RECENZE: F1: Touha po vítězeství ukazuje, že tým je více než pilot

Druhá série dokumentu ze zákulisí nejsledovanějšího motoristického sportu ukazuje lidské příběhy v pozadí, které na soutěžním okruhu nejsou vidět. Po úspěchu první série se přidaly všechny týmy včetně Ferrari a Mercedesu a v tempu vysokootáčkového motoru jednotlivé díly ubíhají stejně rychle jako palivo z nádrží během závodu.

Valtteri Bottas (pilot F1)
doporučujeme

F1: Touha po vítězství je seriál, který by bylo možné označit za povinný pro fanoušky závodů Formule 1. Druhá série dokumentárního seriálu navazuje na předchozí sezónu, zatímco se jí daří udržet vysokou kvalitu.

Trailer F1: Touha po vítězství | zdroj: YouTube

Každý z deseti dílů sleduje zákulisí některého z týmů a během několika závodů sezóny 2019 a vytahuje na povrch ty nejzajímavější události, které se během daného období staly. S tím souvisí velmi dobře zvládnutá dramaturgie, jež umí citlivě pracovat se střihem a kompozicí jednotlivých prvků děje.

Velké plus seriálu je schopnost vyvolat v divákovi emoce, jež se v jednotlivých dílech značně mění – každá epizoda má svého hrdinu, ale někteří se stávají bližšími srdci diváka než jiní. Vibrující atmosféra vzrušení je záhy vystřídána zármutkem a soucitem jen proto, aby se zase s dalším dílem změnila v euforii z nečekaného úspěchu. Netflix zkrátka ukazuje, že sportovní dokumenty umí. Vizuálně i obsahově je seriál vypiplaný téměř k dokonalosti.

Jediná výtka tak směřuje k některým skriptovaným sekvencím, v nichž je často viditelná topornost protagonistů. To samozřejmě není nikterak zásadní, protože protagonisté jsou neherci; jezdci, jejich rodiny a členové týmu. Pozitivem je, že pilot není jen tvář v kombinéze týmu, která si nasadí závodní helmu, vypne pud sebezáchovy a posadí se do kokpitu úžasných technických skvostů. Piloti jsou také obyčejní lidé, kteří žijí své soukromé životy, které jsou zcela podřízeny kolotoči závodů.

Někteří z Vás jistě budou namítat, že samotné závody Formule 1 jsou v poslední době nudné a jediné, co je důležité, je dobře zajet kvalifikaci a zdařile odstartovat. To je možná do jisté míry pravda, ale seriálu se velmi dobře daří zkoncentrovat klíčové a zajímavé momenty celé sezóny do necelých šesti hodin.

Podobný pohled do zákulisí by si zasloužil každý špičkový sport. F1: Touha po vítězství je výkladní skříní nejen motoristických dokumentů ale i sportovních dokumentů obecně. Pro fanoušky je to jasná povinnost, pro občasného diváka velmi vítaná příležitost, jak nahlédnout za hranici okruhů a alespoň částečně pochopit, jak to funguje uvnitř týmů. Již vyšla třetí série, která sleduje události sezóny 2020, recenzi očekávejte v nejbližších dnech.

Celkové hodnocení: 90 %

Formula 1: Drive to Survive (2. série 2020)

Kamera: Jean-Louis Schuller

Hudba: Walter Mair

Střih: Kate Coggins, Otto Burnham

Velká Británie / 5 h 58 min (31-41 min) / dokumentární, sportovní

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Březen na Netflixu: Formule 1, Piráti, Ranařky a několik dokumentů

12.04.2021 22:05 Výběr těch nejzajímavějších kousků, které nabídnul v březnu Netflix. Mezi filmy se žádná velká…

RECENZE: Třetí sezóna v F1. Radost, strach, naděje a boj o život v…

10.04.2021 22:00 Třetí sezóna F1: Touha po vítězství mapuje dramatickou sezónu 2020, která byla silně poznamenaná…

Tajemství staré bambitky se vrací. Bude dvojka

06.04.2021 14:09 Tajemství staré bambitky je jednou z nejúspěšnějších českých pohádek posledního desetiletí.…

Svěrákovi natáčejí novou komedii

31.03.2021 09:30 Den po svých narozeninách začal Zdeněk Svěrák natáčet film Betlémské světlo, ve kterém si zahraje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama