RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční komedii, v níž si jedna neherní postava uvědomí, že je součástí hry a rozhodne se změnit svůj osud. Taktovku udával režisér Stranger Things a výsledkem je překvapivě zábavná jízda.

film "Free guy"

Hlavním hrdinou je obyčejný bankovní účetní Chlápek, který si žije svůj nudný život. Vždy je stejně oblečen, září úsměvem a zároveň je trochu přitroublý. Každý den je pro něj rutinní záležitostí a nerozhodí ho ani takové maličkosti jako chlápek prolétající výlohou nebo tank projíždějící okolo, když si vychutnává svou kávu. Chlápek je totiž NPC v akční hře Free World.

trailer Free Guy | zdroj: YouTube

Reynolds se s postavou vrací k tomu, co hraje poslední dobou pořád. Variace na lehce otravného Deadpoola. Často je to už celkem nuda, ale Free Guy je trochu jiný. K NPC postavě docela sedí šablonovitý přístup, který občas postrádá adekvátní citovou odezvu s ohledem na to, co se děje okolo něj. Chlápek má být tak trochu otravný trouba, který se snaží dělat to, co je podle něj správné.

Ovšem snímek nestaví na jedné dějové linii, která je sama o sobě poměrně jednoduchá, ale těží zejména z vedlejších postav, které mají tváře Jodie Comer, Joe Keery a Taika Waititi. Díky nim se snímek pozvedá z průměrné akční komedie k velmi příjemné a trochu potrhlé jízdě.

Ale to není všechno. Free Guy nabízí snad v každém záběru nějakou citaci, popkulturní odkaz nebo miniaturní příběh vyprávěný v pozadí některé scény. Výsledek je prostě zábavný a vzhledem k více vrstvám motivuje k dalšímu shlédnutí, protože zkrátka chcete objevovat další a další pomrknutí. Tady se nabízí srovnání například Ready Player One, který je také protknut různými odkazy, ale Free Guy je rozhodně divácky přívětivější, co se jejich luštění týče.

Po vizuální stránce snímku není co vytknout. Nabízí přesně to, co se od něj očekává a množství odkazů dává světu hloubku. Shawn Levy odvedl nejen poctivou filmařinu, ale na rozdíl od svých jiných snímků, u nichž se až příliš často uchyluje k režisérské rutině, se u Free Guy rozparádil.

Co však snímku chybí, je nějaký jasně zapamatovatelný moment. Vizuálně je film nabitý až k prasknutí – furt se něco děje, dalo by se říct – ale po pár hodinách od shlédnutí vlastně nedokážete říct, která scéna či okamžik ve Vás zanechal nějakou výraznější stopu. Je to jako dvou hodinový let letadlem, vznesete se, vzduchem uháníte strašně rychle, přistanete a jdete v Římě do kavárny. Už od začátku totiž máte pocit, že vlastně o nic nejde. O hrdiny se nebojíte, jen si užíváte, jak efektně kosí záporáky.

Celkově je Free Guy zábavnou akční komedií, kterou slupnete jako malinu a po několika dnech začnete přemýšlet, že byste si Reynoldse jako Chlapíka dali ještě jednou. Za to do značné míry může absence jakékoliv katarze, která by v divákovi zůstávala doutnat ještě dlouho po skončení snímku, který se tak stává pouze jakousi vycpávkou, kterou si nesmírně užijete – taková skoro cukrová vata. Snímek bude docela dobře fungovat také na malých obrazovkách, ale v kině mu to sluší více. Shawn Levy po dlouhé době ukázal, že umí točit i velké filmy, nejen seriály pro Netflix. To je dobře, protože má talent a řemeslo ovládá, ale občas to vypadá, že režíruje na neutrál. Na Free Guye si prostě zajděte – snad jen, pokud jste zapřisáhlí odpůrci Reynoldse, tak se mu raději vyhněte obloukem.

Celkové hodnocení: 80 %

Free Guy (2021)

Hrají: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Joe Keery, Lil Rel Howery, Taika Waititi, Utkarsh Ambudkar, Britne Oldford, Owen Burke, Matty Cardarople, Alex Trebek, Michael Tow, Tait Fletcher, Camille Kostek, Aaron W. Reed, Chris Evans, Hugh Jackman, Dwayne Johnson, Tina Fey, John Krasinski, Lara Spencer, Channing Tatum

Režie: Shawn Levy

Scénář: Matt Lieberman, Zak Penn

Kamera: George Richmond

Hudba: Christophe Beck

USA / 115 min / akční, dobrodružný, komedie, sci-fi

RECENZE: Zbožňovaný je solidní sociální drama o zhroucení jedné idylické…

23.09.2021 13:20 Snímek inspirovaný dědečkem Petra Kolečka přešlapuje mezi sociálním dramatem a komedií, ale více mu…

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje oficiální trailer

01.09.2021 02:49 Už za tři týdny se v kinech objeví Zbožňovaný, druhý režijní počin úspěšného scenáristy Petra…

Související:

Právě se děje

reklama