Já jsem Greta. Na festivalu v Benátkách měl premiéru film o aktivistce Thunbergové

Na filmovém festivalu v Benátkách měl premiéru dokumentární snímek o švédské aktivistce za boj proti změnám klimatu Gretě Thunbergové. Podle agentury AP má jeho zařazení do nesoutěžní sekce připomenout světu zaměstnanému pandemií covidu-19, že změna klimatu je stejně urgentní problém, který nikam neodešel.

Greta Thunbergová
doporučujeme

Před uvedením filmu "I am Greta" (Já jsem Greta) vystoupila prostřednictvím videokonference samotná, nyní 17letá Thunbergová, jež vyzvala diváky, aby nezapomínali na klimatickou krizi. Prohlásila rovněž, že hnutí za ochranu životního prostředí pokračuje "způsobem, který je nejbezpečnější, a který nikoho nevystavuje riziku, v souladu s omezeními týkajícími se covidu-19".

zdroj: YouTube

Snímek sleduje Thunbergovou od začátku jejích školních stávek za klima ve Švédsku až po její cestu po celém světě, při níž apelovala na světové lídry, aby snížili emise skleníkových plynů.

Režisér Nathan Grossman měl podle AP dobrý přístup k Thunbergové i její rodině v době, kdy se stávala mezinárodním mediálním fenoménem. Výsledkem je film, který přináší plný a emocionální portrét obyčejné, ale zároveň výjimečné dívky, poznamenává agentura.

Film obsahuje například také dosud nezveřejněné záběry z dvoutýdenní cesty Thunbergové přes Atlantik na palubě plachetnice, kterou absolvovala proto, aby co nejvíce zmenšila svou uhlíkovou stopu. Thunbergová na záběrech naříká, že se jí stýská po domově a že jí chybí její psi.

Dílo rovněž podle AP vyvrací některé kritické komentáře vůči Thunbergové. Je v něm zachycena, jak si píše svoje vlastní projevy a jasně ukazuje, že je ve své kampani hybnou silou ona, a ne její rodiče či jiné zájmy ochránců životního prostředí. Zároveň však snímek zaznamenává rostoucí tlak, který na ni působí s tím, jak její hnutí roste.

Aktivistka ve svém pátečním vystoupení řekla, že oceňuje, že se Grossman ve snímku nesnažil podporovat stereotypní obraz, který jí ukazuje jako "naštvané naivní dítě, které sedí ve Valném shromáždění OSN a křičí na světové vůdce". Režisér zase prohlásil, že Thunbergová měla k hotovému dílu jen pár připomínek, přičemž chtěla materiál jen přidávat a ne ubírat. Jejím námětům však nemohl Grossman vyhovět kvůli omezenému prostoru.

Thunbergová nicméně prohlásila, že je s výsledným dílem spokojena. Následně se omluvila a zamířila zpět do školní učebny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál…

21.09.2020 12:35 Aktualizováno Letošní 72. ročník amerických televizních cen Emmy, který se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil…

Nejlepší dabing: Cenu Františka Filipovského získali Jan Šťastný a Vanda…

19.09.2020 19:25 Ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu dnes v Občanské záložně v Přelouči získali…

Na Festivalu české filmové komedie bodoval snímek Vlastníci

19.09.2020 18:07 Hlavní cenu Zlatý prim získal na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují snímek…

Do Rudolfina přišly vzdát hold Menzelovi stovky lidí

18.09.2020 18:26 Asi tři stovky lidí se do odpoledne přišly do pražského Rudolfina rozloučit s režisérem Jiřím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama