O cenu Oscar se uchází rekordní počet zahraničních filmů. Uspěje Nabarvené ptáče?

Rekordních 93 zemí přihlásilo své filmy do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film roku 2019. Oznámili to dnes organizátoři z americké Akademie filmových umění a věd. Mezi nováčky jsou země jako Ghana, Nigérie nebo Uzbekistán. Česká republika do souboje o nominaci vyslala film Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula.

Přidejte svůj názor

Americký Oscar
doporučujeme

Přihlášky do této kategorie Oscarů, která se letos přejmenovala na mezinárodní hraný film, se mohly posílat do 1. října. Do soutěže se může přihlásit snímek natočený mimo USA, v němž převažují neanglické dialogy.

Dosavadní rekord v počtu přihlášených zemí držel rok 2017, kdy se soutěže účastnilo 92 zemí. Loni jich bylo o pět méně, vítězem se stal mexický film Roma režiséra Alfonsa Cuaróna.

Pozornost mezi filmy přihlášenými letos vyvolává mimo jiné nový film Pedra Almodóvara Bolest a sláva nebo jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa oceněné Zlatou palmou na festivalu v Cannes. Slovensko pošle do klání drama Budiž světlo režiséra Marka Škopa, které vzniklo ve slovensko-české koprodukci.

Ze seznamu přihlášených zahraničních filmů vybere porota nejprve deset finalistů, užší výběr pěti z nich oznámí spolu s nominacemi v ostatních kategoriích 13. ledna. Vítězové 92. ročníku cen americké filmové akademie budou vyhlášeni na ceremoniálu v Los Angeles 9. února.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou…

18.10.2019 10:57 Aktualizováno Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu…

RECENZE: Trauma. Zločin. Osud. Adaptace Pulitzerem oceněného bestselleru…

17.10.2019 16:36 RECENZE – Jeden ukradený obraz rembrandtova nejtalentovanějšího žáka, jeden sirotek a jeden z…

ROZHOVOR: Jsem extrémně nešikovný, u komedie trpíme jako zvířata, říká…

15.10.2019 08:37 Během reportáže z natáčení celovečerního filmu Bourák, který do kin půjde v květnu 2020, jsme…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama