Academia Film Olomouc uvede premiéru filmu Čí je moje dítě

Olomouc - Už několik let si mohou muži ve vyspělých společnostech ověřit, zda jsou skutečnými otci svých dětí. Proč vůbec muže otázka biologického otcovství trápí, jak s tím souvisí žárlivost, jak si partneři ve vztahu zajišťují vzájemnou věrnost a jakou v tom všem hrají roli geny? Odpovědi z pohledu evoluční biologie přináší dokument Čí je moje dítě, který bude uveden v soutěžní sekci Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc již dnes od 20 hodin v Konviktu.

Přidejte svůj názor

Populárně naučný televizní dokument zkoumá dopady genetického testování rodičovství z pohledu evoluční biologie

Dnešní genetika umožňuje, abyste si svoje pochybnosti o rodičovství potvrdili nebo vyvrátili s téměř stoprocentní jistotou. Jak tato možnost ovlivní váš život a vaše vztahy s okolím? Budete na partnerku méně žárlit, když víte, že vám věda poskytuje exaktní důkazy? Chováte se jinak k vlastním dětem a k dětem adoptovaným? A jak genetické testy rodičovství proměnily české zákony? Tyto otázky si položili filmaři a výsledkem je film Čí je moje dítě, který bude mít ve čtvrtek 17. dubna premiéru v soutěžní sekci festivalu Academia Film Olomouc. Vznikl v koprodukci České televize, Produkce Radim Procházka a firmy Vernes. Jeho vznik podpořila také Univerzita Palackého v Olomouci. Film je navíc pilotním dílem cyklu Člověk, to je věda, který nyní tvůrci připravují.

Snímek na konkrétním případě biologické příbuznosti jedinců z mnoha úhlů pohledu prozkoumává, jak znalosti současné vědy ovlivňují lidské chování. Vědci v čele s evoluční psycholožkou Kateřinou Klapilovou nejen vysvětlují genetické principy fungování člověka, ale ukazují také několik konkrétních výzkumů. Například experiment prokazující lidskou žárlivost. Iniciátorem filmu byl publicista a producent Zdeněk Holý, který napsal scénář a dohlížel společně s vědci na odbornou správnost. V České televizi se jeho nápadu ujala kreativní producentka Martina Šantavá. Film režírovali Marek Duda a Radim Procházka.

Produkce Radim Procházka stojí i za filmem s poněkud tajuplným názvem ... (film o filozofii pro děti). Režisérka Lucie Králová jej pojala jako filozofickou disputaci, ve které klade aktérům záludnou otázku, jak by se měl jmenovat film, který společně natáčejí. Film totiž pojednává o filozofii pro děti, novém oboru, který u nás rozvíjejí pedagogové Teologické fakulty Jihočeské univerzity, jež vznik filmu financovala. Cílem snímku je představit obor, který využívá metody filozofického rozhovoru k všeobecnému intelektuálnímu rozvoji dětí, včetně předškoláků.

Úctyhodný 49. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO), který probíhá ve dnech 15. – 20. dubna 2014, nabídne svým návštěvníkům rekordních 420 filmů. Svým hlavním programovým blokem Kosmos festival oslaví jak 80. výročí narození geniálního amerického vědce, astronoma Carla Sagana, tvůrce kultovního populárně-naučného seriálu Cosmos, tak astronomii a kosmologii obecně. Kompletní program festivalu můžete nalézt na www.afo.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu Trilobit získal dokument o Češích a Slovácích v gulagu

20.01.2019 22:00 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové…

Zemřel filmový producent Andrew Vajna, stál za snímky Rambo a Evita

20.01.2019 18:33 Ve věku 74 let dnes ve svém domově v Budapešti zemřel filmový producent a podnikatel Andrew Vajna.…

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama