Academia Film Olomouc uvede premiéru filmu Čí je moje dítě

Olomouc - Už několik let si mohou muži ve vyspělých společnostech ověřit, zda jsou skutečnými otci svých dětí. Proč vůbec muže otázka biologického otcovství trápí, jak s tím souvisí žárlivost, jak si partneři ve vztahu zajišťují vzájemnou věrnost a jakou v tom všem hrají roli geny? Odpovědi z pohledu evoluční biologie přináší dokument Čí je moje dítě, který bude uveden v soutěžní sekci Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc již dnes od 20 hodin v Konviktu.

Přidejte svůj názor

Populárně naučný televizní dokument zkoumá dopady genetického testování rodičovství z pohledu evoluční biologie
doporučujeme

Dnešní genetika umožňuje, abyste si svoje pochybnosti o rodičovství potvrdili nebo vyvrátili s téměř stoprocentní jistotou. Jak tato možnost ovlivní váš život a vaše vztahy s okolím? Budete na partnerku méně žárlit, když víte, že vám věda poskytuje exaktní důkazy? Chováte se jinak k vlastním dětem a k dětem adoptovaným? A jak genetické testy rodičovství proměnily české zákony? Tyto otázky si položili filmaři a výsledkem je film Čí je moje dítě, který bude mít ve čtvrtek 17. dubna premiéru v soutěžní sekci festivalu Academia Film Olomouc. Vznikl v koprodukci České televize, Produkce Radim Procházka a firmy Vernes. Jeho vznik podpořila také Univerzita Palackého v Olomouci. Film je navíc pilotním dílem cyklu Člověk, to je věda, který nyní tvůrci připravují.

Snímek na konkrétním případě biologické příbuznosti jedinců z mnoha úhlů pohledu prozkoumává, jak znalosti současné vědy ovlivňují lidské chování. Vědci v čele s evoluční psycholožkou Kateřinou Klapilovou nejen vysvětlují genetické principy fungování člověka, ale ukazují také několik konkrétních výzkumů. Například experiment prokazující lidskou žárlivost. Iniciátorem filmu byl publicista a producent Zdeněk Holý, který napsal scénář a dohlížel společně s vědci na odbornou správnost. V České televizi se jeho nápadu ujala kreativní producentka Martina Šantavá. Film režírovali Marek Duda a Radim Procházka.

Produkce Radim Procházka stojí i za filmem s poněkud tajuplným názvem ... (film o filozofii pro děti). Režisérka Lucie Králová jej pojala jako filozofickou disputaci, ve které klade aktérům záludnou otázku, jak by se měl jmenovat film, který společně natáčejí. Film totiž pojednává o filozofii pro děti, novém oboru, který u nás rozvíjejí pedagogové Teologické fakulty Jihočeské univerzity, jež vznik filmu financovala. Cílem snímku je představit obor, který využívá metody filozofického rozhovoru k všeobecnému intelektuálnímu rozvoji dětí, včetně předškoláků.

Úctyhodný 49. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO), který probíhá ve dnech 15. – 20. dubna 2014, nabídne svým návštěvníkům rekordních 420 filmů. Svým hlavním programovým blokem Kosmos festival oslaví jak 80. výročí narození geniálního amerického vědce, astronoma Carla Sagana, tvůrce kultovního populárně-naučného seriálu Cosmos, tak astronomii a kosmologii obecně. Kompletní program festivalu můžete nalézt na www.afo.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny MTV: Nejlepším filmem je akční epos Avengers: Endgame

18.06.2019 09:37 Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos…

Noví Muži v černém porážejí X-Meny. Žebříček návštěvnosti kin se o víkendu…

17.06.2019 17:24 Čtvrté pokračování série Muži v černém s podtitulem Globální hrozba, do které se však již nevrátili…

Zemřel režisér Franco Zeffirelli, proslavil ho výpravný film Ježíš…

15.06.2019 14:53 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn…

Karlovarský festival bude letos se změnami, některé jsou nepříjemné

12.06.2019 16:20 Město Karlovy Vary se zvolna chystá na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Proti minulým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama