RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není vůbec boží

Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů, kteří jsou vrtkaví a libují si v obžerství a medovině. Lidé jsou pro ně jenom havěť na zemi, na níž jsou svým způsobem závislí. Ovšem když hrozí Ragnarok, tak je i lidská pomoc dobrá.

Přidejte svůj názor

film "Valhalla: Říše bohů"
doporučujeme

Valhalla: Říše bohů, která svou pochmurnou atmosférou připomíná původní pohádky bratří Grimmů, se pokouší interpretovat severskou mytologii podobným způsobem, jakým o ní možná přemýšleli staří vikingové s bázní se ukrývající před bouří v nějaké chatrči.

Inspirací pro film Valhalla: Říše bohů je severská mytologie, a její báje a pověsti. Český distributor však úspěšně zatajil, že se jedná o filmovou adaptaci komiksové předlohy Petera Madsena, která začala vycházet na konci sedmdesátých let. Jádrem předlohy byla snaha vykreslit vztah mezi bohy a lidmi. Ódin, Thór, Loki a další bohové musejí odvrátit

Ragnarok se blíží. Znamením je útěk obrovského vlka Fenrira. Bohové musejí zabránit tomu, aby se Fenrir spojil s divokými obry, jež jsou jejich odvěcí nepřátelé. Mohlo by se zdát, že zde máme ideální kompozici na rozpoutání monstrózní řežby, v níž budou bohové drtit nepřátele.

Ovšem kdo očekává mocného Thóra (Roland Møller) zuřivě máchajícího Mjölnirem, ten bude zklamán. Pár obrů sice usmaží blesky a několik jiných řádně pochroumá, ale rozhodně se nejedná o takového Thóra, jakého byste čekali. Valhalla není obydlena krásnými bohy, ale partou hašteřivých a věčně opilých postav, které se na ničem nedokážou dohodnout.

Loki (Dulfi Al-Jabouri) není takový podrazák, jak by se mohlo zdát. Jeho role našeptávače a podněcovatele se projevuje pouze v první dvacetiminutovce, ale potom se z něj stává pouze figurka, která je vždy poblíž Thóra, ale nic moc toho vlastně nedělá.

Valhallští bohové jsou jen kulisou, v níž se odehrává příběh dvou sourozenců pocházejících z chudé farmářské rodiny. Dívka Røskva (Cecilia Loffredo) a o něco starší chlapec Tjalfe (Saxo Moltke-Leth) jsou Lokiho intrikami přinuceni následovat jeho a Thóra do Valhally, kde se fakticky stávají jejich otroky. Zde potkávají mladého obra Quarka (Reza Forghani), který je prostšího ducha a nemluví. Osud této trojice vyplňuje skoro veškerý prostor a Ragnarok, bohové, Thór – to, proč jste zde přišli – tak toho nedočkáte.

Děj je občas předvídatelný, ale pěkně odsýpá a není v něm žádná vyloženě hluchá část, k čemuž napomáhá i uměřená stopáž 105 minut. Hlavní důraz je kladen na postavy dětí, které mají dostatečnou hloubku a časem si získají divákovy sympatie. Hlavně Cecilia Loffredo jako Røskva je fajn a brzy si diváka získá svýma modrýma očima.

Bohužel chybí jakákoliv smysluplná práce s postavami bohů, což je velká škoda, protože pak postrádá vztah dětí s bohy patřičnou dynamiku. Větším problémem jsou některé momenty postrádající logiku, jenž se objevují jen proto, aby posunuly děj kupředu.

Vizuálně je snímek značně depresivní, ale celkově se na něj dívalo docela dobře. Občas zamrzela trochu horší práce s kamerou, ale nejedná se o nic tragického. Překvapivě dobře jsou zpracovány vizuální efekty, jež fungují celkem obstojně, ale občas bylo patrné, že už na ně nezbyly finance (nebo čas).

Sečteno a podtrženo, Valhalla: Říše bohů je průměrná fantasy pohádka, která nejvíce těží z temné atmosféry a slušných výkonů dětských herců. Velmi záleží na tom, co od tohoto filmu očekáváte. Pokud chcete vidět epický masakr, tak zkuste jiný film. Pokud chcete vidět příběh pracující se severskou mytologii trochu jinak, pak by se vám tento snímek mohl líbit. Valhalla je zajímavým psychologickým exkreptem do nitra dětské duše, a zdařile prokresluje vývoj vztahů mezí mladou trojicí, ale to je vlastně tak vše.

Zajímavostí je, že tento snímek má i jistou spojitost s českou kotlinou. Režisér Fenar Ahmad se narodil iráckým rodičům v tehdejším Československu. Ti později spolu s ním emigrovat dále na západ. Thóra si zahrál Roland Møller, který spolupracoval s režisérem a producentem Petrem Jáklem na historickém dramatu Jan Žižka.

trailer Valhalla: Říše bohů | zdroj: YouTube

Valhalla (2019)

Celkové hodnocení: 50 %

Hrají: Roland Møller, Dulfi Al-Jabouri, Jacob Lohmann, Stine Fischer Christensen, Asbjørn Krogh Nissen, Andreas Jessen a další.

Režie: Fenar Ahmad

Scénář: Fenar Ahmad, Adam August

Kamera: Kasper Tuxen

Hudba: Jens Ole Wowk McCoy

Dánsko / 105 min / dobrodružný, fantasy, thriller

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

13.12.2019 09:02 Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické…

Formanův Amadeus patří k nejvýznamnějším dílům, USA ho daly do národního…

11.12.2019 14:25 Film nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana Amadeus z roku 1984 se stal jedním z 25 filmů, které…

Zemřel René Auberjonois (†79), hrál ve filmu MASH či seriálu Star Trek

09.12.2019 13:14 Ve věku 79 let v neděli zemřel americký herec René Auberjonois, který proslul zejména rolí Otce…

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama