RECENZE: Dolittle je barevná pohádka o doktorovi, který umí mluvit se zvířaty

Iron Mann Robert Downey Jr. u Marvelu skončil, tak se vydal vstříc novým projektům. Dolittle, kde si vystřihnul roli výstředního doktora nadaného schopností mluvit se zvířaty mu sedla skvěle. Vedlejší role jsou obsazeny skvostně, takže zbývá jen otázka: Bylo 175 miliónů dolarů utraceno dobře?

Robert Downey ve filmu Dolittle
doporučujeme

Snímek Dolittle si vypůjčuje hlavní premisu ze snímku Dr. Dolittle se Eddiem Murphyem z roku 1998. Ale z původní komedie pro náctileté a dvacátníky zůstalo pouze nadání doktora Dolittla rozumět řeči zvířat. Současný snímek vsází na hromadu počítačem generovaných zvířat, která ne vždy působí zrovna věrohodně, ale k tomu se dostaneme později.

trailer Dolittle | zdroj: YouTube

S Dolittlem se seznamujeme ve chvíli, kdy je z něj podivínský samotář, protože neunesl smrt své milované ženy. Tommy Stubbins je mladý hoch pocházející z rodiny lovce, ale Tommy se se zvířaty více přátelí, což jeho otec nese nelibě. Na lovu kachen postřelí Tommy omylem veverku a místo toho, aby jí dorazil, rozhodne se ji zachránit. A jediný člověk, kdo to dokáže je právě náš plachý doktor.

V doktorově usedlosti, která je tak trochu psychiatrickou léčebnou pro psychicky narušené němé tváře se Tommy potká s dívkou Lady Rose, kterou za Dolittlem poslala nemocná královna Victorie. Přes počáteční odmítání však mladá dvojice přesvědčí Dolittla, aby se vypravil do zámku a pokusil se královnu vyléčit. A ano, veverka díky operaci, u níž asistovala kachna, přežila. Dobrodružství může začít.

Další děj trochu připomíná dobrodružnou hru, a i jednotlivé zápletky působí podobným dojmem. Jumanji pro děti. Jednotlivé poměrně zajímavé nápady jsou propojeny značně nespojitě a působí to dojmem, že se hodně stříhalo. Nebo hůř, nebyly nápady, jak to celé věrohodně propojit. Z toho plynou určitě nelogické skoky a kličky v ději, o nichž nesmíte začít přemýšlet, protože jinak se časová soudržnost děje úplně rozpadne.

Ale na nudu není čas. Jednu potrhlou akci střídá druhá, o něco serióznější, ale stále hodně nadlehčená. Dobrým nápadem byla změna úhlu pohledu, kdy se na chvíli na některé scény podíváte pohledem jiné osoby než Tommyho a Dolittla a záhy se nestačíte divit, co za pazvuky to Downey ze sebe dostává.

Herecké obsazení je parádní. Downeymu Jr. sekunduje především Michael Sheen coby hlavní padouch Dr. Müdfly, který je spíše k smíchu, ale v rámci celého konceptu to dává smysl. Antonia Banderase možná ani nepoznáte, nemluvě o hromadě skvělých herců, kteří propůjčili hlasy zvěřině.

Český dabing je spíše průměrný, na druhou stranu filmu neškodí, ale ani k němu nic nepřidává. Ale originál v anglickém jazyce je určitě o trochu lepší.

Animace chlupatého komparzu jsou na velmi slušné úrovni a hezky vypadají také detaily. Vadou na kráse jsou mnohdy prkenné animace, u nichž je někdy až příliš poznat původ v křemíku. Kamera funguje převážně na výbornou a celý svět viktoriánské Anglie barevný jako omalovánka.

Výsledný dojem je spíše pozitivní, ale starší publikum, které začne trochu přemýšlet o průběhu děje, bude z kina odcházet s rozpačitým výrazem. S logikou scénáře si totiž tvůrci příliš hlavu nelámali. Pokud tedy čekáte oddechovou pohádku pro celou rodinu, u které nechcete přemýšlet, pak je Dolittle obstojnou zábavou na jeden večer. Downeyho pitvoření a občas potrhlá zvířátka se budou dětem líbit a pro dospělé to bude bez následků.

Celkové hodnocení: 50 %

Dolittle (2020)

Hrají: Robert Downey Jr., Harry Collett, Antonio Banderas, Michael Sheen, Jessie Buckley, Ralph Ineson, Jim Broadbent, Kasia Smutniak, Carmel Laniado, Emma Thompson, Rami Malek, John Cena, Kumail Nanjiani, Octavia Spencer, Tom Holland, Craig Robinson, Ralph Fiennes, Selena Gomez a další.

Režie: Stephen Gaghan

Scénář: Stephen Gaghan

Kamera: Guillermo Navarro

Hudba: Danny Elfman

USA / 102 min / komedie, rodinný, dobrodružný, fantasy

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama