RECENZE: Kluci a holky z nacistické školky. Vtipný, drsný i dojemný Králíček Jojo komentuje fanatismus i nevinnost dětství

RECENZE – Šest nominací na Oscara a spousty dalších ocenění. Kritický i divácký úspěch. Ale také mnohem více hailhitlerování – pardon, hajlíčkování – než v Pádu třetí říše a popový soundtrack jako třešnička na dortu. Pokud jste měli rádi britský sitcom Haló, haló! je Králíček Jojo filmem pro vás.

Režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok, Co děláme v temnotách) si zároveň zahrál Hitlera.

Desetiletý Jojo (Roman Griffin Davis) je obyčejný, nepříliš oblíbený kluk vyrůstající v nacistickém Německu. Spolu se svým kamarádem Yorkim (Archie Yates) chodí do Hitlerjugend a sní o tom, jak bude sloužit v Hitlerově osobní gardě a zapichovat Židy na potkání. S Hitlerem se mimochodem zná osobně, tedy aspoň s jeho velmi upravenou verzí, kterou si vysnil a považuje ji za nejlepšího přítele. Propagandou naformátovaný život mu ale naruší zjištění, že jeho matka (Scarlett Johansson) doma potajmu ukrývá šestnáctiletou židovku Elsu (Thomasin McKenzie).

trailer Králíček Jojo | zdroj: YouTube

Marketing filmu se velmi okatě snažil, aby na vás z každého plakátu a z každého traileru svítil obří nápis SATIRA. Můžeme to považovat za logickou, i když trochu smutnou snahu vysvětlit i tomu nejméně chápavému divákovi, že opravdu nejde o propagaci nacismu. A jistě budeme mít pravdu. Stojí ale za pozornost, že tu je i druhý význam, byť možná neúmyslný. Králíček Jojo totiž opravdu je politická a společenská satira – a ne parodie, jak se mohlo zdát z ukázek. Jistě, najdeme tu spoustu prvoplánových a inteligentních vtipů. Zároveň ale snímek obsahuje mnoho situací, které úmyslně tančí na hranici dobrého vkusu. A někdy ji i překračují, aby divák ani na chvíli nezapomněl, kolik nenávisti a hlouposti dokáže rozdmýchat slepá, absurdní ideologie.

To tvůrcům zároveň dává záminku k tomu, aby zacházeli do nepravděpodobných extrémů a nevyšli z toho jen jako lháři, kteří si přibarvují realitu ke své potřebě. Bizarní svět Králíčka jim umožňuje téměř cokoli. Vždyť už jen to, že se role Hitlera ujal sám režisér Taika Waititi – poloviční Maur a čtvrtinový Žid – dává hned zpočátku na srozuměnou, že tohle není skutečný svět. Byť ve výsledku není o moc absurdnější než skutečná realita Třetí říše.

Srdcem filmu je vztah hlavního hrdiny s vlastní matkou a židovskou dívkou, které se zpočátku bojí, ale nakonec se s ní začne sbližovat. Debutant Roman Griffin Davis se ukazuje jako talentovaný dětský herec, na kterého si určitě musíme dát do budoucna pozor. Jeho Jojo je vtipný, roztomilý, zranitelný a emocionálně věrohodný ve štěstí i smutku. Výborná je i Thomasin McKenzie, další mladý talent. Elsa je velmi chytrá a nezávislá, ale zdánlivě zničená životem, který ji připravil téměř o vše. Z vedlejších postav zaujme hlavně kapitán Klenzendorf Sama Rockwella, skeptik, který ve válce ztratil oko i víru ve velký německý národ.

Králíček Jojo bohužel občas až moc tlačí na pilu. Některé vtipy budou pro mnoho lidí opravdu těžko stravitelné, jiné pro změnu zavání laciností. A Waititiho křepčící a ksichtící se Hitler se velmi rychle okouká.

Tak trochu překvapivě se ale největší síla filmu skrývá v těch vážných scénách. A pokud si s sebou vezmete nějaký ten kapesník, dost možná ho použijete.

Celkové hodnocení: 75 %

Jojo Rabbit (2019)

Hrají: Roman Griffin Davis, Scarlett Johansson, Thomasin McKenzie,Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen, Archie Yates a další

Režie: Taika Waititi

Předloha: Christine Leunens

Scénář: Taika Waititi

Kamera: Mihai Malaimare Jr.

Hudba: Michael Giacchino

USA, Nový Zéland, ČR / 108 minut / komedie, drama

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje