RECENZE: Komedie Bourák je protkaná absurdními situacemi, které nejsou vtipné

RECENZE - První „velká“ premiéra po znovuotevření kin věštila Bourákovi čisté pole působnosti. Bohužel nabídnutý potenciál zcela promarnil a je otázkou, zda za to může strach diváků vydat se do kina, ekonomické potíže či rozporuplná kvalita snímku. O to více zamrzí, že tvůrčí tým tvoří ostřílení matadoři, kteří umí točit zajímavé filmy.

Z natáčení filmu Bourák
doporučujeme

Bourák je výrazně stylizovaný snímek režiséra Ondřeje Trojana, který vychází ze scénáře Petra Jarchovského. Reklamní kampaň a trailery se snažily diváka nalákat na odlehčenou muzikálně laděnou komedii s výraznou stylizací, která navozuje atmosféru divokých padesátých let. Snímek se však odehrává v současnosti ve fiktivním severočeském městečku Šlukdorf.

trailer Bourák | zdroj: YouTube

Film se snaží ukázat prostředí tzv. „bílé lůzy“, které zobrazuje například seriál Jmenuji se Earl. Bourák v podání Ivana Trojana se zaseknul v pubertálních letech, ovšem i přesto má manželku (Krystýna Boková) a dceru (Veronika Marková). Bourák je však nevyléčitelný záletník, a tak manželský vztah zrovna nekypí pohodou.

Hybatelem děje je pak právě dcera, která snaží dát oba rodiče opět dohromady. Aby toho nebylo málo, tak pracuje pro místního mafiána (Jiří Macháček), který si v průběhu filmu projde několika psychotickými stavy a explozemi násilí.

Pokud Vám už nyní vyskakují před očima velké vykřičníky, jak tohle všechno může fungovat, tak máte dobrý instinkt. Děj se rozptýlil na skečovité scénky, kterým vévodí občasné hudební vložky, které pocházejí z pera Romana Holého. Kdybychom snímek rozsekali právě na jednotlivé skeče a vyházeli přebytečný nános, který je propojuje, pak by jednotlivé kousky mohly vcelku dobře fungovat jako satirické utahování si ze známých témat a klišé, a nechybí ani občasná vykrádačka známých filmů.

Z hereckých výkonů je nutné podtrhnout projev Veroniky Markové, která působila z celého ansámblu nejsympatičtěji. Staří pardálové ostentativně přehrávají a chvílemi se divákovi zdá, že se ocitnul v hledišti divadla Sklep. Tento pocit podporuje také absurdita a grotesknost některých scén.

Jako celek snímek zkrátka nefunguje. Jednotlivé dějové linie se podivně střídají a navzájem se proplétají bez nějakého logického propojení. Děj s postavami míchá tak jak se mu to zrovna hodí, bohužel však ve veskrze negativním smyslu. Pokud lze snímek popsat jediným slovem, pak to bude IRACIONÁLNÍ.

Ovšem abychom pouze nepřehazovali zapáchajícím produktem kravského zažívání, vizuální stylizace je sice přepálená až vulgární, ale to je největší síla snímku. K muzikálově laděné komedii to prostě sedí, ale je škoda, že si tvůrčí tým nedokázal úplně vybrat, do jaké škatulky film zařadit. Oproti unylé nevýraznosti vizuálního stylu většiny českých komedií, působí v tomto duchu Bourák jako zjevení.

Bourák kina nezboural

Jančivý chaos odnikud nikam se projevil také v tržbách. Jelikož jsem se v důsledku otevírání kin na snímek dostal až tři týdny po premiéře, mohu předestřít i nelichotivý výhled na kasovní „úspěch“ Bouráka Ivana. Po třech týdnech v Kinech utržil snímek pouhých 5,1 miliónu korun. Což je vzhledem k nulové konkurenci docela neúspěch. Vždyť 3Bobule to zvládly za jediný víkend (plus nějaké ty předpremiéry) a ještě shrábly o sto tisíc navíc.

Žalostný obrázek nabídky v kinech dokládá také čtvrté místo v žebříčku, na němž se vyhřívá pohodová oddechovka pro děti Frčíme. Ta se do repertoáru kin vrátila po vynucené přestávce a v sedmnáctém týdnu od premiéry dokázala o víkendu přeskočit i Bouráka. Parádní comeback pak slaví dokument V sítí, který se během uplynulého víkendu vyšplhal na třetí místo a vydělal dalších šest set padesát tisíc. Celkově má V síti na kontě zhruba 55 miliónů korun.

Celkové hodnocení: 30 %

Bourák (2020)

Hrají: Ivan Trojan, Veronika Marková, Kristýna Boková, Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Jiří Šimek, Petra Nesvačilová, Alena Pajtinková, Kryštof Hádek, Jaromír Dulava, Ady Hajdu, Petra Polnišová, Milan Ondrík, Jaroslav Róna, Aleš Najbrt, Matěj Ruppert

Režie: Ondřej Trojan

Scénář: Petr Jarchovský

Kamera: Tomáš Sysel

Hudba: Roman Holý

Česko / 111 min / komedie

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český horor zvítězil na on-line filmovém festivalu v Torontu

10.08.2020 13:01 Cenu za nejlepší hororový film a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získal na měsíčním…

Film Havel by mohly uvést globální streamovací služby, režisér Horák jedná…

09.08.2020 18:06 Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v…

Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová

09.08.2020 16:08 Manželka Václava Havla Olga byla podle herečky Anny Geislerové, která ji ztvárnila v novém filmu…

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a…

08.08.2020 17:00 Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama