RECENZE: Emancipační klasika v moderním provedení. Oscarové Malé ženy jsou plné života

RECENZE – U nás sice román Louisy May Alcottové zastiňuje sláva Jane Austenové a sester Brontëových, v USA ale jde o povinnou školní četbu – dívkami velmi oblíbenou povinnou četbu, nutno dodat. Nejnovější adaptaci Malých žen momentálně hřeje šest oscarových nominací a nadšené přijetí kritiky i diváky; podle mnoha z nich jde dokonce o dosud nejlepší pokus převést příběh čtyř sester na stříbrné plátno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čtyři sestry, každá s trochu jiným talentem a výrazně odlišným osudem.
doporučujeme

Meg (Emma Watson) chce být herečkou. Amy (Florence Pugh) už od malička pěkně kreslí. Beth (Eliza Scanlen) je nadaná hudebnice a Jo (Saoirse Ronan) má ruce věčně umazané od inkoustu. Některé z dívek jsou talentovanější, jiné méně. Téměř všechny ale sní o tom, že to jednou někam dotáhnou. Problém je, že žijí ve druhé polovině 19. století, což je doba, která ženám v tomto ohledu dvakrát nepřeje. Nelineární vyprávění sleduje sestry během jejich spíše bezstarostného dospívání (které kalí jen strach o otce, toho času bojujícího v americké občanské válce) a současně jako mladé ženy lehce po dvacítce, potýkající se se všemi radostmi i starostmi, které jim vstup do světa dospělých připravil.

trailer Malé ženy | zdroj: YouTube

Příběh těchto „malých žen“ je ve své podstatě také „malý“, obyčejný. Je to příběh o rodině, ambicích, láskách a dospívání… ale také o věčných tématech, které společnost pálily tehdy, ale které jsou aktuální i 150 let poté: bohatství a chudoba, feminismus a manželství, či povinnost k sobě a/nebo rodině.

Ústřední hrdinkou částečně autobiografického románu je svérázná spisovatelka Jo, u níž se (pro rebelující literární postavu a první lásku snad každého puberťáka) dokonale spojují mužské a ženské principy. Vášnivá Jo je milující dcera, sestra a přítelkyně, která se nechová podle konvencí, píše příběhy plné krve a násilí a velmi rezolutně odmítá možnost se někdy oženit (z manželství jako takového má vyloženě hrůzu i v případě svých sester). Radši bude do novin psát povídky a brát za ně neodpovídající honoráře. Saoirse Ronan v roli, kterou si v podstatě vydupala, exceluje a zaslouženě se v pětadvaceti letech stala vůbec nejmladší herečkou nominovanou na Oscara hned čtyřikrát. V širokém hereckém ansámblu ale prakticky nenajdete slabé místo, září zejména Timothée Chalamet, Florence Pugh a Laura Dern.

I přes témata, kterým se Malé ženy věnují, a to, že ani jedné z nich nevychází život zcela podle jejích představ, jde především o zaručený zlepšovák nálady, jehož emoce jsou nakažlivější než jistý nejmenovaný virus, kterým momentálně žije polovina světa.

Komplexní charaktery odehrané perfektně obsazenými herci, výborný nadčasový příběh, chytře provedené prolínání vícera časových rovin původně lineárního románu – Greta Gerwig se svým druhým režijním počinem dokazuje, že si poradí nejen s původní látkou, ale je schopná porozumět a vdechnout život i cizímu dílu. Tolik kritizovaná absence nominace na režisérský počin roku je i v letošní velmi silné konkurenci oprávněná.

Máte-li v lásce kostýmní dobovky, malé příběhy, velké emoce a precizní filmařské řemeslo, nenechte si Malé ženy ujít. Jde o osvěžující filmařinu, která v sobě s lehkostí spojuje nádech modernosti a věrnost žánru.

Celkové hodnocení: 90 %

Little Women (2019)

Hrají: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern, Timothée Chalamet, Tracy Letts, Meryl Streep, Bob Odenkirk a další

Režie: Greta Gerwig

Předloha: Louisa May Alcott

Scénář: Greta Gerwig

Kamera: Yorick Le Saux

Hudba: Alexandre Desplat

USA / 135 minut / drama, romantický

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump kritizoval udělení Oscara filmu Parazit. Distribuční firma bryskně…

21.02.2020 08:27 Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Coloradu kritizoval, že hlavní cenu…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Dokument V síti otřásl Českem. Policie na jeho základě stíhá devět lidí

18.02.2020 15:11 Dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, který je šokující výpovědí o zneužívání dětí na…

Návštěvnost slovenských kin se blíží rekordu, trhákem je film Sviňa

18.02.2020 11:07 Návštěvnost kin na Slovensku loni stoupla a přiblížila se k rekordu z roku 2017. Mezi nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama