Miroslav Donutil balí holku pro syna aneb 10 pravidel jak sbalit holku

RECENZE - Na všechno dnes máme manuály. A nejlépe odkrokované, abychom se v nich nakonec neztratili. Ideálních je deset bodů, díky nimž dosáhneme všeho. Stačí otevřít příslušný časopis a jsme králi vesmíru. Že to tak nefunguje? Pak si najděte příručku „10 bodů jak nejlépe používat 10 jiných bodů“, případně se vydejte do kina…

Je asi jen málo těch, kteří prožili totální zmar – škola je prokletím, nic se nedaří, rozešli jste se s někým blízkým a najít někoho jiného je stejně jednoduché, jako vyřešit elegantně současnou ukrajinskou krizi. Nadějný budoucí astrofyzik Marek (Matěj Ruml) to má ještě o to horší, že jeho životní prostor se prolíná v jednom žižkovském bytě s dalšími třemi obyvateli, kteří se mu sice snaží pomoci, jak to jenom jde, ale většinou jeho těžce zkoušenou nervovou soustavu ještě víc zdeptají. A za této konstelace se Marek shlédne v tajemné dívce, ovšem snaha se s ní blíže seznámit končí něčím, co lze bez nadsázky nazvat totální katastrofou. Než se ale nešťastně zamilovaný mladík stačí totálně zbláznit, jeho spolubydlící Marie zakročí a uvede na scénu Markova otce, takto veleúspěšného vydavatele příruček ve stylu „jak na to" – lhostejno na co – právě v oněch magických deseti bodech. Ten je nejdřív zděšen, jaké dřevo nachází v podobě po určitou dobu neviděného potomka, pak ale přistoupí k věci stylem profesionála a začne s Markem plnit těch deset pravidel, na jejichž konci bude šťastné shledání s vysněnou dívkou. Znamená to překonat především jejího na první pohled nesympatického, ale pořád ještě potenciálního přítele a pokud možno neklesnout ve vlastním ztrapňování ještě o pár sáhů pod nejhlubší dno.

Zdroj: YouTube

S komediálními prvky je to v českých filmech poslední dobou dost vlažné. Navázat na duch filmů z ještě socialistické éry se moc nepovedlo, bodují sice klony všech těch Sluncí, sena a kdoví čeho ještě, ale i tam je humor do jisté míry jednotvárný a čitelný dopředu. V zatím posledním Janákově filmu to není o moc lepší, i když tu jsou pochopitelně nadějné záblesky. Problém je spíš v přístupu. Vtipná scéna může zůstat kvalitní i když ji někdo opakuje, ale žádá si to ji obohatit. Právě tohle se v 10 pravidlech jak sbalit holku moc nedaří. Jsou tu situace komické, ale dalo by se říci telegrafované až moc dopředu, takže nepřekvapí a onen moment, kdy by měl divák vybuchnout smíchy, se vytratí. Film má také právo do jisté míry nadsadit a odběhnout tu méně tu více od reality, ale i v tomhle případě by se měla určitá elementární logika zachovávat, protože absurdita není vždy tím nejšťastnějším řešením. Také se pokaždé nutně nemusí rovnat, že totální nešika = automaticky veselá situace. Nemálo dobrých momentů také vzniká díky totálně odlišným povahám, jenže se taková záležitost nesmí lámat přes koleno. Spíš je pravděpodobnější, že se rozdílné povahy povraždí dříve, než se stačí k něčemu inspirovat. Marek je prostě outsider ve všech směrech, což má asi vytvářet určitý soucit a ochranitelské pudy, spíš má člověk tendenci mu sem tam dát pár facek, aby se konečně probral. Intelektuálsky založený Pavel (Jakub Prachař) je zase až příliš zavřený do vyšších sfér a tím padá do šedavého pozadí. Prim tak překvapivě hraje impulsivní Marie (Tereza Nvotová), v jejímž stínu se ocitá i později definovaná Markova vysněná Stephanie (Kristína Svarinská), vmanipulovaná do postavy roztomile nešikovné panenky, od níž by rozumně smýšlející člověk bleskově odkvačil. Také postava Erika (Jan Dolanský), věčně zhuleného pohodáře už tu byla v různých variantách; úmyslně se zdržme hodnocení, která byla lepší či horší.

Co nebo kdo je tedy ve filmu nejlepší? Jednoznačně Miroslav Donutil, jehož schopnost se pohybovat v jakýchkoli úrovních 10 pravidel posunuje kvalitu o 15 – 20 % výš. Ačkoliv není dominantní postavou filmu co do délky pobytu na plátně, jeho překotně suverénní projev s kadencí slov blížící se pověstnému kulometu blíže nespecifikovaného výrobce nás nutí být ve střehu. Jestliže v dalších případech máme neodbytný pocit, že tohle už tady bylo a ne zrovna bůhvíjak dávno, v Markově otci vystřihl Donutil další zajímavou figurku či spíše svébytnou postavu, mající právo na přežití – ovšem jen v mezích tohoto díla, protože další pokračování by byla naprostá šílenost. Ještě větší, než prožívá čtveřice na společném prostoru, v němž nakonec vykvete geniální plán – pochopitelně nefungující, protože už jistý pan Murphy v jednom ze svých nejslavnějších zákonů v různých obměnách pravil: Pokud se něco může pokazit, stane se to.

Těžko říci, zda si návod na dobytí vytoužené dívky najde nějakou větší skupinu diváků. Fanoušci bývalého Nikoly Šuhaje či svérázného majora z Pelíšků si určitě přijdou prohlédnout další kreaci svého oblíbeného herce, z toho ostatního asi v paměti zbude hodně málo.

Více o filmu na ČSFD.cz

10 PRAVIDEL, JAK SBALIT HOLKU

Hrají: Miroslav Donutil, Matěj Ruml, Kristína Svarinská, Jakub Prachař, Tereza Nvotová, Petr Buchta, Jan Dolanský, Ladislav Županič, Anna Šišková.

Kamera: Alexandr Šurkala

Hudba: Miroslav Chyška

Scénář: Cristiano Bortone, Fausto Brizzi, Karel Janák

Režie: Karel Janák

přístupný

Premiéra: 13. března 2014 (ČR)

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

01.09.2021 15:50 Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje oficiální trailer

01.09.2021 02:49 Už za tři týdny se v kinech objeví Zbožňovaný, druhý režijní počin úspěšného scenáristy Petra…

Související:

Právě se děje

reklama