Prague Spring Festival: Zvítězil německý film. Je důležitý i pro Čechy, řekla porota

Hlavní cenu prvního ročníku mezinárodního filmového Prague Spring Festivalu získal po složitém jednání poroty německý snímek Stát vs. Fritz Bauer režiséra Larse Kraumeho. Druhou festivalovou cenu pro nejlepší prezentaci filmu si pak odveze španělský animovaný dokument SHKID od Fernanda Cortíza.

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

Soutěžilo devět filmů, řekl za organizátory Jiří Králík.

Stát vs. Fritz Bauer je skutečný příběh frankfurtského generálního prokurátora Bauera usilujícího o soudní potrestání nacistů. Předseda festivalové poroty Jolyon Naegele označil vítězný film za důležitý pro české publikum.

zdroj: YouTube

"Řeší důležitý problém vyrovnání se s minulostí a s přechodem z totalitního režimu do systému demokratického. To bylo rozhodující - společně s velkou kvalitou režie a hereckých výkonů - pro konečné rozhodnutí poroty," vysvětlil Naegele. Bývalý americký novinář dnes žije nedaleko Prahy, v roce 1989 byl zpravodajem Hlasu Ameriky ve střední Evropě.

Vítězný snímek do soutěže nominoval německý výtvarník, spisovatel a podporovatel české kultury René Böll, syn Heinricha Bölla, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Böll osobně pak předal cenu za nejlepší prezentaci filmu.

SHKID je poctou dětem z terezínského ghetta. Dokument vznikl se záměrem, aby se hrdinství a solidarita těchto dětí staly příkladem pro budoucí generace. V hlasování diváků získala jeho prezentace průměrné hodnocení 4,25 z pěti možných. Film je zatím v poslední fázi vývoje. Bude hotov až v roce 2020 a režisér slíbil uvedení filmu na druhém ročníku festivalu.

Hlavním důvodem pro vznik festivalu byla snaha pořadatelů o rozšíření tradice udílení Cen Andreje Stankoviče za mimořádné zahraniční audiovizuální počiny, které nestojí v centru pozornosti nejširší veřejnosti. Letošní ročník chtěl symbolicky připomenout 20. výročí Stankovičovy ceny, ale i 30. výročí revolučních událostí roku 1989, 50. výročí definitivního nástupu normalizace a likvidace pražského jara.

Cena Andreje Stankoviče se udílí dvě desítky let a navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Andrej Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii většinou přehlíženému tvůrčímu počinu v kinematografii. Cenu za rok 2018 dostal in memoriam Miloš Fikejz, filmový publicista, encyklopedista a fotograf, který letos v lednu zemřel ve věku 59 let. S organizátory udílení cen jsou pořadatelé nového festivalu v kontaktu, ale nespolupracují spolu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

České želízko v ohni. Do boje o nominaci na Oscara půjde film Šarlatán

13.10.2020 09:45 Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou. Zazněla píseň Sou fár, tu jú…

09.10.2020 14:29 Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou, které se dnes konalo ve strašnickém krematoriu v Praze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama