské sdružení Hedvábná stezka a je spřízněn i s festivalem Expediční kamera, který uvádí filmy plné dobrodružství, divoké přírody a extrémních zážitků. Snow film fest, který vrcholí na přelomu října a listopadu, potěší diváky skvělými filmy o absolutním extrému polárních expedic, šokujících výkonech sportovců i o situacích na pokraji života a smrti.

Hlavní program nabídne řadu filmů, které získaly ocenění na zahraničních filmových festivalech: Neviditelná hora, Crossing The Ice (Napříč ledy), Tempting fear (Lákavý strach), Blue Obsession (Modrá posedlost), Nordfor sola (Na sever od slunce), Unicorn Sašimi (Sašimi z jednorožce) a Snow Way.

Termíny festivalu v jednotlivých městech a další informace můžete nalézt na www.snowfilm.cz.

Hlavní program festivalu Snow film fest

Neviditelná hora

Režie: Petra Geletová, Slovensko, 2013, 20 minut
Tento dokument z Elbrusu zachycuje výstup nevidomého Juraje Prágera a Zoliho Pála na nejvyšší horu Evropy severní stranou. Po překonání sebe samého na Mt. Blancu na"nejnáročnější normálce" chtěl Juraj zkusit něco dalšího a opět posunout svoje hranice. Toto dobrodružství ukazuje výstup bez jakékoliv podpory.
Uvidíte, jak se dá spojit síla, víra a nekonečná touha sebepoznání a objevování vlastních hranic. Sledujte, jak se Zoliho oči staly očima nevidomého a jak zvládl tolik zodpovědnosti nejen za svůj život a jak pomohl splnit další Jurův neuvěřitelný sen.

Crossing The Ice (Napříč ledy)

Režie: Justin Jones, Austrále, 2012, 44 minut
Ocenění: Grand Prize 2012 Banff Mountain Film
Dva australští dobrodruzi, James Castrission a Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět, a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 2200 km nehostinného ledu a mrazu.
Je to více než sto let, kdy se odehrál tvrdý souboj o dobytí jižního pólu. Souboj se tehdy odehrál mezi norským polárníkem Roaldem Amundsenem a Britem Robertem Falconem Scottem. Jižního pólu se po několika měsících strádání podařilo dosáhnout oběma expedicím, úspech v rodné zemi však oslavil jen Amundsen. Vysílením a vyhladověním Scott zahynul na konci března 1912, jen 18 km od zásobovacího tábora. Od té doby na jižním pólu stanuli desítky expedic, žádné z nich se však nepodařila cesta tam i zpět bez jakékoli podpory.
Mladí Australané se však záhy dostávají do podobné situace, jako kapitán Scott před sto lety: na ledě je Nor! Má stejný plán, ale více zkušeností a větší náskok. Odehraje se na nejsušším, největrnějším a nejstudenějším místě planety závod známý z let 1911-1912? Film sklízí úspěchy na významných zahraničních festivalech.

Tempting fear (Lákavý strach)

Režie: Mike Douglas, Kanada, 2012, 25 minut
Ocenění: 'Best Action Film' Adventure Film Festival 2012, 'Best Story' X-Dance 2012, Cold Smoke Award 2013
Andreas Fransson je asi nejodvážnějším extrémním lyžařem této generace. Ve filmu Tempting Fear zkoumá místo, kde strach přemůže všechny emoce, protože smrt číhá na každém chybném kroku. Někomu upravené sjezdové tratě nestačí a pouští se mimo ně. Kdo pochopí smysl volného lyžování, nechce se již vracet zpět. Ti nejlepší se mohou utkat na prestižních závodech, jako je Freeride World Tour. To však stále není vrchol lyžování. Pomyslnou špičkou ledovce je disciplína extrémní lyžování v čele se Švédem Andreasem Franssonem.
Co dělá Andrease nejzajímavějším, je jeho ochota vstoupit do života na hraně, do duševního prostoru, který jen málokdo zažil. Za poslední tři roky uskutečnil řadu prvosjezdů v nejrůznějších zemích, bojoval o život po nehodě, která ho málem zabila a stal se nejvíce diskutovaným lyžařem v epicentru extrémního skialpinismu, ve francouzském Chamonix.

Blue Obsession (Modrá posedlost)

Režie: Alan Gordon, Jordan Halland, USA, 2011, 8 minut
Modrá posedlost, i tak by se dal přeložit název filmu točeného na aljašském ledovcovém platu Juneau Icefield. Horolezec Alan Gordon se snažil zachytit místa na ledovci Mendenhall, kde se od svých devíti let neustále pohybuje a která se každý den proměňují.
Záběry pocházejí z pátého největšího ledovcového plata západní hemisféry, které je přes značnou blízkost civilizace dodnes dějištěm mnoha prvovýstupů i prvosjezdů. Pro lepší představu, jak fascinující je tato část Země, si přečtěte následující citaci Češky, která v sousední Kanadě již několik let pracuje jako profesionální záchranářka: „Kdybych si měla vybrat hlavní město, ve kterém bych strávila zbytek života, bez váhání bych volila Juneau, hlavní město Aljašky. Ledovec se plazí z hor do údolí jen několik kilometrů od centra města a strmé hory tu ční přímo nad budovami." Alan se ve filmu zaznamenává úžasnou scenérii, než navždy zmizí. Tato krása je pomíjivá, protože tento ledovec, stejně jako mnoho dalších v okolí, je ve stádiu ústupu.

Nordfor sola (Na sever od slunce)

Režie: Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge, Norsko, 2012, 46 minut
Ocenění: The Norwegian Documentary Film Festival 2012: Audience Award
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Rozhodli se strávit devět měsíců studené norské zimy v izolaci za polárním kruhem v neobydlené zátoce omývané Atlantikem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty odpadků. Za cíl si dali posbírat alespoň tunu odpadu, který dennodenně přináší moře. Na pláži si postavili srub z naplaveného dřeva a dalších materiálů a po celou dobu se živili prošlým jídlem ze supermarketů. Film přináší krásné záběry norské přírody a zachycuje radost z dobrodružného života mimo civilizaci.

Unicorn Sašimi (Sašimi z jednorožce)

Režie: Ben Knight, Nick Waggoner and Travis Rummel, USA, 2011, 5 minut
Ocenění: Vancouver International Mountain Film Festival Grand Prize, Sheffield Adventure Film Festival Best Artistic Film 2013
Každý dobrodruh a horolezec ví, že k pohybu v horách patří prohra stejně tak, jako vítězství. Prohra však rozhodně neznamená zklamání a to vědí i autoři snímku Unicorn Sashimi, kteří se vydali do japonských hor s cílem ulovit mýtického hokkaidského jednorožce. „Ukázalo se ale, že zvíře je těžké natočit a tak jsme se rozhodli alespoň si trochu zalyžovat," skromě komentují autoři filmu.
Během pětiminutového snímku se nedočkáte ani mluveného slova, ani děje a zápletky. Za to se velmi hluboko ponoříte do tun pacifického prašanu, za kterým se do Japonského pohoří Hokkaido sjíždějí freerideři z celého světa. Doprovázet vás při tom bude rytmus japonských bubnů Taiko, přičemž celý snímek má jako dědictví původního filmařského záměru lehce mýtickou a tajuplnou atmosféru.

Snow Way

Režie: David Kačírek, Martin Hausner, produkce: LIP Production, ČR, 2012, 40 minut
Dokumentární film mapuje dvacetiletou sportovní kariéru nejúspěšnějšího českéhosnowboardisty Martina Černíka. Popisuje svojí cestu od prvních zatáček v Krkonoších přes Olympiádu až po extrémní sjezdy v divoké přírodě. Ve filmu se objeví řada dalších významných osobností jako Travis Rice, Markku Koski, Emeric Front, Ivan Zobák Pelikán, Šárka Pančochová a další.


Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Právě se děje