RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční komedii, v níž si jedna neherní postava uvědomí, že je součástí hry a rozhodne se změnit svůj osud. Taktovku udával režisér Stranger Things a výsledkem je překvapivě zábavná jízda.

film "Free guy"

Hlavním hrdinou je obyčejný bankovní účetní Chlápek, který si žije svůj nudný život. Vždy je stejně oblečen, září úsměvem a zároveň je trochu přitroublý. Každý den je pro něj rutinní záležitostí a nerozhodí ho ani takové maličkosti jako chlápek prolétající výlohou nebo tank projíždějící okolo, když si vychutnává svou kávu. Chlápek je totiž NPC v akční hře Free World.

trailer Free Guy | zdroj: YouTube

Reynolds se s postavou vrací k tomu, co hraje poslední dobou pořád. Variace na lehce otravného Deadpoola. Často je to už celkem nuda, ale Free Guy je trochu jiný. K NPC postavě docela sedí šablonovitý přístup, který občas postrádá adekvátní citovou odezvu s ohledem na to, co se děje okolo něj. Chlápek má být tak trochu otravný trouba, který se snaží dělat to, co je podle něj správné.

Ovšem snímek nestaví na jedné dějové linii, která je sama o sobě poměrně jednoduchá, ale těží zejména z vedlejších postav, které mají tváře Jodie Comer, Joe Keery a Taika Waititi. Díky nim se snímek pozvedá z průměrné akční komedie k velmi příjemné a trochu potrhlé jízdě.

Ale to není všechno. Free Guy nabízí snad v každém záběru nějakou citaci, popkulturní odkaz nebo miniaturní příběh vyprávěný v pozadí některé scény. Výsledek je prostě zábavný a vzhledem k více vrstvám motivuje k dalšímu shlédnutí, protože zkrátka chcete objevovat další a další pomrknutí. Tady se nabízí srovnání například Ready Player One, který je také protknut různými odkazy, ale Free Guy je rozhodně divácky přívětivější, co se jejich luštění týče.

Po vizuální stránce snímku není co vytknout. Nabízí přesně to, co se od něj očekává a množství odkazů dává světu hloubku. Shawn Levy odvedl nejen poctivou filmařinu, ale na rozdíl od svých jiných snímků, u nichž se až příliš často uchyluje k režisérské rutině, se u Free Guy rozparádil.

Co však snímku chybí, je nějaký jasně zapamatovatelný moment. Vizuálně je film nabitý až k prasknutí – furt se něco děje, dalo by se říct – ale po pár hodinách od shlédnutí vlastně nedokážete říct, která scéna či okamžik ve Vás zanechal nějakou výraznější stopu. Je to jako dvou hodinový let letadlem, vznesete se, vzduchem uháníte strašně rychle, přistanete a jdete v Římě do kavárny. Už od začátku totiž máte pocit, že vlastně o nic nejde. O hrdiny se nebojíte, jen si užíváte, jak efektně kosí záporáky.

Celkově je Free Guy zábavnou akční komedií, kterou slupnete jako malinu a po několika dnech začnete přemýšlet, že byste si Reynoldse jako Chlapíka dali ještě jednou. Za to do značné míry může absence jakékoliv katarze, která by v divákovi zůstávala doutnat ještě dlouho po skončení snímku, který se tak stává pouze jakousi vycpávkou, kterou si nesmírně užijete – taková skoro cukrová vata. Snímek bude docela dobře fungovat také na malých obrazovkách, ale v kině mu to sluší více. Shawn Levy po dlouhé době ukázal, že umí točit i velké filmy, nejen seriály pro Netflix. To je dobře, protože má talent a řemeslo ovládá, ale občas to vypadá, že režíruje na neutrál. Na Free Guye si prostě zajděte – snad jen, pokud jste zapřisáhlí odpůrci Reynoldse, tak se mu raději vyhněte obloukem.

Celkové hodnocení: 80 %

Free Guy (2021)

Hrají: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Joe Keery, Lil Rel Howery, Taika Waititi, Utkarsh Ambudkar, Britne Oldford, Owen Burke, Matty Cardarople, Alex Trebek, Michael Tow, Tait Fletcher, Camille Kostek, Aaron W. Reed, Chris Evans, Hugh Jackman, Dwayne Johnson, Tina Fey, John Krasinski, Lara Spencer, Channing Tatum

Režie: Shawn Levy

Scénář: Matt Lieberman, Zak Penn

Kamera: George Richmond

Hudba: Christophe Beck

USA / 115 min / akční, dobrodružný, komedie, sci-fi

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

Zemřel francouzský filmař Jean-Luc Godard, autor filmu U konce s dechem

13.09.2022 12:10 Aktualizováno Zemřel jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské nové vlny, filmový režisér a teoretik…

Zlatého lva dostal v Benátkách americký dokument, nejlepší herci jsou Cate…

10.09.2022 20:59 Hlavní cenu Zlatého lva si z letošního festivalu v Benátkách odváží dokumentární film americké…

RECENZE: Jan Žižka chce být českým filmem, ale záleží na divácích. Jákl…

07.09.2022 19:00 Zřejmě nejočekávanější český film letošního roku dorazil do kin. Jan Žižka vypráví v podstatě…

RECENZE: Střídavka pohřbívá zajímavý námět pod hromadou zkratek, klišé a…

04.09.2022 17:00 Dobře obsazená romantická komedie slibovala neokoukané téma střídavé péče o děti, ale záhy se ukáže…

RECENZE: Velká premiéra je velkým zklamáním s několika dobrými frky

21.08.2022 15:00 Miroslav Krobot je stále uznávanou personou české filmové a divadelní scény, ale se svými vlastními…

RECENZE: Satirické nahlédnutí do české společnosti aneb Hádkovi jdou ve…

19.08.2022 13:24 Se snímkem Jiřího Havelky mají Hádkovi hodně společného. Podobně jako Vlastníci, Hádkovi se…

Související:

Právě se děje

reklama