RECENZE: Česká roadmovie Staříci je temný příběh o pomstě za zločiny komunismu

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se vydávají na cestu odplaty. Chtějí vypátrat a zabít Václava Mráze, prokurátora z období komunismu, na jehož zločiny z padesátých let byly porevoluční soudy krátké. A tak se rozjíždí důchodcovská roadmovie o problémech stáří a snaze vypořádat se s křivdami minulosti.

Film "Staříci"
doporučujeme

Válečný veterán a politický vězeň Vlastimil (Jiří Schmitzer) se vrací z Ameriky s jediným plánem, zabít prokurátora Václava Mráze. Sám je však připoután na vozíček, takže se vydá hledat pomoc u svého kamaráda Antonína (Ladislav Mrkvička). Ten se nejprve zdráhá, ale nakonec se nechávám Vlastimilem přemluvit a oba se vypravují na cestu v obytné dodávce, kterou si vypůjčují od Antonínova vnuka.

trailer Staříci | zdroj: YouTube

Toliko hlavní premisa příběhu. Samozřejmě k cíli vede trnitá cesta, s níž se oba starci musí vypořádat. Trestná výprava je sama o sobě spíše nosnou konstrukcí v pozadí, na jejímž základě autoři Martin Dušek a Ondřej Provazník rozpracovávají další témata, vypořádání se s vlastním stářím či s křivdami minulosti.

Staříky tak táhne především dvojice špičkových herců. Ale výraznější režijní vedení, které by si lépe pohrálo s pointou, by dokázalo snímek vytáhnout ještě o úroveň výše. Závěr tak postrádá výraznější gradaci. Všechno se tak nějak stane a divák je jen tichým svědkem pochmurných událostí.

Filmu nelze upřít snahu o kvalitní řemeslo, ale jak už to v našich končinách chodí, autoři zůstali v půli cesty. Ovšem i tak se jedná o nadprůměrný snímek, který průměrnou českou nudu značně převyšuje. Autorské duo se inspirovalo skutečným příběhem a na výsledném snímku je skutečně cítit jistá dávka syrové reality. Bohužel snímek padá na typických problémech české kinematografie. Neutrální a vybledlé vizuální podání by ani tak nevadilo, protože rezonuje s atmosférou filmu, ale i přesto chybí jistá míra uhlazení. Je hodně vidět, že na postprodukci moc peněz nezbylo. Velkým kladem Staříků jsou špičkoví herci v hlavních rolích, jejichž tandem drží snímek vysoko nad hladinou průměrnosti české kinematografie. Ne nadarmo se snímek zařadil mezi nejlepší filmy minulého roku. Takže pokud jste snímek nestihli v kinech, nyní máte možnost zabrousit na VOD, na nichž je nyní k dispozici.

Celkové hodnocení: 65 %

Staříci (2019)

Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batěk, Marika Procházková, Matěj Nechvátal, Karel Jirák, Jakub Krejča, Přemysl Bureš, Petr Fridrich, Greta Stocklassa, Václav Veselý, Hana Strnadová, Milan Gunár, Hana Malaníková

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Scénář: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Kamera: Lukáš Milota

Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dcera Paula McCartneyho natáčí dokument o studiích Abbey Road

15.01.2021 09:31 Dcera někdejšího člena slavné skupiny Beatles Paula McCartneyho, fotografka Mary McCartneyová,…

Poslední rozloučení s režisérem Filipem (†90): Mši na Vyšehradě ovlivnily…

14.01.2021 14:07 Rodina a blízcí se dnes rozloučili v Praze s filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem,…

RECENZE: Nicolas Cage a historie anglických vulgrárních slov zábavnou…

12.01.2021 18:19 F**k, Sh*t, B*tch, D**k, Pu**y, Damn. Šestice vulgárních slov, jejichž historický původ rozebírá…

Kultovní seriál bude mít novou řadu: Tři ze čtyřech protagonistek natočí…

11.01.2021 07:29 Tři ze čtyřech protagonistek budou hrát v pokračování Sexu ve městě. V navazující řadě nazvané And…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama