Fond kinematografie: Nouzovým stavem se pro natáčení nic nemění

Na natáčení zahraničních filmových štábů v ČR by neměla mít vliv ani nová opatření v kultuře či ve společenských kontaktech ani vyhlášení nouzového stavu. Na svém facebooku to dnes uvedl Státní fond kinematografie, který současně vysvětlil, co opatření vyhlášená proti šíření koronaviru znamenají pro oblast filmu. Členové zahraničního štábu, kteří jsou občany zemí s nízkým rizikem nákazy, mohou vstoupit do ČR bez omezení, občané ostatních zemí tak mohou učinit na základě výjimky udělené ministrem kultury (MK).

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

Zahraniční štáby se do ČR po jarním uzavření hranic začaly v létě hojně vracet i na základě manuálu, který fond spolu s MK připravil. Podle ředitelky fondu Heleny Bezděk Fraňkové toto opatření, první na evropském kontinentu, vedlo k restartu audiovizuální výroby již 7. května. Česká republika se tak stala první zemí ve střední Evropě, která se otevřela filmařům. Filmaři podstupují testy před odjezdem ze své země i po příjezdu do ČR, do výsledku testu zůstávají zahraniční členové štábu v několikahodinové karanténě do obdržení výsledku testu, což je dvě až šest hodin. Zahraniční štáby díky českým filmovým pobídkám, na něž stát loni poskytl 1,3 miliardy korun, utratili v ČR devět miliard korun.

Fond kinematografie připomíná, že pro filmové natáčení se vyhlášením nouzového stavu a zavedením některých opatřené platných od 5. října po 14 dní nic nemění. Filmové natáčení je podle fondu ekonomická činnost a omezení se netýká výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Filmové natáčení není shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím a není ani kulturní akcí ani volnočasovou aktivitou, uvádí fond. "Nadále platí, že roušky pro výkonné umělce nejsou povinné, výjimka je pro osoby při provádění autorského díla, osoby přednášející a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu," stojí v textu, který fond pro kolegy z oblasti audiovize připravil.

V kinech se musejí nosit roušky při jakémkoli počtu diváků, neboť se jedná o vnitřní prostory. V sále může být nejvíce 500 diváků. Dodržení vzdálenosti dvou metrů se vztahuje na vzdálenost mezi účinkujícími a diváky, nikoli na vzdálenost mezi sedícími diváky s rouškou mezi sebou. Konzumace v sále je zakázána. Kavárna či bar, které jsou v provozu mimo sál a nezávisle na projekcích v sále, se řídí pravidly pro restaurace, tedy například musejí v nich být obsazována pouze místa k sezení a musejí se řídit omezenou otevírací dobou. Stejný režim jako pro kina platí pro projekce v rámci festivalů i pro jejich slavnostní ceremoniály, pokud se konají formou představení na pódiu se sedícími diváky v hledišti.

Témata: filmy | Kina | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

České želízko v ohni. Do boje o nominaci na Oscara půjde film Šarlatán

13.10.2020 09:45 Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou. Zazněla píseň Sou fár, tu jú…

09.10.2020 14:29 Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou, které se dnes konalo ve strašnickém krematoriu v Praze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama