Prague Spring Festival: Zvítězil německý film. Je důležitý i pro Čechy, řekla porota

Hlavní cenu prvního ročníku mezinárodního filmového Prague Spring Festivalu získal po složitém jednání poroty německý snímek Stát vs. Fritz Bauer režiséra Larse Kraumeho. Druhou festivalovou cenu pro nejlepší prezentaci filmu si pak odveze španělský animovaný dokument SHKID od Fernanda Cortíza.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

Soutěžilo devět filmů, řekl za organizátory Jiří Králík.

Stát vs. Fritz Bauer je skutečný příběh frankfurtského generálního prokurátora Bauera usilujícího o soudní potrestání nacistů. Předseda festivalové poroty Jolyon Naegele označil vítězný film za důležitý pro české publikum.

zdroj: YouTube

"Řeší důležitý problém vyrovnání se s minulostí a s přechodem z totalitního režimu do systému demokratického. To bylo rozhodující - společně s velkou kvalitou režie a hereckých výkonů - pro konečné rozhodnutí poroty," vysvětlil Naegele. Bývalý americký novinář dnes žije nedaleko Prahy, v roce 1989 byl zpravodajem Hlasu Ameriky ve střední Evropě.

Vítězný snímek do soutěže nominoval německý výtvarník, spisovatel a podporovatel české kultury René Böll, syn Heinricha Bölla, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Böll osobně pak předal cenu za nejlepší prezentaci filmu.

SHKID je poctou dětem z terezínského ghetta. Dokument vznikl se záměrem, aby se hrdinství a solidarita těchto dětí staly příkladem pro budoucí generace. V hlasování diváků získala jeho prezentace průměrné hodnocení 4,25 z pěti možných. Film je zatím v poslední fázi vývoje. Bude hotov až v roce 2020 a režisér slíbil uvedení filmu na druhém ročníku festivalu.

Hlavním důvodem pro vznik festivalu byla snaha pořadatelů o rozšíření tradice udílení Cen Andreje Stankoviče za mimořádné zahraniční audiovizuální počiny, které nestojí v centru pozornosti nejširší veřejnosti. Letošní ročník chtěl symbolicky připomenout 20. výročí Stankovičovy ceny, ale i 30. výročí revolučních událostí roku 1989, 50. výročí definitivního nástupu normalizace a likvidace pražského jara.

Cena Andreje Stankoviče se udílí dvě desítky let a navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Andrej Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii většinou přehlíženému tvůrčímu počinu v kinematografii. Cenu za rok 2018 dostal in memoriam Miloš Fikejz, filmový publicista, encyklopedista a fotograf, který letos v lednu zemřel ve věku 59 let. S organizátory udílení cen jsou pořadatelé nového festivalu v kontaktu, ale nespolupracují spolu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Ledové království 2 jako velkolepá inspirativní fantasy i ledovec…

21.11.2019 11:35 RECENZE – Frozen je světový fenomén. Nejvýdělečnější animák všech dob uhranul dětem i dospělým do…

První dojmy: Ledové království II je dospělejší a temnější než původní film

19.11.2019 20:33 Rodinná pohádka dorazí do českých i světových kin za týden, ale v Americe již proběhla premiéra pro…

RECENZE: Proti Taliánům, kravaťákům i Zubaté. Le Mans '66 voní po benzínu…

18.11.2019 20:11 RECENZE – Když se dají dohromady Christian Bale, Matt Damon a režisér Logana James Mangold, nedá se…

Dříve komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

17.11.2019 09:05 "Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,"…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama