RECENZE: Hollywoodské hvězdy v českém rybníčku. Ambiciózní Nabarvené ptáče se porve o Oscary

RECENZE – Už dlouho v Česku nevznikl tak ambiciózní film. Marhoulův tříhodinový opus přivádí k životu jeden z nejznámějších, nejsyrovějších a nejkontroverznějších románů z prostředí druhé světové války.

film Nabarvené ptáče
doporučujeme

Právě zuří druhá světová válka. Zdánlivě stranou toho všeho, žije v bezejmenné slovanské zemi na statku se svou babičkou bezejmenný chlapec, kterého tam nechali jeho rodiče, podle fotografie Židé. Když se stařena jednoho dne neprobudí, vyrazí nevinný sirotek hledat štěstí ve světě. Netuší, že ho čekají téměř tři hodiny náhodných setkání s krutými, vystrašenými, omezenými a často i šílenými lidmi, kteří ho jeden po druhém zbaví naivity a iluzí.

trailer Nabarvené ptáče | zdroj: YouTube

Nabarvené ptáče je artovka. Hodně čerpá inspiraci v Markétě Lazarové, možná v něm uvidíte i něco ze Sedmé pečeti. Jeho děj se ale odehrává ve 20. století. Film ještě před premiérou provázela výrazná ústní kampaň, ať už šlo míru zobrazeného násilí nebo jen prostý fakt, že se v takto dlouhém, navíc epizodicky pojatém snímku téměř nemluví a nehraje v něm hudba. Když se k tomu připočetl úspěch na festivalu v Benátkách (korunovaný vášnivými názory jeho odpůrců) a řeči o Oscarech, nemůže být překvapivé, že mají Češi zase jednou důvod jít houfně do kina na domácí (byť koprodukční) film.

Jaká je ale adaptace knihy Jerzy Kosinského (dohady o tom, jestli jde o plagiát nechme stranou) ve skutečnosti, ořezaná o legendu, která ji do kin doprovází?

Není pochyb, že takové filmy už se moc netočí ani ve světě – no a u nás jde o naprostý unikát. A všichni, kdo na se na natáčení podíleli, si to evidentně uvědomují. Vizuálně podmanivý, dějově znepokojivý, herecky minimalistický, ale efektivní. Jako obraz, jehož jednotlivé scény dokážou šokovat a který na vás jako celek dosedne plnou tíží nepřízně osudu a lidské omezenosti.

Nabarvené ptáče je už na první pohled autorskou vizí Václava Marhoula, který se jako režisér, scénárista i producent nemusel téměř na nikoho ohlížet (i když mu s filmem samozřejmě pomáhalo i několik dramaturgů). Bez něho by film nikdy nevzniknul. Proto bolí přiznat, že režisér je sice nejsilnějším, ale zároveň i nejslabším článkem řetězu. Marhoul, pro kterého jde teprve o třetí filmový počin, zkrátka není Vláčil, Bergman ani Kubrick a ukousnul si možná až příliš velké sousto.

I tak se ale jedná o snímek, který si přímo říká o návštěvu kina a který se nepochybně zapíše do dějin české kinematografie. Jen se pro jeho sledování budete muset psychicky obrnit.

Celkové hodnocení: 80 %

Nabarvené ptáče (2019)

Hrají: Petr Kotlár, Udo Kier, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Barry Pepper, Alexej Kravčenko, Petr Vaněk, Radim Fiala, Pavel Kříž a další

Režie: Václav Marhoul

Scénář: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

ČR, Slovensko, Ukrajina / 169 minut / drama

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál…

21.09.2020 12:35 Aktualizováno Letošní 72. ročník amerických televizních cen Emmy, který se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil…

Nejlepší dabing: Cenu Františka Filipovského získali Jan Šťastný a Vanda…

19.09.2020 19:25 Ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu dnes v Občanské záložně v Přelouči získali…

Na Festivalu české filmové komedie bodoval snímek Vlastníci

19.09.2020 18:07 Hlavní cenu Zlatý prim získal na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují snímek…

Do Rudolfina přišly vzdát hold Menzelovi stovky lidí

18.09.2020 18:26 Asi tři stovky lidí se do odpoledne přišly do pražského Rudolfina rozloučit s režisérem Jiřím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama