RECENZE: Myši patří do nebe jsou český animák s výborným příběhem a krásnou animací

Češi patří mezi velmoc loutkové animace. To potvrzuje i nový animovaný film, který kombinuje loutkovou a počítačovou animaci. Výsledkem je oku lahodící vizuál, jež není okoukaný, a přitom dosahuje současných standardů. Příběh se navíc věnuje silným tématům, které jednoduchou formou dokáže zprostředkovat cílové skupině.

Hrdinkou příběhu podle dětské knihy Ivy Procházkové je myška Šupito, která se snaží vyrovnat s odkazem svého hrdinského otce, jehož zabil obávaný lišák Tlamoun. Myška je však bojácná a téměř neustále musí přemáhat vlastní strach. Jedno dobrodružství však neskončí šťastně, a nejen Šupito za něj zaplatí životem, ale i dobrácký lišák Bělobřich. Oba se však potkávají v nebi, kde spojují své síly, aby nalezli Šupitina otce. Jednotlivé postavičky pak namluvily známé české hlasy, mezi nimiž uslyšíte například Matouše Rumla, Ondřeje Vetchého či Jiřího Lábuse.

Vývoj snímku trval na české poměry velmi dlouhou – rovných osm let. Jedním z důvodů byla zatvrzelost tvůrčí dvojice Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka, kteří chtěli natočit snímek podle svých představ a nehodlali ustoupit ke kompromisům. Rozpočet snímku tak nabobtnal na naše poměry závratných devadesát miliónů korun, což z něj činí nejdražší český snímek natočený pomocí stop motion technologie.

Velkým štěstím je, že peníze i čas, který autoři věnovali přípravě a výrobě snímku, je vidět v každé scéně. Ty vypadají naprosto parádně a vizuální kvalitou se vyrovnávají západní produkci. Lišák však chtě nechtě evokuje výborný snímek Wese Andersona Fantastický pan Lišák. Na tomto místě je nutné vyseknout velkou poklonu autorům českého snímku, neboť výtvarná kvalita jejich snímku je na vyšší úrovni než u Andersonova filmu. Práce s kamerou pak již stojí jasně na straně známého režiséra, ovšem jeho svébytný styl nemusí sedět každému.

Scénář snímku Myši patří do nebe dostál oproti své knižní podobě několika změn. Oproti ní byl především rozšířen tak, aby dokázal naplnit plnohodnotnou stopáž celovečerního filmu. O tyto úpravy se postarala Alice Nellis a Richard Malatinský, kterým se povedlo udržet konzistentnost příběhu. Některé vedlejší figury však působí trochu genericky a z hlediska příběhu není jejich přítomnost nutná, ale naštěstí i tato nadstavovaná kaše nakonec funguje docela dobře. Příběh totiž neúprosně chvátá kupředu, a tak se i občasné zaškobrtnutí lehce ztratí.

Silnou stránkou scénáře je jasná čitelnost hlavního příběhu, na něž jsou navázány témata, která jsou pro cílovou skupinu diváků okolo deseti let značně netriviální. Ať již se jedná o často tabuizovanou smrt či o prosté a důležité sdělení, že pohled na svět očima někoho jiného nám může pomoci odhalit mnohé věci, které sami nejsme schopni spatřit. Děj je rovněž protkán mnoha emocionálními momenty, které dokážou vymámit nejednu slzu na krajíčku, jež občas dokonce ukápne.

Myši patří do nebe jsou ukázkou špičkové animátorské tvorby pomocí stop motion technologie a snímek ukazuje její přednosti. Zejména pokud se jedná o kombinaci s počítačovou animací. Výsledný vizuál je výborný a jedná se bezesporu o nejlepší animovaný snímek z poslední doby, který v našich končinách vzniknul. Smutnou pravdou je nízká návštěvnost v kinech, v nichž se myška Šupito ztěžka hrabe k tržbám okolo deseti miliónů korun. Bohužel v multikinech na snímek již nenarazíte, ale šanci máte ještě v menších lokálních kinosálech.

Celkové hodnocení: 85 %

Myši patří do nebe (2021)

Hrají: Pavlína Balner, Matouš Ruml, Ondřej Vetchý, Lukáš Pavlásek, Martin Stránský, Ludmila Zábršová-Molínová, David Novotný, Jiří Klem, Jiří Lábus a další.

Režie: Jan Bubeníček, Denisa Grimmová

Předloha: Iva Procházková (kniha)

Scénář: Alice Nellis, Richard Malatinský

Kamera: Radek Loukota

Hudba: Krzysztof Aleksander Janczak

Česko / Francie / Polsko / Slovensko / 87 min / animovaný, rodinný, dobrodružný, komedie, fantasy

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy Jiří Lábus film "Myši patří do nebe" Matouš Ruml (herec) Ondřej Vetchý (herec) Iva Procházková David Novotný (herec) Lukáš Pavlásek animovaný film Loutky CinemArt Fresh Film Fest

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy