RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není vůbec boží

Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů, kteří jsou vrtkaví a libují si v obžerství a medovině. Lidé jsou pro ně jenom havěť na zemi, na níž jsou svým způsobem závislí. Ovšem když hrozí Ragnarok, tak je i lidská pomoc dobrá.

film "Valhalla: Říše bohů"
doporučujeme

Valhalla: Říše bohů, která svou pochmurnou atmosférou připomíná původní pohádky bratří Grimmů, se pokouší interpretovat severskou mytologii podobným způsobem, jakým o ní možná přemýšleli staří vikingové s bázní se ukrývající před bouří v nějaké chatrči.

Inspirací pro film Valhalla: Říše bohů je severská mytologie, a její báje a pověsti. Český distributor však úspěšně zatajil, že se jedná o filmovou adaptaci komiksové předlohy Petera Madsena, která začala vycházet na konci sedmdesátých let. Jádrem předlohy byla snaha vykreslit vztah mezi bohy a lidmi. Ódin, Thór, Loki a další bohové musejí odvrátit

Ragnarok se blíží. Znamením je útěk obrovského vlka Fenrira. Bohové musejí zabránit tomu, aby se Fenrir spojil s divokými obry, jež jsou jejich odvěcí nepřátelé. Mohlo by se zdát, že zde máme ideální kompozici na rozpoutání monstrózní řežby, v níž budou bohové drtit nepřátele.

Ovšem kdo očekává mocného Thóra (Roland Møller) zuřivě máchajícího Mjölnirem, ten bude zklamán. Pár obrů sice usmaží blesky a několik jiných řádně pochroumá, ale rozhodně se nejedná o takového Thóra, jakého byste čekali. Valhalla není obydlena krásnými bohy, ale partou hašteřivých a věčně opilých postav, které se na ničem nedokážou dohodnout.

Loki (Dulfi Al-Jabouri) není takový podrazák, jak by se mohlo zdát. Jeho role našeptávače a podněcovatele se projevuje pouze v první dvacetiminutovce, ale potom se z něj stává pouze figurka, která je vždy poblíž Thóra, ale nic moc toho vlastně nedělá.

Valhallští bohové jsou jen kulisou, v níž se odehrává příběh dvou sourozenců pocházejících z chudé farmářské rodiny. Dívka Røskva (Cecilia Loffredo) a o něco starší chlapec Tjalfe (Saxo Moltke-Leth) jsou Lokiho intrikami přinuceni následovat jeho a Thóra do Valhally, kde se fakticky stávají jejich otroky. Zde potkávají mladého obra Quarka (Reza Forghani), který je prostšího ducha a nemluví. Osud této trojice vyplňuje skoro veškerý prostor a Ragnarok, bohové, Thór – to, proč jste zde přišli – tak toho nedočkáte.

Děj je občas předvídatelný, ale pěkně odsýpá a není v něm žádná vyloženě hluchá část, k čemuž napomáhá i uměřená stopáž 105 minut. Hlavní důraz je kladen na postavy dětí, které mají dostatečnou hloubku a časem si získají divákovy sympatie. Hlavně Cecilia Loffredo jako Røskva je fajn a brzy si diváka získá svýma modrýma očima.

Bohužel chybí jakákoliv smysluplná práce s postavami bohů, což je velká škoda, protože pak postrádá vztah dětí s bohy patřičnou dynamiku. Větším problémem jsou některé momenty postrádající logiku, jenž se objevují jen proto, aby posunuly děj kupředu.

Vizuálně je snímek značně depresivní, ale celkově se na něj dívalo docela dobře. Občas zamrzela trochu horší práce s kamerou, ale nejedná se o nic tragického. Překvapivě dobře jsou zpracovány vizuální efekty, jež fungují celkem obstojně, ale občas bylo patrné, že už na ně nezbyly finance (nebo čas).

Sečteno a podtrženo, Valhalla: Říše bohů je průměrná fantasy pohádka, která nejvíce těží z temné atmosféry a slušných výkonů dětských herců. Velmi záleží na tom, co od tohoto filmu očekáváte. Pokud chcete vidět epický masakr, tak zkuste jiný film. Pokud chcete vidět příběh pracující se severskou mytologii trochu jinak, pak by se vám tento snímek mohl líbit. Valhalla je zajímavým psychologickým exkreptem do nitra dětské duše, a zdařile prokresluje vývoj vztahů mezí mladou trojicí, ale to je vlastně tak vše.

Zajímavostí je, že tento snímek má i jistou spojitost s českou kotlinou. Režisér Fenar Ahmad se narodil iráckým rodičům v tehdejším Československu. Ti později spolu s ním emigrovat dále na západ. Thóra si zahrál Roland Møller, který spolupracoval s režisérem a producentem Petrem Jáklem na historickém dramatu Jan Žižka.

trailer Valhalla: Říše bohů | zdroj: YouTube

Valhalla (2019)

Celkové hodnocení: 50 %

Hrají: Roland Møller, Dulfi Al-Jabouri, Jacob Lohmann, Stine Fischer Christensen, Asbjørn Krogh Nissen, Andreas Jessen a další.

Režie: Fenar Ahmad

Scénář: Fenar Ahmad, Adam August

Kamera: Kasper Tuxen

Hudba: Jens Ole Wowk McCoy

Dánsko / 105 min / dobrodružný, fantasy, thriller

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pár přátel, večeře a nevšední hra, jež odhalí Téměř dokonalá…

12.07.2020 15:05 Německá variace úspěšné italské komedie s prvky sociálního dramatu (Naprostí cizinci) kopíruje…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

RECENZE: Nechte se unést romantickou krajinou Pálavy v uvolněné komedii…

11.07.2020 15:30 První Bobule byly příjemným překvapením, které podle producenta vidělo 360 000 diváků. Nečekaný…

Zemřel Svatopluk Matyáš (†90), hrál v Nebeských jezdcích či majoru Zemanovi

10.07.2020 22:02 Aktualizováno V 90 letech zemřel dnes herec Svatopluk Matyáš. Uvedl to server Blesk.cz. Známý je z filmů Nebeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy