RECENZE: Hollywoodské hvězdy v českém rybníčku. Ambiciózní Nabarvené ptáče se porve o Oscary

RECENZE – Už dlouho v Česku nevznikl tak ambiciózní film. Marhoulův tříhodinový opus přivádí k životu jeden z nejznámějších, nejsyrovějších a nejkontroverznějších románů z prostředí druhé světové války.

Právě zuří druhá světová válka. Zdánlivě stranou toho všeho, žije v bezejmenné slovanské zemi na statku se svou babičkou bezejmenný chlapec, kterého tam nechali jeho rodiče, podle fotografie Židé. Když se stařena jednoho dne neprobudí, vyrazí nevinný sirotek hledat štěstí ve světě. Netuší, že ho čekají téměř tři hodiny náhodných setkání s krutými, vystrašenými, omezenými a často i šílenými lidmi, kteří ho jeden po druhém zbaví naivity a iluzí.

Nabarvené ptáče je artovka. Hodně čerpá inspiraci v Markétě Lazarové, možná v něm uvidíte i něco ze Sedmé pečeti. Jeho děj se ale odehrává ve 20. století. Film ještě před premiérou provázela výrazná ústní kampaň, ať už šlo míru zobrazeného násilí nebo jen prostý fakt, že se v takto dlouhém, navíc epizodicky pojatém snímku téměř nemluví a nehraje v něm hudba. Když se k tomu připočetl úspěch na festivalu v Benátkách (korunovaný vášnivými názory jeho odpůrců) a řeči o Oscarech, nemůže být překvapivé, že mají Češi zase jednou důvod jít houfně do kina na domácí (byť koprodukční) film.

Jaká je ale adaptace knihy Jerzy Kosinského (dohady o tom, jestli jde o plagiát nechme stranou) ve skutečnosti, ořezaná o legendu, která ji do kin doprovází?

Není pochyb, že takové filmy už se moc netočí ani ve světě – no a u nás jde o naprostý unikát. A všichni, kdo na se na natáčení podíleli, si to evidentně uvědomují. Vizuálně podmanivý, dějově znepokojivý, herecky minimalistický, ale efektivní. Jako obraz, jehož jednotlivé scény dokážou šokovat a který na vás jako celek dosedne plnou tíží nepřízně osudu a lidské omezenosti.

Nabarvené ptáče je už na první pohled autorskou vizí Václava Marhoula, který se jako režisér, scénárista i producent nemusel téměř na nikoho ohlížet (i když mu s filmem samozřejmě pomáhalo i několik dramaturgů). Bez něho by film nikdy nevzniknul. Proto bolí přiznat, že režisér je sice nejsilnějším, ale zároveň i nejslabším článkem řetězu. Marhoul, pro kterého jde teprve o třetí filmový počin, zkrátka není Vláčil, Bergman ani Kubrick a ukousnul si možná až příliš velké sousto.

I tak se ale jedná o snímek, který si přímo říká o návštěvu kina a který se nepochybně zapíše do dějin české kinematografie. Jen se pro jeho sledování budete muset psychicky obrnit.

Celkové hodnocení: 80 %

Nabarvené ptáče (2019)

Hrají: Petr Kotlár, Udo Kier, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Barry Pepper, Alexej Kravčenko, Petr Vaněk, Radim Fiala, Pavel Kříž a další

Režie: Václav Marhoul

Scénář: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

ČR, Slovensko, Ukrajina / 169 minut / drama

Související

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film Nabarvené ptáče Václav Marhoul Jerzy Kosinski literární adaptace

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 35 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy