Novinky na Netflixu: Tom Hanks na divokém západě, Bear Grylls a evropské post-apo

Úplynulý měsíc přinesl další spoustu novinek v knihovně Netflixu. Vybrali jsme ty nejzajímavější pořady, které byste neměli minout. Tom Hanks putuje po divokém západě jako první zprávař a předčítá tamním občanům zprávy z novin. Bear Grylls bojuje o život v interaktivním seriálu a Evropa je po apokalypse roztříštěna do soupřících kmenů.

Zprávy ze světa

Také v druhém měsíci roku rekapitulujeme nejzajímavější pořady, které pocházejí převážně z produkce Netflixu. Největší událostí byl jistě nadějný western s Tomem Hanksem, ale nelze opomenout ani příjemné překvapení v podobě Evropských kmenů či snímku Jako v bavlnce.

Filmy Únor 2021

Atmosférický western Zprávy ze světa (News of the World) vychází z předlohy Pauletta Jilese a režijně se pod něj podepsal Paul Greengrass (Bournův mýtus, Kapitán Phillips). Hlavní roli unaveného „zprávaře“ putujícího Taxesem si zahrál vynikající Tom Hanks, kterému s přibývajícím věkem stále více sedí charaktery obyčejných mužů unavených životem. Zprávy ze světa jsou snímkem, který by bylo možné charakterizovat jako anti-western – romantický a idealizovaná Divoký západ v tomto snímku nehledejte, místo toho dostanete civilní road movie v náležitě ušpiněných kulisách, které ukazují lehce odvrácenou tvář tehdejší doby. V recenzi jsme snímku dali přívětivých 70 %.

Kriminální thriller Jako v bavlnce (I Care a Lot) je spíše mixem černé komedie a thrilleru než typickým dramatem. Rosamund Pike (Zmizelá) opět ukazuje, že jí mrchy prostě jdou. Snímek původně debutoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, ale místo velkých kinosálů zamířil na VOD služby – distribuci v rámci světa si rozdělily služby Amazon Prime a Netflix. V případě podobných malých snímků je to určitě zajímavá varianta, protože takto se film může ukázat širšímu publiku. Přece jenom tyto služby fungují ve smyslu hledání toho, co diváka zaujme a ten si často pustí něco, za co by normálně v kině odmítnul zaplatit vstupné.

Pike hraje soudem jmenovanou zákonnou zástupkyni klientů, o něž má pečovat. Místo toho je však ovládne a ti se stávají jejími loutkami. Tentokrát si však došlápla na oběť, která dokáže vytáhnout nečekané trumfy – Peter Dinklege je totiž všechno jiné, jen ne bezbranná oběť. Průměrné hodnocení snímku Jako v bavlnce se pohybuje okolo 70 %.

Seriály Únor 2021

Digitální éra přináší různé způsoby, jak umožnit divákovi interagovat se sledovaným pořadem. Žánr interaktivních pořadů je stále nepříliš zmapovaným terénem, který dokáže přinést do obýváků zcela nový zážitek. Hlavním hrdinou pořadu s krkolomným názvem Tvůj souboj s divočinou: Poprask na safari (Animals on the Loose: A You vs. Wild Movie, 2021) je Bear Grylls. Ikona survival reality show pro Netflix vytvořila dobrodružný pořad, v němž divák v určitých momentech rozhoduje, co Bear udělá, z čehož plynou konsekvence ovlivňující další události.

Velmi zajímavý koncept bohužel sráží nedoladěný scénář, v němž některé části působí velmi násilně a občas z hlediska kontextu nedávají příliš velký smysl. Rovněž při aktivaci jednotlivých výběrů dochází k nepříjemnému přeskočení, které působí velmi rušivě. Ovšem jedná se o svým způsobem o inovativní projekt, kterému je potřeba fandit, protože při odladění některých detailů by se mohlo jednat o výborný koncept. Nelze opomenout ani edukativní stránku pořadu, který by mohl oslovit také mladší diváky. Hodnocení lehce přesahující 60 % je však odpovídající, ale při odladění problémů a zlepšení scenáristické stránky by tento koncept mohl směle atakovat 75 % hranici.

Je rok 2074. Evropa byla rozvrácena globálním kataklysmatem a vládu nad ní opět převzala příroda. Poslední zbytky lidí žijí v kmenech, které spolu bojují o nadvládu nad územím a zdroji. Trojice sourozenců je okolnostmi donucena bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu. Dobrodružný akční seriál Evropské kmeny (Tribes of Europa, S1, 2021) ukazuje, že i evropská produkce dokáže natočit kvalitní sci-fi seriál a že Dark nebylo jen zábleskem v temnotě. Navíc v obou případech Oliver Masucci ukazuje, že je pan herec s obrovskou porcí charismatu, který dokáže každou scénu urvat pro sebe. Hodnocení okolo 65 % je slušným vysvědčením, které je silně ovlivněno slabším rozjezdem seriálu. Závěrečné díly série však graduje a druhá polovina šestidílné série vynahrazuje slabší start.

Animovaný sci-fi seriál o jednom chlapci, kterému se splní jeho sen a stane se superhrdinou. Musí zachránit svět, ale jak se brzy ukáže, sám to nezvládne a musí nalézt spojence. Kosmokid (Kid Cosmic, S1 2021) má trochu jiné cílové publikum, než podobně koncipované seriály Gravity Falls či Čas na dobrodružství. Hodnocení se průměrně pohybuje těsně pod 70 %.

Dokumenty Únor 2021

Šestnácté století ve feudálním Japonsku bylo bouřlivým obdobím, kdy probíhaly boje feudálů o moc. Historický dokumentární seriál Éra samurajů: Bitva o Japonsko (Age of Samurai: Battle for Japan, S1 2021) nabízí ukazuje v dynamických rekonstrukcích nejzásadnější bitvy tehdejší doby. Dokument je opatřen věcným komentářem odborníků. Hrané sekvence jsou natočeny poměrně věrohodně a vizuální úroveň pořadu je také na velmi vysoké úrovni. Dokument má poměrně vysoké hodnocení blížící se 80 %, ale je nutné podotknout, že pořad nejde příliš do hloubky tématu a klouže spíše po povrchu.

Byl mladý, talentovaný, a nakonec se stal legendou. O talentovaných brazilských fotbalistech slyšel asi každý, ale asi žádný z nich nedosáhnul věhlasu, který si vysloužil Pelé. Životopisný dokument vyniká především kvalitně odvedeným střihem. Netflix opět ukazuje, že si umí během produkce sportovní dokumenty ohlídat. Pelé je dalším příkladem, že se v případě této streamovací služby nejedná o náhodu. Dokument ukazuje unikátní archivní záběry, které jsou prokládány komentářem brazilské legendy. Snímek je určen spíše fotbalovým nadšencům, ale má potenciál oslovit i širší publikum, o čemž svědčí hodnocení lehce nad 70 %.

Film Zátopek představuje trailer. Do kin půjde letos v srpnu

24.06.2021 10:45 Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, film Davida Ondříčka Zátopek vstoupí do českých…

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje