Pro Zlaté glóby si zřejmě půjde Irčan a Tenkrát v Hollywoodu

Udílení letošních amerických filmových cen Zlatý glóbus ovládnou podle tipů kritiků citovaných časopisem Vanity Fair a deníkem The Guardian snímky Irčan a Tenkrát v Hollywoodu. Oba mají po pěti nominacích.

Předávání Zlatých glóbů

Nejméně dvě ze tří nominací promění podle tipu deníku Los Angeles Times černá komedie Parazit jihokorejského režiséra Pong Čun-hoa. Vítězové cen Zlatý glóbus, které každoročně ukazují i šance na pozdější ceny Oscar, budou známi v noci z neděle na pondělí.

Filmoví kritici Vanity Fair a The Guardian se mimo jiné tento týden shodli na tom, že Zlatý glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnese letos Brad Pitt. Podle kritika Mikea Hogana, který píše pro britský The Guardian, si Pitt v neděli při přebírání ceny "vyzkouší" děkovnou řeč pro ceremoniál na Oscarech.

"Nedovedu si představit, že by neocenili film (režiséra) Quentina Tarantina, v němž hrají Brad Pitt a Leonardo DiCaprio a který je navíc o Hollywoodu," míní kritik časopisu Vanity Fair Richard Lawson. DiCapria, který ve snímku ztvárnil hlavní roli, ale podle odhadu některých kritiků v kategorii nejlepší herec v komedii či muzikálu porazí Eddie Murphy. Ten je nominován za životopisný snímek Jmenuju se Dolemite.

Na nejlepšího dramatického herce tipují někteří Adama Drivera ze roli ve vztahovém dramatu Manželská historie, které má nejvíce nominací (šest). Jiní tipují Antonia Banderase za roli stárnoucího režiséra ve španělském filmu Bolest a sláva, který natočil Pedro Almodóvar, podle kritiků hodně o sobě. Konkurenty Drivera a Banderase v této kategorii jsou Christian Bale (Le Mans '66), Joaquin Phoenix (Joker) a Jonathan Pryce (Dva papežové).

Zlatý glóbus pro nejlepší herečku si podle odhadů kritiků odnesou v kategorii komedie-muzikál herečka a rapperka vystupující pod pseudonymem Awkwafina za roli ve snímku The Farewell (Sbohem) a v kategorii drama to bude podle nich nejspíš Renée Zellwegerová, která ztvárnila herečku a zpěvačku Judy Garlandovou ve snímku Judy.

Na cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli tipují kritici Lauru Dernovou za roli ve snímku Manželská historie a Jennifer Lopezovou za roli striptérky v černé komedii Zlatokopky.

Zlatý glóbus pro nejlepšího režiséra i za nejlepší neanglicky mluvený film by si mohla odnést černá komedie Parazit. V režisérské kategorii bude režisér Pong Čun-ho bojovat se Samem Mendesem (1917), Toddem Phillipsem (Joker), Martinem Scorsesem (Irčan) a Quentinem Tarantinem (Tenkrát v Hollywoodu).

O Zlatý glóbus pro neanglicky mluvený film se Parazit utká s francouzskými snímky Bídníci a Portrét dívky v plamenech, španělským filmem Bolest a sláva a americkým snímkem The Farewell, který vypráví o cestě čínských emigrantů žijících v USA za smrtelně nemocnou babičkou do země jejich původu.

Nominace na letošní Zlaté glóby si vysloužily od některých kritiku, že je na seznamu málo žen. Například na cenu za nejlepšího režiséra či filmový scénář není nominována ani jedna. Lorenzo Soria, prezident Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která ceny uděluje, kritiku odmítá. "Nevybíráme genderově, ale podle filmů a dovedností," řekl týdeníku Variety.

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje