RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je barevná, zábavná a nemusíte se bát, že z ní budou mít děti noční můry? Právě jste ji našli. Monstra jsou spíše roztomilá než děsivá a stříká z nich sliz místo krve.

Eurozpravy.cz

Lidé se pokusili zničit meteorit, ale množství raket, které vypustili, otrávilo svým palivem zemi. Zvířata zmutovala a opět převzala vládu na světem a lidi byli odsouzeni k přežívání v úkrytech. Pohyb na povrchu je nebezpečný a kontakty mezi jednotlivými skupinami přeživších je omezen na radiová spojení.

Joel (Dylan O'Brien) je nenápadný kuchtík, jehož vyhlášeným jídlem je minestrone. Jednoho dne bunkr, v němž se se svou komunitou schovává, napadnou monstra a zabijí několik jeho přátel. Přestože se Joel zasekne, kdykoliv je vystavený stresu, rozhodne se vydat za svou láskou z doby před apokalypsou.

Příběh je značně šablonovitý a vrství jednotlivé události tak jak potřebuje postava Joela ke svému vývoji, jenž neodvratně směřuje k cíli, v němž zúročí vše, co se během cesty naučil. Je to vlastně taková jeho stezka odvahy, během níž se z chlapce stává muž.

Snímek však pokulhává v oblasti akce. Když se Joel snaží přežít útok nějakého monstra, tak to celkem funguje. Dokonce místy fungují i napínavé momenty. Ale jakmile dojde na konfrontaci s lidským nepřítelem, tak rázem se z akce stává toporná neuměle sestříhaná fraška, která svou úrovní paběrkuje někde v seriálových vodách. Je to škoda, protože se jedná především o finální bitku, která docela kazí závěr filmu a celkový dojem, jenž v divákovi zanechává.

K tomu se váže také absence nějakého závažnějšího protivníka, protože Joel před monstry většinou prchá. Finální potyčka se záporákem, který vypadá trochu jako Owen Wilson na výletě, nemá dostatečné exposé, a kdyby ve snímku vůbec nebyla, tak by se vlastně nic nestalo.

Ale jako celek snímek docela funguje, především s ohledem na cílovou skupinu, o níž svědčí také rating PG-13. Láska a příšery má dokonce několik výchovných momentů, v nichž jsou proponovány hodnoty jako rodina či přátelství, které jsou dokonce postaveny na stejnou úroveň jako láska. Tyto lekce by možná měli povinně navštěvovat také někteří dospělí.

Vizuál snímku je poměrně hezký. Svět hýří barvami a příšery vypadají většinou hezky a často notně roztomile. Rozhodně nepůsobí jako zlá krvelačná monstra, spíše jako kdyby utekly z firmy Příšerky s.r.o. Hodně pomáhá střídání digitálních a praktických triků, které monstrům dávají určitou dávku fyzičnosti a hmatatelnosti.

Zábavná jízda šlape od začátku do konce. Největší problém snímku je špatná akce, především závěrečné klání. Těžko říct, jestli došly peníze nebo nápady, ale tak těžkopádnou akci je opravdu umění natočit. Ale až na tento drobný zádrhel snímek funguje velmi dobře a cílová skupina by měla být spokojená. A rodiče mohou být o něco spokojenější, protože několik nenápadných výchovných momentů pomáhá budovat správné hodnoty.

Celkové hodnocení: 70 %

Love and Monsters

Hrají: Dylan O'Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker, Dan Ewing, Ariana Greenblatt, Ellen Hollman, Damien Garvey, Melanie Zanetti, Tasneem Roc, Tandi Wright, Pacharo Mzembe, Te Kohe Tuhaka, Amali Golden, Miriama Smith

Režie: Michael Matthews

Scénář: Matthew Robinson

Kamera: Lachlan Milne

Hudba: Marco Beltrami, Marcus Trumpp

USA / 2020 / 109 min / dobrodružný, komedie, akční, sci-fi

Témata: EZ

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje