Festival filmových komedií vyhrály Ženy v běhu, zabodovali i Lábus či Janžurová

Na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují zvítězil snímek režiséra Martina Horského Ženy v běhu, který získal hlavní cenu Zlatý prim. Horský dostal také cenu za nejlepší scénář, Ondřej Vetchý za nejlepší mužský herecký výkon v tomto filmu, uvedla Kateřina Toholová z pořadatelského týmu.

film Ženy v běhu
doporučujeme

Letošní ročník přehlídky je jednačtyřicátý, dříve se jmenovala Novoměstský hrnec smíchu. V soutěžní části se představilo devět snímků, dalších 17 filmových projekcí bylo nesoutěžních, pořadatelé napočítali více než 2900 diváků.

Porota udělovala také další ocenění. Cena za výtvarný počin patří Lukáši Hyksovi za film Teroristka, za výkon mladého umělce dvojici Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar za snímek Letní hokej.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Iva Janžurová za snímek Teroristka. Za nejlepší režii patří cena Radku Bajgarovi, režisérovi stejného filmu. Jiří Lábus dostal cenu za nezapomenutelné role v českých filmových komediích. Mimo to byla delegaci k filmu Přes prsty udělena cena partnerů přehlídky za "výjimečný smíchový počin na festivalu".

Filmy tradičně oceňují také diváci. Nejvíc se jim líbila komedie filmu Přes prsty. V sále se lidé smáli 22,5 procenta z celkového času filmu. Rekord má stále Kameňák Zdeňka Trošky s téměř 37 procenty.

Porota loni hodnotila 12 filmů a 20 snímků bylo nesoutěžních. Hlavní cenu Zlatý prim tehdy získal film Tátova volha v režii Jiřího Vejdělka, který dostal od poroty také ocenění za nejlepší režii. Lidé se loni na festivalu nejdéle smáli romantické komedii režiséra Rudolfa Havlíka Po čem muži touží.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se festival jmenoval Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu a poslední tři roky nese jméno Festival české filmové komedie. Rozpočet letošního ročníku je přes 1,5 milionu korun, dvě třetiny nákladů nese Nové Město nad Metují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Film Bourák má především pobavit, reaguje Jarchovský na kritiku

04.07.2020 16:21 ROZHOVOR - Do kin před nedávnem vstoupil nový film Ondřeje Trojana Bourák a netěší se zrovna…

Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo…

02.07.2020 08:55 Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu…

Tom Hanks: Nikdo neví, kdy se začne v Hollywoodu znovu natáčet

01.07.2020 13:26 V Hollywoodu v současnosti nikdo neví, kdy se tam obnoví filmová produkce, kterou před několika…

Do Česka se vracejí zahraniční filmaři, ty americké zve i ministr Zaorálek

01.07.2020 12:09 Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby. Ředitelka Státního fondu kinematografie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy