Fond kinematografie: Nouzovým stavem se pro natáčení nic nemění

Na natáčení zahraničních filmových štábů v ČR by neměla mít vliv ani nová opatření v kultuře či ve společenských kontaktech ani vyhlášení nouzového stavu. Na svém facebooku to dnes uvedl Státní fond kinematografie, který současně vysvětlil, co opatření vyhlášená proti šíření koronaviru znamenají pro oblast filmu. Členové zahraničního štábu, kteří jsou občany zemí s nízkým rizikem nákazy, mohou vstoupit do ČR bez omezení, občané ostatních zemí tak mohou učinit na základě výjimky udělené ministrem kultury (MK).

Kino, ilustrační foto

Zahraniční štáby se do ČR po jarním uzavření hranic začaly v létě hojně vracet i na základě manuálu, který fond spolu s MK připravil. Podle ředitelky fondu Heleny Bezděk Fraňkové toto opatření, první na evropském kontinentu, vedlo k restartu audiovizuální výroby již 7. května. Česká republika se tak stala první zemí ve střední Evropě, která se otevřela filmařům. Filmaři podstupují testy před odjezdem ze své země i po příjezdu do ČR, do výsledku testu zůstávají zahraniční členové štábu v několikahodinové karanténě do obdržení výsledku testu, což je dvě až šest hodin. Zahraniční štáby díky českým filmovým pobídkám, na něž stát loni poskytl 1,3 miliardy korun, utratili v ČR devět miliard korun.

Fond kinematografie připomíná, že pro filmové natáčení se vyhlášením nouzového stavu a zavedením některých opatřené platných od 5. října po 14 dní nic nemění. Filmové natáčení je podle fondu ekonomická činnost a omezení se netýká výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Filmové natáčení není shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím a není ani kulturní akcí ani volnočasovou aktivitou, uvádí fond. "Nadále platí, že roušky pro výkonné umělce nejsou povinné, výjimka je pro osoby při provádění autorského díla, osoby přednášející a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu," stojí v textu, který fond pro kolegy z oblasti audiovize připravil.

V kinech se musejí nosit roušky při jakémkoli počtu diváků, neboť se jedná o vnitřní prostory. V sále může být nejvíce 500 diváků. Dodržení vzdálenosti dvou metrů se vztahuje na vzdálenost mezi účinkujícími a diváky, nikoli na vzdálenost mezi sedícími diváky s rouškou mezi sebou. Konzumace v sále je zakázána. Kavárna či bar, které jsou v provozu mimo sál a nezávisle na projekcích v sále, se řídí pravidly pro restaurace, tedy například musejí v nich být obsazována pouze místa k sezení a musejí se řídit omezenou otevírací dobou. Stejný režim jako pro kina platí pro projekce v rámci festivalů i pro jejich slavnostní ceremoniály, pokud se konají formou představení na pódiu se sedícími diváky v hledišti.

Témata: filmy | Kina | EuroZprávy.cz

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

01.09.2021 15:50 Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje oficiální trailer

01.09.2021 02:49 Už za tři týdny se v kinech objeví Zbožňovaný, druhý režijní počin úspěšného scenáristy Petra…

Související:

Právě se děje

reklama