RECENZE: Holky sobě! Harley Quinn a Birds of Prey proti zbytku (chlapského) světa

RECENZE – Má ochočenou hyenu a vycpaného bobra, s pálkou umí divy, sýrový sendvič miluje víc než svůj život a všichni ji nenávidí. Harley Quinn po Sebevražedném oddílu hledá další tým. Sesterstvo Birds of Prey představuje různorodou skupinu drsňaček, se kterými se život nemazlil, a ony mu to proto dají sežrat i s úroky. A s pořádnou dávkou humoru.

Barvy, třpytky, extravaganza – to jsou Birds of Prey.

Harley Quinn (Margor Robbie) a Joker se rozešli. Protekční spratek k zulíbání, kterého nesnáší celý Gotham, tak přišel o svoji imunitu. Teď po ní jdou mafiáni, policie, rváči a vůbec každý, komu kdy šílená princezna s basebalovou pálkou a culíky pokazila den. Zachránit ji může jen nová figurka na šachovnici gothamského podsvětí Roman Sionis (Ewan McGregor), také známý jako Black Mask. Stačí, když mu Harley dodá ztracený diamant, který se momentálně nachází v rukou nezletilé chmatačky Cassie (Ella Jay Basco) a po němž samozřejmě pase půlka města. A protože Batman právě nejspíš zachraňuje svět před supermanovým knírem, z průšvihu se bude muset vykroutit sama. Možná jí ale pomůžou další holky do nepohody – detektiv Montoya (Rosie Perez), mstitelka Huntress (Mary Elizabeth Winstead) a zpěvačka s nevídaným rozsahem a nejostřejšími lokty v hudebním průmyslu Black Canary (Jurnee Smollett-Bell).

trailer Birds of Prey | zdroj: YouTube

Celým filmem nás provede značně nespolehlivé a roztržité vyprávění hlavní hrdinky, která se šmrncem sobě vlastním komentuje, co se dá, a dává přitom nahlédnout do nitra své chemikáliemi a nešťastnou láskou rozežrané duše. A sem tam přihodí glosu jako od Deadpoola. Harley toho zkrátka napovídá a navysvětluje až až, což jednak funguje jako příhodná scénáristická zkratka a jednak jde o zdroj vydatné části humoru filmu. Zároveň se ale její záseky, vsuvky a opravy předchozích omylů po nějakém čase oposlouchají a začnou i maličko otravovat.

I díky voiceoveru pak o to víc vynikne jedna ze základních myšlenek filmu – na chlapy není spoleh (beztak to jsou všechno psychopati, násilníci a manipulátoři) a holky musí držet při sobě. Přitom nejde vyloženě o nějakou propagandu. Film se totiž nebere vážně a jeho hrdinky jsou pomalu stejně tak defektní jako většina mužského ansámblu. Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) jsou zkrátka příběhem o drsném rozchodu a snaze se s ním vyrovnat. Cílí vyloženě na ženy, ale vítá všechny, a v žádném případě se nesnaží „toxickou maskulinitu vytlouct a nahradit toxickou femininitou“, jak by se asi dnes řeklo.

Na to je hlavně až příliš šílený a sebeuvědomělý. A hyení mazlíček Bruce je v tomto ohledu jen vrcholem ledovce. Vtipy v celkově druhém celovečerním počinu režisérky Cathy Yan jsou nevybíravé, zvrhle rozverné a plné násilí – plně v souladu s Harley Quinn, která už dávno není jen nahrávačkou legendárního batmanovského záporáka. Nejvíc ze všeho film asi připomíná zmiňovaného Deadpoola. Zároveň si ho s ním ale určitě nespletete.

Margot Robbie jako Harley opět válí a velmi dobře jsou obsazené i její parťačky. Hlavně v první polovině si ale film krade pro sebe Ewan McGregor jako rozmazlený psychopatický mafián a samozvaná „rocková hvězda“ gothamského podsvětí, který svoji postavu přehrává s takovou chutí, že nenávidět ho vám bude dělat vyložené potěšení. I on ale bohužel ke konci filmu částečně ztratí na „přitažlivosti“.

Těšit se můžete i na spoustu násilné akce. Ta se co do kvality řadí spíš k průměru a má své silné (tempo, nápaditá choreografie) i slabé (zběsilá kamera, nižší míra realističnosti) stránky. Zajímavá je rovněž kombinace hyperrealistických pastelových barev (většinou dodaných hlavní hrdinkou) a velmi šedého, nevlídného světa v pozadí. Tato kombinace je evidentně úmyslná, výsledkem je ale bohužel často vyloženě ošklivý film. A na to obvykle nejsme u komiksových adaptací zvyklí.

Trochu také zklame jen letmé načrtnutí vedlejších hrdinek, které působí natolik zajímavě, abyste se o nich (tedy minimálně o některých) chtěli dozvědět víc, ale jejichž role je většinou omezená jen na Harleyiny „přicmrndávačky“ – i přes zavádějící název Birds of Prey jde totiž hlavně o onu ozávorkovanou proměnu pobledlé bývalky zelenovlasého Koblížka. Její postava si pak sice nějakým vývojem projde, většina „zjevení“ se ale odehraje právě v mnohem lepší první polovině filmu. Závěrečná bomba tak chybí.

Girl Power: The Movie láká na trochu jiné pojetí super(anti)hrdinského žánru, spoustu humoru, přehnané, ale veskrze zábavné figurky a terapeutickou emancipační funkci ala Kill Bill. A v těchto ohledech funguje víc než dost. Zároveň ale často selhává režijně a přehršel třpytek (metaforických i doslovných) rozsypaných do každého záběru mu hlavně ve druhé polovině zanáší dosud slušně šlapající soukolí.

Celkové hodnocení: 65 %

Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) (2020)

Hrají: Margot Robbie, Ewan McGregor, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Bascoa další

Režie: Cathy Yan

Scénář: Christina Hodson

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Daniel Pemberton

USA / 135 minut / akční, komiksový, dobrodružný, krimi

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

01.09.2021 15:50 Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje oficiální trailer

01.09.2021 02:49 Už za tři týdny se v kinech objeví Zbožňovaný, druhý režijní počin úspěšného scenáristy Petra…

Související:

Právě se děje

reklama