Pražský filmový fond podpořil šest filmů, režisérku zaujala brutalistická architektura

Nadační fond Praha ve filmu podpořil v letošní druhé výzvě šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně 4,7 milionu korun. Z 16 přihlášených projektů podporu získaly tři dokumenty a tři hrané filmy. ČTK o tom informovala výkonná ředitelka fondu Tereza Moravcová.

Praha
doporučujeme

Podmínkou získání příspěvku je, že Praha ve filmech nebo seriálech musí představovat sebe samu, projekty musí být zahraniční provenience nebo vznikat v koprodukci s ČR a mířit do mezinárodní distribuce.

Podporu získaly dokumenty Architektura ČSSR 58-89, Provazochodkyně nad Prahou a Chybění a tři hrané filmy Běžná selhání, Mrtvý jazyk a Alma & Oskar.

"Vždy jsme si představovali, že se příběh Běžných selhání bude odehrávat v Praze," uvedla rumunská režisérka Cristina Groșanová. "Přestože v Praze můžeme nalézt spoustu architektonických slohů, nás zajímá současná tvář města: nová místa z posledních desetiletí, kancelářské budovy ze skla a oceli, a hlavně brutalistická a neofunkcionalistická architektura," dodala. Široká mezinárodní koprodukce čtyř zemí (ČR, Itálie, Maďarsko a Slovensko), mezinárodní štáb a zajímavá vizualita snímku jsou podle fondu plusy dramatu Běžná selhání podpořeného milionem korun.

Druhým filmem je majoritně izraelský snímek Mrtvý jazyk o milostném vzplanutí dvou neznámých lidí v režii Mihaly Brezisové a Odeda Binnuna, kteří za svůj krátkometrážní snímek Aya získali v roce 2014 nominaci na Oscara. Dramatické finále Mrtvého jazyka se odehrává v Praze, které představuje pro filmové hrdiny magické místo s dlouhou a bohatou historií. Správní rada udělila filmu podporu milion korun.

Do historie se vrací životopisný Alma & Oskar o vášnivém vztahu Oskara Kokoschky a hudební skladatelky a spisovatelky Almy Mahlerové, manželky Gustava Mahlera. Kokoschka a jeho dílo je s Prahou velmi těsně spjato. Rakouský snímek, který vznikne v koprodukci s Německem, Švýcarskem a Českou republikou, bude režírovat Dieter Berner. Rakouský režisér natočil před čtyřmi lety biografický film Egon Schiele.

Milion korun dostal i projekt Architektura ČSSR 58-89 koncipovaný jako osmidílný seriál a zároveň celovečerní dokument. Mapuje českou předrevoluční architektonickou scénu. Druhým oceněným dokumentem je Provazochodkyně nad Prahou o přechodu Tatiany Mosio-Bongongyové přes Vltavu při festivalu Letní Letná. Dostal půl milionu korun. Životopisný snímek Chybění, který fond podpořil částkou 200.000 korun, vypráví o umělci Jánu Mančuškovi a jeho vztahu k Praze a tamním galeriím. Mančuška zemřel po dlouhé nemoci v 39 letech v roce 2011.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dcera Paula McCartneyho natáčí dokument o studiích Abbey Road

15.01.2021 09:31 Dcera někdejšího člena slavné skupiny Beatles Paula McCartneyho, fotografka Mary McCartneyová,…

Poslední rozloučení s režisérem Filipem (†90): Mši na Vyšehradě ovlivnily…

14.01.2021 14:07 Rodina a blízcí se dnes rozloučili v Praze s filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem,…

RECENZE: Nicolas Cage a historie anglických vulgrárních slov zábavnou…

12.01.2021 18:19 F**k, Sh*t, B*tch, D**k, Pu**y, Damn. Šestice vulgárních slov, jejichž historický původ rozebírá…

Kultovní seriál bude mít novou řadu: Tři ze čtyřech protagonistek natočí…

11.01.2021 07:29 Tři ze čtyřech protagonistek budou hrát v pokračování Sexu ve městě. V navazující řadě nazvané And…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama