ČT:D uvede 17. listopadu oscarového kandidáta Fany a pes, dětem popisuje pád komunismu

Animovaný snímek Fany a pes, který pro děti srozumitelným způsobem popisuje události podzimu 1989 a pád komunismu v bývalé Německé demokratické republice, uvede 17. listopadu televize ČT:D.

Příběh dvanáctileté Fany, její kamarádky Sophie a psa Sputnika, na jehož vzniku se podílel i český koproducent Martin Vandas, mohou zájemci zhlédnout také on-line. Na tuzemském webu filmu jsou k dispozici zábavnou formou zpracované edukační materiály. ČTK o tom za tvůrce informovala Johana Turnerová.

Koprodukční snímek vstoupil do evropských kin loni u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. V České republice měl premiéru 9. listopadu v den pádu Berlínské zdi. Mezi jeho úspěchy patří nominace na Oscara za Německo v kategorii neanglicky mluvený film. Dále příběh režisérů Ralfa Kukuly, Matthiase Bruhna získal cenu Zlatý vrabčák z nejstaršího německého festivalu filmů pro děti či cenu Evropské dětské filmové asociace.

Hlavním postavám v české verzi propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další. "Jsem šťastný, že vznikl tento film. Rodiče budou mít odrazový můstek, aby dětem vysvětlili, co se v těch zlomových letech stalo a jak fungoval komunistický režim. Mám radost, že jsem mohl v češtině obdařit postavu otce Klause svým hlasem," uvedl Marek Daniel.

Českým koproducentem filmu je vedle partnerů z Německa, Lucemburska a Belgie společnost MAUR Film. Česká strana zajišťovala pro projekt klíčovou animaci a nahrávání originální hudby lucemburského skladatele Andrého Dziezuka v Praze. Hudba vznikla ve studiu České televize pod vedením Petra Pýchy s hudebníky FILMharmonic Orchestra.

Námět vychází ze stejnojmenné knihy Hanny Schottové. Vypráví o holčičce, která na podzim 1989 hledá svoji kamarádku Sophii. Ta jí na prázdniny svěřila svého psa, emigrovala ale s rodiči do tehdejšího západního Německa a malá Fany neví, jak jí psa vrátit. Fany zavede její úsilí do víru začínajících pravidelných demonstrací i do konfliktů se školou. "Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i velmi zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku - skutečně se to stalo," sdělil režisér Bruhn.

Snímek zachycuje také události v Praze, kde se od září 1989 začali na západoněmecké ambasádě shromažďovat žadatelé o azyl z NDR. Podle producenta Vandase podobně náročný film čeští animátoři nedělali 30 let.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Česká televize kultura filmy Fany a pes

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy